POHLEPNI I NEMARNI: / Proizvođači softvera često plasiraju nekompletne i nesigurne proizvode

Image
Foto: Thinkstock/Ilustracija

U želji da što više zaradi, nemarna digitalna industrija na tržištu sve češće nudi nedovršene proizvode koje kupac mora odnositi na servis ili se mučiti s njihovim greškama.

18.8.2015.
14:22
Thinkstock/Ilustracija
VOYO logo

Rijetko kada se pronađe kupac kojem neki softverski alat nije "zaštekao" - ili su se programi "zamrzavali" ili "padali" ili videoigre nisu dale obećane vizualno iskustvo.

"Jedan od najčešćih razloga za redovno objavljivanje nedovršenog softvera, bilo da su u pitanju igre ili programi za produktivnost, jest pritisak dioničara", navodi Senad Matić Karić, novinar IT portala info.ba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći za Al Jazeera Balkans dodaje kako svaki financijski kvartal kompaniji mora donijeti planiranu zaradu jer joj u suprotnom prijeti pad tržišne vrijednosti što ukupno znači da te tvrtke "poslovanje zasnivaju na pogrešnim vrijednostima".

Potrošači su im ovisnici koji na redovnoj bazi troše sadržaj

Karić ističe kako brojni proizvođači potrošače više ne doživljavaju grupu ljudi kod kojih kvalitetom trebaju potaknuti lojalnost prema svom brendu, nego kao ovisnike kojima treba na redovnoj bazi, u pravilnim razmacima, davati nove doze sadržaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je prisutan trend da se umjesto jednog kvalitetnog proizvoda u nekoliko godina, nudi svake dvije godine proizvod s jednim ili dva noviteta na kojima će se moći zasnivati njegova reklamna kampanja. Istovremeno, developeri, s obzirom na rastuće troškove testiranja, sve više kupce koriste kao testere.

Kompromitacija i zloupotrebljavanje

Hrvatski stručnjak za informatičku sigurnost Lucijan Carić upozorava da svaki sustav koji u sebi ima računalo i koji je spojen na internet, izravno ili neizravno se vrlo vjerojatno može kompromitirati i zloupotrijebiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tim više što se sigurnosne ispravke i popravci propusta izdaju samo za mali broj najpopularnijih kompjuterskih sustava i aplikacija, dok najveći broj uređaja koji u sebi imaju kompjutere i programe nikada ne bude dorađen i ispravljen, čak i kada se radi o bitnoj opremi", rekao je Carić za Al Jazeera Balkans dodajući kako je pristup računalnoj sigurnosti paušalan.

"Godine zanemarivanja sigurnosnih propusta u operativnim sistemima i različitim servisima sada su došle na naplatu zbog napetosti između SAD-a i Kine, odnosno, Rusije", upozorio je, pak, Matić Karić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Al Jazeera Balkans/Danas.hr

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo