Istraživanje američkog Pew Research Centera pokazalo je da ove godine 68% odraslih Amerikanaca ima smartfone, u odnosu na 35% 2011. godine.
Smartfoni se u nekom dobnim grupama približavaju potpunom zasićenju. Tako 96% onih u dobnoj grupi od 18 do 29 godina starosti imaju smartfon, kao i 83% onih u dobi od 30 do 49.
Istovremeno, nabava nekih drugih digitalnih uređaja se usporila, pa čak i smanjila u zadnjim godinama. Na primjer, pao je broj korisnika e-čitača, tako da ove godine samo 19% odraslih koristi tu spravu, dok je prošle 2014. taj postotak glasio 32. Broj vlasnika MP3 playera nije pao, ali stagnira na 40% još od 2008. A broj vlasnika računala manje je više isti već cijelo desetljeće.
Em-pe što?
Sve se ove promjene događaju u svijetu u kojem se smartfoni transformiraju u višenamjenske uređaje koji preuzimaju mjesta specijaliziranih uređaja, poput mp3 playera, čitača e-knjiga, te igračih uređaja.
Neke od promjena posebno su vidljive među mlađim odraslima. Tako je među onima starosti od 18 do 29 godina, postotak vlasništva mp3 playera i računala pao je u dvoznamenkastim brojkama tijekom zadnjih pet godina.
Tako je 2010. tri četvrtine pripadnika te dobne grupe posjedovalo mp3 player, a do 2015. taj je broj pao na polovicu.
Pada i broj vlasnika računala
Sličan uzorak vidljiv je među vlasnicima računala. Danas, 78% odraslih mlađih od 30 imaju laptop ili desktop računalo, nasuprot 88% u 2010. godini.
Kako su smartfoni postajali sve značajniji u zadnjih par godina, tako mladi vlasnici uopće nisu imali potrebu nabavljati druge vrste uređaja.
Postotak vlasništva igračih konzola ostao je konzistentan zadnjih 10 godina, posjeduje ga 40% odraslih, s time da ve postotak viši među onima s višim primanjima.
Ono što iznenađuje je da veći postotak žena (42%) nego muškaraca (37%) posjeduje konzole poput Playstationa ili XboX-a.