NEUSPJEH MONOPOLISTA: /

Američki Vrhovni sud žestoko udario Apple

Image
Foto: Facebook

Appleov dugotrajan i kontroverzan ebook slučaj napokon je došao kraju, ali to nije kraj koje je ta tvrtka očekivala, piše Mashable.

9.3.2016.
22:23
Facebook
VOYO logo

Vrhovni sud Sjedinjenih Država u ponedeljak je odbio appleovu žalbu na presudu kako je dogovorio zavjeru s više velikih izdavača da bi namjestili cijene e-knjiga koje se prodaju preko interneta.

Image
DOBRO SU PROŠLI: /

Apple mora platiti 234 milijuna dolara zbog nedozvoljenog korištenja patenta

Image
DOBRO SU PROŠLI: /

Apple mora platiti 234 milijuna dolara zbog nedozvoljenog korištenja patenta

Odluka suda znači kako će Apple morati platiti 400 milijuna dolara (2,76 milijardi kuna) svojim mušterijama, kao i dodatnih 50 milijuna dolara (345 milijuna kuna) globe, što je dosuđeno još 2014.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za Apple, sudska odluka više šteti njegovoj reputaciji tvrtke da se odnosi prijateljski prema svojim muštarijama, da se i ne spominje nasljedstvo Stevea Jobsa, nego financijski.

Kako bi se kaznu stavilo u pravi konteks, 450 milijuna dolara jednako je polovici prometa koji Apple u prosjeku ima svaki dan, na temelju dobitaka od 75.9 milijardi koje je prijavio u zadnjem kvartalu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slučaj namještanja cijena datira još iz kraja 2009., malo prije lansiranja originalnog iPada. Apple i njegov osnivač Jobs shvatili su kako će knjige biti najprodavaniji aspekt tableta, te su počeli pregovarati s pet ondašnjih najvećih izdavača.

U seriji emaila koje je kasnije objavila vlada Sjedinjenih Država, Jobs je osobno uvjeravao direktore izdavačke industije da promijene ondašnju cijenu od 9.99 dolara (69 kuna) za sve e-knjige, a koju je provodio Amazon, div e-izdavaštva.

Image
Foto: Facebook

"Svi glavni izdavači govore nam kako amazonova cijena od 9.99 dolara za nova izdanja uništava percepciju vrijednosti njihovih proizvoda kod kupaca, te da ne žele da se tako što nastavi", pisao je Jobs u emailu Jamesu Murdochu, direktoru News Corpa, koji je vlasnik izdavačke kuće Harper Collins.

Kako izdavači nisu bili zadovoljni ugovorom koji su potpisali s Amazonom, složili su se s appleovim planom i kasnije koristili to partnerstvo kako bi prisilili Amazon da promijeni način određivanja cijena, te poveća cijene novih knjiga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok su neki u izdavačkom poslu tvrdili kako je to pomoglo u slamanju amazonovog potencijalnog monopola na tržištu, američka je vlada optužila Apple i pet izdavačkih kuća kako su se dogovorili kako bi držali cijene visokima. Svi izdavači - Hachette, Harper Collins, Macmillan, Penguin i Simon & Schuster - nagodili su se s Ministarstvom pravosuđa prije suđenja.

Samo je Apple, naoružan nepokolebljivim uvjerenjem u vlastitu pravičnost, odlučio dovesti stvar pred sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Apple još nije komentirao odluku Vrhovnog suda, ali izjava nakon gubitka na sudu iz 2013. govori sve - "Kada smo 2010. uveli iBookstore, ponudili smo mušterijama veći izbor, unijeli prijeko potrebnu inovaciju i konkurenciju na tržište i slomili amazonov monopolistički stisak nad izdavačkom industrijom. Nismo učinili ništa loše" izjavio je Apple tada.

No američki su sudovi odlučili da nije bilo baš tako.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo