Njihovo istraživanje bavi se transparentnom savitljivom elektronikom koja bi se koristila u gadgetima, a koji bi izgledali kao da su iz svijeta znanstvene fantastike – poput gume otporni mobilni telefoni, tableti koji se mogu savijati, pa čak i funkcionalna odjeća.
Znanstvenici s RMIT-ova Odjela funkcionalnih materijala i tvrtka Microsystems razvili su novu metodu prebacivanja elektronike sa svestranim funkcionalnostima, koja je obično napravljena od krutog silicija, na fleksibilnu površinu.
Rezultat njihova rada nedavno je objavljen u znanstvenom časopisu Asia Materials izdavačke kuće Nature Publishing Group. To je vodeći znanstveni časopis o materijalima na području azijsko-pacifičke regije.
Sposobnost mikro i nanoelektronskih uređaja da osjete, izoliraju ili generiraju energiju kontrolira se tankim, transparentnim nanoslojem oksidnih materijala, često i stotinu puta tanjim od ljudske vlasi.
Doktor Philipp Gutruf rekao je da bi novi, jeftiniji proces koji je razvijen na RMIT-u (Royal Melbourne Institute of Technology) mogao u potpunosti osloboditi potencijal funkcionalne fleksibilne elektronike, istodobno pružajući nov način za spajanje materijala.
"Otkrili smo mikrotektonski efekt tijekom kojeg se mikroskopske ploče oksidnih materijala pomiču jedne na druge, poput geoloških ploča, kako bi ublažile napetost i zadržale električnu vodljivost", rekao je.
"Nova metoda koju smo razvili nadilazi izazove ugradnje oksidnih materijala u savitljive elektronske uređaje, te utire put za savitljivu potrošačku elektroniku i druge uzbudljive aplikacije."