Ali ti bi se pijani tweetovi mogli koristiti i za nešto korisno, zahvaljujući algoritmu sposobnim za učenje.
Grupa računalnih znanstvenika sa Sveučilišta u Rochesteru razvila je algoritam sposoban za učenje kojeg su zatim istrenirali da prepozna alkoholizirane tweetove.
Tim je analizirao preko 11.000 tweetova poslanih u New Yorku i okrugu Monroe između srpnja 2013. i srpnja 2014. Iz te su selekcije filtrirane sve poruke koje sadrže rijeći povezane s alkoholom, poput 'pijan', tekila', pivo', 'cuga', ili 'oblio se'. Pridodajući različite vrijednosti i težinu svakoj ključnoj riječi, računalo može vidjeti da li se uopće spominje konzumacija alkohola.
Koristeći ove 'pijane' podatke i daljnju analizu riječi u tweetovima, program može razlučiti da li je poruka o tome da je sam korisnik Twittera pijan, kao i pije li korisnik upravo tijekom slanja poruke. Kako su tweetovi geotaggirani, računalo je u stanju pronaći i lokaciju na kojoj je korisnik pio.
"Možemo analizirati uzorke ljudske pokretljivosti; možemo proučavati odnose između demografija, strukturu određenog dijela grada i zdravstvene uvijete u različitim kvartovima, te na taj način lakše razumjeti brojne aspekte urbanog života i okoliša", napisali su znanstvenici.
"Istraživanja u tim područjima kao i potrošnja alkohola uglavnom se temelje na raznim popisima stanovništva, a to je skup i dugotrajni proces koji stoga ne može omogućiti analizu u stvarnom vremenu. Naši rezultati pokazuju kako tweetovi mogu osigurati kvalitetne i detaljne podatke o aktivnostima u gradu".
Znanstvenici se nadaju kako bi se ovaj algoritam mogao koristiti kao alat za procjenu potrošnje alkohola za javne službe, kao i da bi mogao poslužiti kao model za buduće zdravstvene procjene i popise.