Zašto Mark Zuckerberg želi da svi pročitate ovu knjigu napisanu 1962.

Izvršni direktor i suosnivač Facebooka Mark Zuckerberg odlučio je da će u 2015. godinu svaka dva tjedna pročitati po jednu knjigu i razgovarati o njoj sa Facebook zajednicom.

18.3.2015.
9:20
VOYO logo

On je osnovao klub ljubitelja knjige koji se bavi velikim idejama o kojima govore i knjige koje je pročitao.

Za najnoviju raspravu na Facebook stranici "A Year in Books" Zuckerberg je odabrao knjigu fizičara Thomasa Khuna i njegovu raspravu "Struktura znanstvenih revolucija".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon prve objave ove knjige 1962. godine, ona je postala "jedna od najcitiranijih znanstvenih knjiga svih vremena," uspostavivši Kuhna kao "možda najutjecajnijijeg" filozofa znanosti u 20. stoljeću, prema navodu Stanfordske enciklopedije filozofije.

Kuhnova knjiga može će najviše biti upamćena po uvođenju izraza "promjena paradigme". Ovaj izraz predstavlja događaje u povijesti znanosti kada je određena perspektiva bitno pomaknuta i zamijenjena novom, primjerice kao što se dogodilo kada je kvantna fizika zamijenila Newtonovu mehaniku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povijest znanosti za Kuhna nije tek akumulacija znanja, nego niz promjena paradigmi, događaja epohalnog značaja u kojima jedna paradigma smjenjuje drugu.

Zuckerberg je svoj odabir ove knjige objasnio na svojoj osobnoj Facebook stranici:

"To je knjiga o povijesti znanosti koja istražuje pitanje napreduju li znanost i tehnologija konzistentno ili napredak dolazi na mahove u odnosu na druge društvene snage.

Naginjem mišljenju da je znanost konzistentna sila za dobro u svijetu. Mislim da će nam svima biti bolje ako uložimo više u znanost i djelujemo u skladu s rezultatima istraživanja. Uzbuđuje me da i dalje istražujem ovu temu."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako je ikada postojala neka filozofska knjiga za čitanje koju treba pročitati svako onaj koga zanima tehnologija, onda je to vjerojatno "Struktura znanstvenih revolucija".

"Stvarna mjera Kuhnove važnosti ... ne leži u infektivnosti jednog od njegovih koncepata, već u činjenici da je on vlastoručno promijenio način na koji mislimo o najorganiziranijem pokušaju čovječanstva da razumije svijet", napisao je John Naughton za Guardian.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo