Provjerite metode opisane u videu koje vam pomogu pomoći u kreiranju jakih lozinki. Praktične su za sve korisnike koji se svakodnevno koriste računalom, a cijeli ovaj projekt sigurnosti na internetu podržava i kompanija Intel.
Ideje i primjeri opisani u videu zapravo su praktički savjeti koji vam pomažu da lakše upamtite duge i komplicirane lozinke.
Imati snažnu lozinku ipak ne garantira da će vaš račun biti uvijek 100% siguran. Postoje mnogi ljudi s mnogim načinima na koje vas mogu zavesti i izvući od vas osobne informacije.
Poput mnogih drugih sigurnosnih mjera, supersigurne lozinke ne garantiraju apsolutnu zaštitu, no ove jednostavne ideje koje ćete vidjeti u videu su prva linija obrane vaših podataka na internetu.
//www.youtube.com/embed/hYyWgPXfx9U?list=UU1zZE_kJ8rQHgLTVfobLi_g
Za eksta sigurnost slijedi još nekoliko savjeta:
- Jeste li ikada bili hakirani? Ako jeste, kontaktirajte svoj web servis i slijedite sve korake za povrat vašeg računa. Što je prije moguće promijenite sve lozinke na računima koji su bili kompromitirani, kao i na računima koji su bili povezani s kompromitiranim računom.
- Nikad ne klikajte na e-mail koji od vas traži da se logirate na vaš račun. Ako primjerice dobijete e-mail koji tvrdi da dolazi od PayPala ili eBaya ili nekog drugog web servisa i traži od vas neke privatne informacije, vjerojatno je riječ o prevarantskom mailu. Za sigurnost će najbolje biti da se logirate na određeni web servis na način da direktno posjetite web stranicu tog servisa.
- Izbjegavajte proslijeđivanje (forward) e-mailova na više primatelja. Proslijeđivanje e-mailova je izvrstan način da se hakeri domognu liste lozinki i drugih osjetljivih informacija koje mogu biti pogubne za sigurnost podataka na vašim web servisima. Izbjegavajte proslijeđivanje tih poruka, a ako ih i dobijete, nemojte klikati na linkove navedene u njima.
- Ako e-mail izgleda sumnjivo, nemojte ga čak niti otvarati.