"S obzirom da se nalaze na atraktivnim lokacijama mogle bi se iskoristiti u mnogobrojne svrhe", kazao je predsjednik zagrebačkog HSLS-a Alen Ostojić, a kao moguće namjene osim Wi-Fi zona s besplatnim pristupom internetu, naveo je besplatne pozive prema fiksnom broju unutar mreže Hrvatske, stanice za punjenje mobilnih uređaja i slično.
"Sa svojim bi se prijedlozima u projekt mogli uključiti naši dizajneri, inovatori i građani. Na svakom bi se zaslonu mogle naći osnovne informacije o gradskoj četvrti, naravno komunalne. Mogao bi postojati pristup servisnim gradskim službama, tj. info kanal prema gradskim službama kao što su Sektor za komunalno i prometno redarstvo, Zagrebparking, Čistoća, a sve kako bi se dizala razina kvalitete života", rekao je Ostojić i pozvao i HT da se, kao vlasnik govornica, uključi u rješavanje tog problema.
New York je krenuo u zamjenu govornica
New York je u siječnju krenuo s pilot projektom zamjene dijela javnih govornica s Wi-Fi hotspotovima, točkama besplatnog širokopojasnog pristupa internetu. Do srpnja bi trebao zamijeniti 500 govornica velikim stupovima u kojima se nalaze bežični routeri, a na stranama stupa su reklame. Ukupno se planira zamijeniti 7.500 govornica.
Osim što će im omogućiti besplatan pristup internetu, nove će naprave Njujorčanima i njihovim gostima omogućiti i da pune svoje mobitele, pa čak - i da telefoniraju.
Nestaju diljem svijeta
Neke su zemlje odlučile potpuno ukloniti svoje telefonske govornice, poput Belgije, Finske i Jordana, primjerice. Uklonjene su i u Milanu, u kojem je propao pokušaj da se od njih stvore multimedijalni kiosci.
Danas u Milanu postoje tzv. digitalne zone, u kojima je uz bežični pristup internetu moguće i napuniti svoj uređaj.
Kultne britanske crvene govornice našle su svakojake namjene
Sudbina javnih govornica u Velikoj Britaniji je malo drugačija - legendarne crvene kućice postale su uglavnom nešto uz što se turisti vole fotografirati, ako ih uspiju naći, s obzirom na to da je broj govornica između 2002. i 2016. smanjen za gotovo 50%, s 92.000 na 48.000. Po trenutnim propisima British Telecom smije ih ukloniti ukoliko postoji druga govornica na udaljenosti od 400 metara, u suprotnom mora dobiti odobrenje lokalnih vlasti.
Uklonjene govornice su našle svakojake namjene.
Nedavno je jedna američka tvrtka predstavila vrlo zanimljivu ideju za njih 20-ak.
Ured u govornici
Tvrtka Bar Works planira govornice pretvoriti u sićušne urede za poduzetnike. Svaka će govornica imati Wi-Fi, kompjutor, printer i skener, utičnice za struju te čak i mali aparat za kavu. Pretplata na takav ured koštat će svega 19,99 funti na mjesec, a termin u svome "uredu" poduzetnici će morati rezervirati putem aplikacije, što će im omogućiti da u određeno vrijeme pomoću svog ključa obave u gradu posao koji trebaju.
Evo kako bi trebale izgledati.
Govornice će za kompaniju prenamijeniti Red Kiosk Company, koja je već neke govornice pretvorila u suvenirnice, salat-barove i automate za milk shakeove.
I još neke ideje...
Neke od tijekom godina uklonjenih govornica doživjele su drugačiju namjenu:
No, nisu samo britanske govornice inspirirale ljude da ih prenamijene:
Akvarij
Jvana knjižnica
Ova je njemačka govornica postala ulaz u pivnicu