Program nadzora provodio se pod kodnim imenom Prism, a Washington Post izvjestio je da je utemeljen 2007. godine. Prema izvješću, devet tvrtki koje "svjesno sudjeluju" u ovom programu su Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube i Apple.
Program Prism označava 'napad na privatnost te pretjeranost državne vlasti', napisao je Tim Berners-Lee u otvorenom postu koji je objavio na manje poznatoj društvenoj mreži State koja je još uvijek u testnoj fazi i obuhvaća svega nekoliko tisuća ljudi.
Velika većina drugih korisnika mreže State složila se Berners-Leeovom karakterizacijom problema prisluškivanja građana.
"Prije nego je itko shvatio da je Prism postao problem, Tim, koji je u našem sustavu i moj savjetnik, došao je na State i otvorio temu Prism, te potom pisao o tome", rekao je osnivač mreže State Alexander Asseily za tehnološki portal Mashable.
"Ali ono što je zanimljivo je bila cijela hrpa odgovora koji se mogu sažeti u infografici [dolje]."
Društvena mreža State, koja je predstavljena prije samo nekoliko tjedana, omogućuje korisnicima da objave svoje ideje i mišljenja te dobiju instant povratne informacije o njima.
Ova mreža može tada "povući zajedno sve te stavove vrlo brzo, te je u mogućnosti da ih reflektira natrag", objasnio je Asseily.
Za bolji pogled na Berners-Leejev post na Slate mreži i reakcije korisnika, pogledajte ovu infografiku sa mreže State: