ŠTO VIDITE? / Crno-bijeli video može zavarati vaš mozak da gledate BOJU

Image
Foto: dailymail.co.uk

UPOZORENJE: Nemojte gledati ako imate epilepsiju ili ste osjetljivi na trepereća svjetla.

10.7.2015.
13:10
dailymail.co.uk
VOYO logo

Pogledajte niže dolje video, ali ga otvorite preko cijelog zaslona, ​​i po mogućnosti u mračnoj sobi.

Poznata optička varka, poznata kao Fechnerov efekt može prevariti vaš mozak i uvjeriti ga da vidi bljeskove boja koje ne postoje. Iluzija je osmišljena kako bi vam pokazati u kojoj je mjeri boja konstrukt našeg uma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan dobar primjer nazvan je Benhamov disk. Gledajte u crno-bijeli krug dovoljno dugo i vidjet ćete kako se nioutkud pojavljuje boja.

Jedan umjetnik prilagodio je ovu iluziju ​​kako bi rezultat trajao dulje - on tvrdi da njegova iluzija dokazuje da je boja samo konstrukt našeg uma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projekt, nazvan "Zebra Rainbow ', kreirao je kalifornijski umjetnik Kenneth Morehouse.

Kada gledaju u Benhamov disk, mnogi ljudi kažu da vide zelenu, drugi kažu da vide žutu i malo crvene boje - dok neki ne mogu vidjeti ništa. Učinci su, međutim, privremeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U najnovijoj iluziji, vizualni umjetnik kombinira Fechnerov efekt boje s uobičajenim predmetima koje asociraju na jednu boju, kao što primjerice banane prepoznajemo kao žute.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz Fechnerovu boju i Benhamov disk boja se uvijek čini kratkotrajna, na efemerni način, no boja nikada zapravo ne odmara na jednom mjestu ", rekao je Morehouse za DailyMail.com.

'Moj videozapis koristi vrlo specifičnu strukturu okvira, u određenim ritmovima pokušava zadržati jednu boju. Zanimalo me kako se gledatelj počinje pitati je li boja psihološki odgovor na strukturu videa ili se pojavljuje kao mentalna projekcija?"

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Video je kalibriran za MacBookPro računala, ali trebao bi u određenoj mjeri raditi i na drugim računalima.

Postavite sjaj zaslona na najveću vrijednost do pune svjetline i osigurajte si da gledate video u mračnoj sobi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Image

Znanstvenici su dugo raspravljali o smislu boje. Na primjer, u novoj knjizi "Outside Color", dr Mazviita Chirimuuta ističe da je boja, u stvari - iluzija.

Od svih svojstava za koja se čini da ih imaju predmeti, piše ova profesorica na Sveučilištu u Pittsburghu, "boja lebdi u nelagodi između subjektivnog svijeta osjeta i objektivnog svijeta stvari."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Optička iluzija, kao što su plava i crna haljina o kojoj je cijeli svijet raspravljao ove godine, pokazuje kako objekti imaju boje koje promatrači percipiraju drugačije.

New Republic primjećuje da, kao što pečat ostavlja žig u vrućem vosku, boja objekta ostavlja svoj otisak privremeno na našem oku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To znači da ako gledate sliku koja je u skladu s vašim prošlim iskustvima, mozak se ponaša kao da su objekti na trenutnim slikama također stvarni na isti način.

Image
Foto: americanscientist.org

"Ako se samo na trenutak odmaknemo korak natrag" , piše Chirimuuta, "možemo cijeniti to kako je vrlo čudno da se čak očekuje ​​da postoji veza između manifestiranog vizualnog svijeta, koji nam donose naša čula i razrijeđene znanstvene slike svijeta sastavljene od fizičkih čestica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali nije stvar samo u svjetlosnim uvjetima ili optičkim iluzijama - ima sve više i više razloga za sumnju da dok ne pronađemo način kako da nešto opišemo, mi to ne možemo niti vidjeti.

Drevni jezici, primjerice, nisu imali riječi za plavu i znanstvenici vjeruju da je to od toga što naši preci nisu primijećivali da ta boja uopće postoji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije nekoliko godina, znanstvenici su nekim članovima Himba plemena pokazali krug s 11 zelenih kvadrata i jednim plavim.

Studija je pokazala da oni nisu mogli izabrati koji je kvadrat drukčiji od ostalih, ili su pak znatno dulje razmišljali o tome.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, isto pleme ima mnogo različitih riječi za zelenu. Kad su im pokazali kvadrate od kojih je jedan imao samo različitu nijansu zelene, oni su odmah mogli reći o kojem je kvadratu riječ.

dailymail.co.uk/Tehnoklik.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo