ŠTA SE ČEKA? / Predlažemo 10 tehnologija kojih se trebamo riješiti što je prije moguće

Image

Svemu dođe kraj, pa tako i nekim tehnologijama. Koliko god nam se činilo da bez nekih ne možemo, toliko je jasno kako je njihovo vrijeme prošlo.

10.11.2015.
16:06
VOYO logo

1. Lozinke

Ili su (pre)jednostavne, pa su lak plijen za hakere, ili su (pre)komplicirane, pa su ustvari velika gnjavaža. Postoje programi kao što je LastPass, Dashlane i 1Password koji pamte lozinke umjesto nas, ali ne dovoljno. Uglavnom, postoji toliko alternativa, od biometrije do fizičkih tokena, pa je jedini zaključak - lozinke moraju umrijeti brzom, i po mogućnosti, bolnom smrću.

Image

2. Adobe Flash

Nitko ne zna zbog čega brojne stranice još uvijek traže instaliranje Adobe flash Playera kako bi gledali određeni sadržaj. Jedno je sigurno: vrijeme je da ovaj mamac za hakere i viruse kaže svoj posljednji pozdrav ovom planetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

3. CAPTCHAs

Možda se ne možete sjetiti što je to točno. Evo kratice: Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart. Drugim riječima, to je ona iritantna provjera koja vas pita, prije nego završite prijavu na nemoj stranici, "jeste li čovjek ili robot?". Nakon toga morate upisati simbole koje vidite na slici. A ti isti simboli prevare upravo čovjeka. "Što je to, S ili 5?!", samo je jedno od pitanja koja možda postavljate dok dešifrirate rukopis sa slike.

Image

4. Email

Dnevno se pošalje 190 milijardi mailova diljem svijeta. Preciznije, 190 milijardi emailova previše. Istina, elektronička pošta je nekad bila korisna. No, 90-e su prošle. Danas je email ništa drugo nego magnet za spamove, trošenje vremena i hakiranje podataka. Chatovi na društvenim mrežama s opcijama dijeljenja podataka, kao i video razgovori nude sve prednosti emaila, bez njegovih minusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

5. Autocorrect

Vaš pametni telefon možda nije pametniji od vas, ali ga to neće zaustaviti u ispravljanju svega što tipkate, i to obično netočno. U današnje vrijeme je lakše živjeti s nekoliko tipfelera. Jedina prednost ove funkcije su blogovi poput damnyouautocorrect.com.

Image

6. Beskorisne aplikacije ugrađene u mobitel

Pametni telefoni dolaze s unaprijed instaliranim aplikacijama povezanih s operativnim sustavom. A nakon toga proizvođači telefona i mobilni operateri instaliraju još nekoliko svojih. Što je najgore, većina njih se ne može maknuti. Ajmo više prestati s tom glupom praksom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7. Pop-up reklame

Svi ste barem jednom promašili znak "x" na onoj reklami koja je iskočila dok ste čitali svoj omiljeni blog. Možemo samo zamisliti kakve ste sve riječi uputili reklamiranom proizvodu i usluzi, a i toj tvrtki. Poruka je jasna: pop-up reklame moraju ići dolje. I ostati dolje.

Image

8. Video reklame koje ne možete preskočiti

Život je prekratak za gledanje reklama prije nego krene video zbog kojeg ste i završili na YouTubeu. Budimo ozbiljni, ovo je 2015. godina, trebali bi gledati što želimo gledati, kad želimo gledati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

9. Obavijesti na mobitelu

Imate email! I SMS! I komentar na Facebooku! I novi zahtjev za prijateljstvom na Twitteru! I novi update za Instagram! I Ante se pridružio Viberu, javite mu se! Dosta, molimo vas. Jednostavno recite "ne" obavijestima, notifikacijama, kako god se zvale.

10. Zahtjev za ocjenjivanjem aplikacije

Koristili smo aplikaciju 15 minuta i već želite da je ocijenimo? Zar vas mama nije naučila da vas ljudi neće zavoliti ako ih stalno gnjavite? Srećom, pa postoji ona "ne, hvala" ili "pitaj me kasnije" opcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
KSW 94
Uživo 11. svibnja
VOYO logo