Ruska Duma (parlament) izglasala je prvi zakon koji zahtijeva da svi osobni podaci o svim Rusima koji se koriste internetskim servisima trebaju biti pohranjeni unutar zemlje.
Učinci ovog zakona, ako prođe, bili bi dosta duboki jer bi zahvatili svaki međunarodni servis koji danas koriste milijuni Rusa. U osnovi, to bi značilo da bi Facebook, Google ili bilo koji drugi međunarodni online servis - uključujući i aplikacije koje koriste ljudi u Rusiji - trebali imati fizičke poslužitelje unutar granica Rusije.
Štoviše, ovim ne-ruskim tvrtkama neće biti dopušteno da šalju podatke izvan granica Rusije, osim ako ne budu mogle dati određena jamstva na pohranu podataka unutar zemlje. Za one koji se toga ne budu pridržavali, Državna agencija za telekomunikacije Roskomnadzor će zahtijevati da im se ograniče pristupi infrastrukturnim resursima.
Zakon također predlaže izmjene i dopune zakona koji se odnose na osobne podatke i zaštitu podataka. Jedan od ključnih dijelova tog zakona glasi:
"Prilikom prikupljanja osobnih podataka, uključujući podatke s informacijskih i internet telekomunikacijskih mreža, operater je dužan osigurati dokaz da su sistematizacija, akumulacija, pohrana, ažuriranje i pristup osobnim podacima građana Ruske Federacije, zadržani u bazi podataka koja se nalazi na području Ruske Federacije."
Ako prođe ovaj zakon, na snagu će stupiti u rujnu 2016. godine. To bi moglo značiti temeljnu promjenu kako međunarodne, ali i ruske tehnološke tvrtke, koriste međunarodne hosting usluge. Da ne spominjemo ogromne troškove za provedbu ovih promjena.