Tzv. elastokalorijska crpka hladi ili grije prostor rastezanjem ili stezanjem superelastičnog metala, čime se mijenja njezina temperatura i djeluje na temperaturu prostora.
Nova bi tehnologija hlađenja u budućoj generaciji rashladnih uređaja mogla zamijeniti staru koja kao medij hlađenja koristi plin.
Novi je sustav potencijalno energetski mnogo učinkovitiji od klasičnog hlađenja namirnica pomoću plina u cijevima hladnjaka, pri čemu se plin najprije komprimira i dovodi u tekuće stanje, a onda širi i zagrijava te tako prema zakonima termodinamike oduzima temperaturu prostora u kojemu se nalazi, a prenosi je u okolni prostor.
Nalaze ekipe iz Laboratorija za hlađenje i daljinsku energetiku (LAHDE) ljubljanskog fakulteta za strojarstvo i podatke o njihovu prototipu elastokalorijske crpke objavila je i prestižna revija Nature Energy.
Obećavajući prototip
"Mi smo prvi i u svijetu napravili takav sustav, ali je sve još u fazi prototipa koji treba dalje razvijati", rekao je za Slovensku televiziju suautor istraživanja Jaka Tušek.
"Nadmašili smo sve dosadašnje rezultate sa sličnim tehnologijama i otvorili vrata daljnjem razvoju na tom području", dodao je.
Slovenski su istraživači kao superelastični metal u svom sustavu koristili slitinu titana i nikla. Komad takve slitine koji se rastegne ili stegne za samo 4 posto izaziva promjenu temperature za 35 stupnjeva Celzijevih.
Svoj model prvog regenerativnog elastokalorijskog hladnjaka ljubljanska ekipa razvija u suradnji s tehničkim fakultetom iz Danske.
Dosadašnja ispitivanja pokazala su da će hladnjaci temeljni na tom konceptu imati mnogo bolji odnos utrošene i iskorištene energije, a otpast će i štetne ekološke posljedice plinova koji se sada koriste u klasičnim rashladnim uređajima.