No, zašto se papa nije pridružio Facebooku? Da bi to saznali, predstavnici Facebooka nedavno su bili u Rimu u nadi da će uspjeti uvjeriti papu da se pridruži njihovoj platformi, piše poslovni i tehnološki portal Quarz.
No, nadbiskup Claudio Maria Celli, koji usmjerava medijske strategije Crkve, rekao je da Facebook ne prolazi kod Franje.
Problem? Zabrinuti su zbog uvredljivih komentara.
Naravno, obje platforme omogućuju da trolovi, cyber nasilnici i beznačajni brbljavci govore svoje stvari. Brzi pogled na tweetove usmjerene prema papi otkrivaju raspon od neprimjerenih komentara...
... do uznemirujućih uvreda:
No zašto su trolovi na Twitteru ipak poželjniji od mrzitelja na Facebooku?
To bi moglo imati veze s načinom komentiranja na stranicama. Ako papa kreira sebi Facebook stranicu, komentar nekog XY lika, na primjer: "Hej Papa, smrdiš!", će stajati na Papinoj stranici i cijeli svijet će ga moći vidjeti.
S druge pak strane, na Twitteru, ako netko napiše gadan tweet prema papi, to ostaje skriveno, osim ako netko klikne na taj individualni tweet, pa slučajni napad na @Pontifex u osnovi prolazi nezapaženo.
Zbog toga Facebook predstavlja veći problem za odnose s javnošću od Twittera. No, da budemo iskreni, ako je vatikanska strategija ta da izbjegne situacije u kojima bi mogli biti suočeni s antipatičnim ljudima, cijeli bi internet možda najbolje bilo izbjegavati.