Jim Farley iz Forda osvrnuo se na tu temu tijekom panel intervjua na sajmu potrošačke elektronike Consumer Electronic Showu (CES) u Las Vegasu .
"Znamo svakoga tko prekrši zakon, mi znamo kad to radite. Imamo GPS u automobilu, tako da znamo što radite", rekao je Farley, a prenosi Business Insider. Kasnije je pojasnio da kompanija Ford ove podatke nikome ne dostavlja.
Ali zašto je Fordu prikupljanje ovih informacija na prvom mjestu? Kao Business Insider navodi, Farley i Ford ( i vjerojatno ostatak automobilskog svijeta) predviđaju dan kada će se GPS podaci iz vaših automobila moći, između ostalog, koristiti i za pomoć u upravljanju prometom.
Zamislite, kaže on, dan kada će se ovi podaci moći anonimno iskoristiti. Primjerice, kada se na nekom velikom stadionu održava nogometna utakmica, vlasti bi mogle znati da se stvaraju ogromne gužve na prilaznim cestama prema stadionu te bi u skladu s time mogli mijenjati i prilagođavati parkiralište resurse.
Automobili već neko vrijeme prikupljaju podatake o nama. Yahoo Autos izvještava da 96 posto prodanih novih automobila ima snimljene podatake, odnosno "crne kutije" koje otkrivaju detalje o ponašanju vozila prije nesreće .
Federalni regulatori u SAD-u predložili su još prošle godine da nakon rujna 2014. svi novi automobili trebaju biti opremljeni crnim kutijama, takozvanim "snimačima podataka događaja" koji bilježe sve, od toga koliko brzo se kreće automobil do broja putnika i točne lokacija automobila.
Mnogi proizvođači su se dobrovoljno uključili i sada uz vozila prodaju i "crne kutije". Sasvim izvjesno je da će uskoro svi novi automobili dolaziti opremljeni s ovim dodatkom.