POLICIJA I PROGRAMERI U AKCIJI /

Splitska aplikacija za zastitu djece na internetu

16.5.2015.
11:14
VOYO logo

Rezultat je to odlicne suradnje s Fakultetom elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB), Udruge mladih programera i gradom Splitom, no glavna nit vodilja bili su voditelj policijskog odjela prevencije Pasko Ugrina i Ante Radoja te predsjednik Udruge mladih programera Marko Matijevic.

Mladi programeri-inovatori izradili su aplikaciju za djecu u dobi od petog do osmog razreda. Glavni dio je kviz u kojem se sudionici natjecu u znanju iz podrucja sigurnosti na internetu, potom su tu materijali za ucenje, ali i sve o elektronickom zlostavljanju, zlocudnim aplikacijama, drustvenim mrezama i elektronickoj posti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osnovnoskolci se tako mogu upoznati s temama poput lozinki, sigurnosti bezicnih mreza te procitati savjete kako sigurno komunicirati na internetu.

Autori aplikacije u suradnji s policijom u jednom dijelu djecu informiraju o kaznjivom ponasanju na internetu navodeci pri tom kazne koje su predvidene za takva kaznena djela. Uz to ih upucuju i u nacin prijavljivanja nedjela i vaznost povjeravanja roditeljima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pasko Ugrina otvoreno kaze kako materijali za ucenje nisu dovoljno zanimljivi djeci zbog cega je osmisljen kviz koji ih motivira da kroz igru uce i utvrde znanje o sigurnosti na internetu.

"Tocnim i brzim odgovorima osvajaju bodove sto ih dodatno motivira da vise puta igraju i ostvare sto bolji rezultat. Mogu se prijaviti koristeci Facebook pa je njihov rezultat vidljiv na ljestvici, a na taj se nacin mogu i natjecati sa svojim prijateljima. U bazi kviza je pohranjeno 200 pitanja, a to bi trebalo biti dovoljno zanimljivo djeci da duzi period provedu igrajuci kviz i utvrduju znanje koje ce im sigurno biti dragocjeno", kaze Ugrina.

Dodao je kako su do projekta dosli trazeci nove modele komunikacije s djecom te da je aplikacija odrziva i moze se nadogradivati.

Sve osnovne skole u Splitu vec su dobile informativni materijal i velike letke koje financira Vijece za prevenciju te se na svim stranicama osnovnih skola nalazi aplikacija "SafetyNet – Bitka za sigurnost“. Od rujna policija ima namjeru projekt prosiriti i na zupaniju, tocnije na osnovne skole u Zagori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Projekt je ugledao svjetlo dana zahvaljujuci entuzijazmu volontera, studenata i djelatnika FESB-a medu kojima su Marko Matijevic, Ivan Mrsic, Natasa Munitic, Stipe Radic, Marko Roje i Lada Sartori.

Sustav je pusten u rad prije nekoliko dana, a sve kako bi se dobila povratna poruka od djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Za sada djeca o tome govore samo u superlativima. Ja sam stalno u kontaktu sa skolama, gradom i FESB-om i mogu reci da su svi podjednako zadovoljni projektom. Ovo je model rada, komunikacije, prenosenja poruka i prevencije koju od nas ocekuju danasnje generacije djece. Isto tako, ovaj projekt sluzi da se razbije tamna brojka", rekao je Radoja dodavsi kako djeca na internetu mogu pociniti vrlo teska kaznena djela, ali i postati zrtve.

Marko Matijevic je otkrio da se cijeli projekt radio u Racunskom centru na FESB-u u kojem je sudjelovalo desetak ljudi medu kojima i pet studenata.

"Od ideje do razrade projekta proslo je u gotovo godinu dana, dok je sam razvoj kviza i obrada materijala trajala par mjeseci. Ideja je dosla od policije koju su roditelji osnovnoskolaca na njihovim brojnim preventivnim predavanjima cesto pitala o tome kako mogu zastititi djecu na internetu pa je od toga naposljetku nastao ovaj projekt", objasnio je Matijevic.

Lokalna zajednica je u ovom slucaju ocito odlicno znala reagirati na problem, primjenjujuci novi sistem koji se naziva i buducnost prevencije jer su predavanja po razredima, barem u ovom slucaju, vec proslo svrseno vrijeme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo