Tyler Barney, 17-godišnjak iz Tennesseeja, kaže kako je otkrio kako su pogoršane performance njegova iPhonea 6S sigurno povezane s litij-ionskim baterijama, piše Daily Mail.
Stariji model, a brži
"Non stop je bio pravi kaos. Čak je i tipkanje bilo doslovno bolno. Prošle bi sekunde dok bi se registrirao pritisak na tipku", izjavio je. Objasnio je da je, dok je čekao da Apple objavi novi ažurirani operativni sustav, isprobao bratov stariji model iPhonea 6. Iako se radilo o starijem modelu, bio je godinu dana mlađi, te i primjetno brži. Mladić je odlučio pogledati zašto je to tako, te je dobio preporuku da zamijeni bateriju na svome. Čim je to učinio, njegov se telefon ubrzao.
Barney je zatim otišao na stranicu Reddita, gdje objavljuje pod imenom Teckfire, gdje je objavio svoje otkriće kako Apple namjerno usporava stare iPhone kako bi im produljio život i sprječava da se ugase kada baterije ostare i izgube svoju učinkovitost. Njegova je objava postala viralna te je uskoro dovela i do Appleova priznanja da stvarno usporavaju svoje telefone. To priznanje dovelo je do serije sudskih tužbi ljutitih korisnika širom svijeta, te će vjerojatno Appleu stvoriti milijarde dolara pravnih troškova.
'Veliki nesporazum'
U četvrtak je Apple prvi put u svojoj povijesti objavio ispriku te pismo u kojem navode: "Znamo da neki od vas osjećaju kao da vas je Apple iznevjerio", te je najavljeno i znatno rezanje cijena baterija, kao i mogućnost pokazivanja korisnicima koliko je točno baterija degradila.
"Ispričavamo se. Došlo je do velikog nesporazuma koji bismo željeli razjasniti, kao i obavijestiti vas o nekim promjenama koje činimo. Prvo i osnovno, mi nismo, niti bismo ikada, činili ništa kako bismo namjerno skratili život Appleovim proizvodima ili umanjili korisničko iskustvo. Naš je cilj uvijek bio stvarati proizvode koje će naši korisnici voljeti, a produljivanje vremena trajanja iPhonea važan je dio toga."
Jeftinije baterije
Apple je dodao kako umanjuje cijenu zamjene iPhonove baterija za 50 dolara (320 kuna), konkretno sa 79 dolara (500 kuna) na 29 dolara (180 kuna) za svakoga s iPhoneom 6 ili kasnijim modelom, a čija baterija treba zamjenu, počevši od kraja siječnja. Sniženje vrijedi širom svijeta i trajat će do prosinca 2018.
Početkom sljedeće godine objavit će ažuriranu verziju iOS softvera s novim svojstvima, koja će omogućiti korisnicima bolji uvid u zdravlje njihove iPhone baterije, tako da će i sami moći vidjeti utječe li njeno stanje na performanse.
Milijunske tužbe
Protiv Applea su podignute brojne tužbe, i to širom svijeta, od SAD-a, preko Francuske do Južne Koreje i Izraela. Samo u SAD-u, tužitelji mogu tužiti IT diva u ime milijuna korisnika samo u toj zemlji. "Umjesto da izliječe problem s defektnim baterijama tako da ponude besplatnu zamjenu za sve pogođene iPhone, Apple pokušava zamaskirati problem s baterijama", tvrdi se u jednoj tužbi.
Svar je u tome što su korisnici tijekom prošle godine mogli za rušenje aplikacija i spore performance kriviti stari procesor, te zbog toga kupiti novi telefon, dok je pravi problem bila stara baterija, koja se mogla zamijeniti mnogo jeftinije, navodi se u nekim tužbama.
No Chris Hoofnagle, direktor Berkleyevog Centra za zakon i tehnologiju, tvrdi da Apple možda nije učinio ništa pogrešno. "Još uvijek nemamo pravila o zaštiti potrošača kada su u pitanju zastarjeli proizvodi", rekao je Hoofnagle, ukazujući kao primjer uređaj sa sigurnosnom pogreškom. "Etički pristup u ovome slučaju možda bi uključivao i degradiranje, ili čak onesposobljivanje uređaja."