Tako je jednu direktoricu škole državni Roscomnadzor globio za 5.000 rubalja (513 kuna).
Suprotstavljajuće upute različitih državnih tijela
Kompliciranost situacije leži u činjenici da je jedna druga državna agencija, Rosobrnadzor, koja nadgleda obrazovanje, omogućila korištenje ometača signala u školama, ali nije dala nikakve preporuke u vezi načina korištenja uređaja, te ih škole instaliraju na vlastiti rizik.
Korjeni ovog sukoba sežu još u 2011., kada su ruska djeca otkrila da im smartfoni i tableti spojeni na internet omogućuju traženje odgovora usred testa.
Spriječiti varanje, ali kako
Slijedeće je godine Rosobrnadzor uveo zabranu korištenja uređaja spojenih na internet tijekom testova. Škole su obaviještene da stave metalne detektore u prostorije za testove te, ukoliko je moguće, da instaliraju ometače signala u škole.
I sama agencija priznala je kako korištenje takvih uređaja nije koordinirano s tijelima za kontrolu medija, ali predložila je da se svi eventualni sukobi razriješe u regionalnim upravama.
Odmah kažnjavaju
Ali u praksi to nije ispalo tako. Pa je ravnatelj seoske škole u srednjeruskoj Tverskoj oblasti, Sergej Pogodin, izjavio medijima kako su mu lokalni inspektori obećali da će njega osobno kazniti za kupovinu i instaliranje ometača koji nije registriran, navodeći kako bi potencijalno mogao ometati i zakonite komunikacije. Pogodin je izjavio kako je već nekoliko ravnatelja moralo platiti te kazne.
Ravnateljica tverske gimnazije, Tatjana Slesareva, potvrdila je tu informaciju, dodavši kako je ona osobno platila 5.000 rubalja kazne zbog korištenja ometača.