Znanstvenici na Sveučilištu Carnegie Mellon u Sjedinjenim Državama potvrdili su da ovo isto vrijedi i za pčele i termite - i tvrde da sada znaju zašto je tome tako, odnosno zašto su ove životinjske zajednice u stanju savršeno regulirati kretanje velikog broja svojih jedinki.
Prema izvještaju koji je objavio tehnološki magazin Gizmag, stručnjak za telekomunikacije prof. Ozan Tonguz je otkrio da, u svijetu kukaca, kada se susretnu dva prometna toka, manja skupina uvijek daje prvenstvo prolaza većoj skupini.
On smatra da bi isto ovo trebalo vrijediti i na našim gradskim ulicama.
S obzirom na to da je bežična komunikacija između automobila i sustava koji upravljaju tempiranjem semafora već realnost, prof. Tonguz otišao je jedan korak dalje s onim što je nazvao " Virtual Traffic Lights" sustav. Ovaj sustav zbraja signale (tj. vozila u prometu) koja dolaze iz svakog smjera i daje pravo prolaza većoj skupini.
Nakon što je veća skupina prošla, manjoj skupini pali se zeleno svjetlo.
Gizmag u izvješću navodi da je ovaj sustav u razvoju još od 2009. godine te da su računalne simulacije pokazale da se vrijeme čekanja smanjilo na 40 do 60 posto, a to je doprinijelo i smanjenju emisije štetnih plinova, ali i smanjilo frustracije mnogih vozača.
Ovo istraživanje financira se u iznosu od 2 milijuna dolara, a formirana je i tvrtka koja će biti zadužena za izgradnju radnog prototipa "Virtual Traffic Lights" sustava.
Najbolje od svega je da, ako sustav bude radio tako glatko kao što to pokazuju računalne simulacije, prosječni stanovnik prigradskih naselja koji svakodnevno putuje automobilom na posao, neće ni osjetiti ovu promjenu u prometu. Jedini što će sada kući stići brže i s manje zaustavljanja na putu.
Pitajte o tome bilo kojeg mrava.