Većina te energije troši se za napajanje podatkovnih centara odgovornih za spajanje na internet putem WiFi-ja, te za prijenos podataka.
Svjetski komunikacijski sustavi na godišnjoj razini troše čak 10 posto energije na globalnoj razini, odnosno 1.500 teravatsati, što je sukladno godišnjoj potrošnji energije Japana i Njemačke zajedno! Samo jedan teravatsat dovoljan je za napajanje čak 90.000 domova kroz čitavu godinu.
Kako je na tržištu sve više 'pametnih' uređaja, koji su cijelo vrijeme online, očekuje se kako će promet na internetu u jednom satu uskoro premašiti godišnji internet promet iz 2000. godine.
Za sve to je potrebno jako puno energije, a u budućnosti će biti potrebno još i više. Do 2035. godine, predviđa studija, bit će potrebno tek nešto manje energije za napajanje komunikacijskog 'oblaka' od energije potrebne za rasvjetu.
Greenpeace upozorava kako većina te energije dolazi iz ugljena, odnosno čak 55 posto u slučaju Applea.
No, u Appleu ističu kako žele u potpunosti prijeći na obnovljive izvore energije te dodaju kako su u tome zasad uspjeli na razini od 75 posto. Konačan cilj Applea je biti što manje štetan za okoliš, odnosno biti neutralan u emisiji ugljičnih plinova, javlja Dnevnik.hr.