Prilikom predstavljanja novog iPhonea 5S u utorak u Cupertinu u Kaliforniji, Apple je predstavio nešto što je nazvao "motion co-processor", odnosno koprocesor pokreta - M7 čip. Posao tog čipa je da neprestano nadzire senzore pokreta u telefonu - njegov akcelerometar, žiroskop i kompas.
Ponovno kažemo, ovi senzori sami po sebi nisu ništa novo u telefonu. Međutim, ugradnja posebnog čipa koji će ih nadzirati jest. Naime, M7 čip u paru s nečim što u Appleu nazivaju CoreMotion API - komad softvera koji isporučuje podatke o kretanju u iskoristivom obliku bilo kojoj aplikaciji koja to zatraži - znači da će programeri aplikacija sada imati mogućnost da Appleove senzore u telefonu još više koriste.
Jedna takva aplikacija koja je bila predstavljena na Appleovoj konferenciji je "Nike + Move". Čini se da je ovo način da se natjera vaš mobitel da prati svaki vaš korak, baš kao i Nikeova Fuelband nadzorna narukvica ili slični uređaji kao Fitbit Flex ili Jawbone UP. Ostaje za vidjeti zašto bi Nike želio dati ljudima razlog da ne kupe njegove Fuelband narukvice.
Međutim, ovo je samo dio šireg trenda prema sve većoj upotrebi senzora koji 24/7 bilježe gotovo sve što vam može pasti na pamet.
Tvrtka Samsung u svojim telefonima Galaxy S3 i S4 koristi akceleromatar na neke nove načine; na primjer, možete okrenuti telefon da odbacite poziv ili pak možete "zoomirati" fotografiju tako da telefon pomičite prema naprijed i natrag.
Nedavno predstavljeni Samsung S4 također ima u sebi senzore koji mjere temperaturu i vlagu. Korisnici ih mogu koristiti na način da downloadaju aplikaciju kao što je WeatherSignal koja pretvara vaš telefon u minijaturnu mjernu stanicu za tzv. "crowd-sourced" vremensku mapu koja vam pokazuje trenutačno vrijeme i prognozu.
Motorolin novi Moto X model uvijek sluša. Njegov ugrađeni audio čip specijaliziran je za to da izdvoji buku i prepozna govor. (Samsungovi uređaji također mogu slušati specifične riječi kao što je "Hallo Samsung"). Uređaj će prema pisanju AllThingsD uskoro moći "anticipirati" pokrete korisnika. Primjerice, podignite telefon kao da želite nešto snimiti s njim i kamera će se sama uključiti.
Takvi uređaji potiču brži dolazak vizije poznate pod nazivom "internet of things", odnosno "internet stvari", a riječ je o svijetu u kojem je bezbrojno mnoštvo svakodnevnih objekata, od cipela do automobila, povezano te takve stvari mogu biti nadzirane i kontrolirane preko interneta. Problem s tom vizijom je u tome da je vrlo skupo staviti senzore u sve te stvari koje nas svakodnevno okružuju. Međutim, senzori ugrađeni u telefon, mogu u zamjenu napraviti dosta toga.
Zahvaljujući sveprisutnosti mobilnih telefona, neki od ove vrste podataka se već kompiliraju. Primjerice, Google Mpas prikuplja podatke o kretanju milijuna mobitela koji koriste aplikaciju kako bi se ljudi snalazili u prometu. Ako bi svi mobiteli imali senzore temperature i vlažnosti zraka, aplikacija WeatherSignal mogla bi vrlo precizno obavljati to isto kad je riječ o vremenoj prognozi.
Ako privremeno stavimo na stranu uobičajene prigovore koji se odnose na privatnost, tada je brzo trošenje baterija jedna od najvećih prepreka širem uvođenju senzora. Mi još ne znamo je li novi iPhone riješio taj problem, no pripremite se na to da će uskoro vaš telefon u pozadini prikupljati više informacija o vama nego ikada prije.