Studija koju je proveo Texas Transportation Institute na Sveučilištu Texas A&M je prvo istraživanje koje je kod vozača usporedilo korištenje "glas-u-tekst" tehnologije s tradicionalnim slanjem poruka tipkanjem na mobitel.
"U svakom slučaju, vozačima je trebalo dvostruko dulje vremena za reakciju nego kad nisu slali poruke", rekla je za ReutersChristine Yager, koja je vodila ovo istraživanje.
"Kontak vida s cestom je također umanjen, bez obzira na to koji se metoda unošenja teksta koristi", istaknula je.
U istraživanju su sudjelovala 43 ispitanika koja su prvo vozila po testnoj stazi bez prisustva ikakvih elektroničkih uređaja.
Isti sudionici zatim su vozili dok su tipkali poruke u vožnji, a zatim ponovno dok su koristili tehnologiju prepoznavanja govora.
"Još uvijek koristite svoj um kada pokušavate razmišljati o tome što želite reći, a to uzrokuje neka pogoršanja vaše vožnje te se smanjuje vrijeme vašeg odaziva", objasnila je Yager.
Najveći problem je u tome da se mnogi vozači osjećaju sigurnijima dok koristite "glas-u-tekst" aplikacije umjesto tradicionalnog tipkanja slova, premda su oba načina slanja poruka jednako opasna za vozače.