No najbolje od svega je da ide na gorivo koje nam ne ponestaje, za razliku od fosilnih.
"Mikrobne gorive ćelije imaju pravi potencijal da proizvode obnovljivu bionergiju iz otpadnih tekućina poput mokraće", izjavila je kemijska inžinjerka Mirella Di Lorenzo sa Sveučilišta u Bathu.
"U svijetu se proizvode velike količine mokraće, i ako bismo uspjeli upotrijebiti potencijalnu energiju pomoću mikrobnih gorivih ćelija mogli bi revolucionizirati način na koji proizvodimo struju", kaže.
Mikrobne gorive ćelije rade tako što koriste prirodne procese bakterija kako bi pretvorile organsku tvar u elektricitet.
Ne radi se o jedinoj vrsti bioenergetskog sustava, druge rade principu anaerobične probave, fermanticije i plinifikacije, ali koristi mikrobnih gorivih ćelija su da su učinkovite, jeftine za upotrebu i ne stvaraju velike količine otpada. Usto mogu dobro raditi i na sobnoj temperaturi i pod običnim atmosferskim pritiskom.
Jedna od loših stvari je činjenica da mogu biti skupe za proizvodnju, ali tu dolazi ova nova goriva ćelija. Napravljena je od ugljičnog platna i titanijske žice, što nisu skupi materijali.
Kako bi ubrzala reakciju, ćelija koristi glukozu i ovalbumin, protein koji se nalazi u bjelanjku jaja, kao katalizatore. Znanstvenici naglašavaju da se radi o tipičnim sastojcima ostataka hrane koji se bacaju, te predstavljaju pristupačnu zamjenu skupim katodama od platine koje koriste tradicionalne mikrobne gorive ćelije.
"Namjeravamo testirati i dokazati kako korišćenje ugljičnih katalizatora dobivenih iz raznih otpadaka hrane može biti obnovljiva i jeftinija alternativa platini kod katoda.", rekla je DiLorenzo.
Novi sustav isto popravlja jedno od drugih velikih kritika mikrobnih gorivih ćelija - nisku proizvodnju energije. Udvostručivanjem dužina elektroda u gorivoj ćeliji s 4mm na 8mm znanstvenici su uspjeli udesetostručiti količinu stvorene energije, a zatim to još dodatno pojačati tako što su stavili po tri ćelije zajedno.
Ovo nije prvi pu tda znanstvenici koriste svojstva urina kako bi stovrili elektricitet. Samo su u zadnje vrijeme stvoreni pisoari koji sakupljaju energiju i čarape na urin koje generiraju WiFi signal (da, upravo tako kako ste pročitali).
Ali niska cijena i potencijal za minijaturizaciju novih gorivih ćelija mogli bi biti posebno korisni kod zemalja u razvoju, gdje je ponekad teško ili nemoguće dobiti pristup redovitoj i stabilnoj elekričnoj mreži.
"Mikrobne gorive ćelije mogle bi biti sjajan izvor energije za zemlje u razvoju, posebno u siromašnim ili rularnim krajevima", jekao je jedan od članova tima, Jon Chouler. "Naš je dizajn jeftiniji i jači od tradicionalnih modela. Ovakvi uređaji koji mogu proizvoditi energiju iz mokraće mogli bi stvarno imati velikog utjecaja u siromašnim područjima jer bi stvarali održivu energiju iz otpada."