Prosječna cijena iznajmljivanja bubice po jednom ispitu je 20 KM (77 kuna), a osobe koje ih iznajmljuju otvoreno ih reklamiraju i na tome rade solidan posao.
Sustav je jednostavan. Student za ispit unajmi bubicu koja je sićušna te se u uhu i ne primijeti. Nazove prijatelja koji je 'opremljen' knjigama i skriptama te mu pomoću hands free uređaja koji se nalazi oko vrata diktira pitanja. Na isti način sluša i odgovore te često upravo na taj način polaže ispit. Cijena bubica koje se prodaju kreće se od 120 do 200 KM (460 do 770 kuna).
Sve je više studenata koji se odlučuju na ovakav skraćeni postupak, što dugoročno može imati jako štetne posljedice za njihovo obrazovanje, kao i kasniji rad osoba koje su na takav način došle do diplome.
Svaki se fakultet s ovime nosi na svoj način
Iz Sarajavskog su sveučilišta (UNSA) izjavili su kako se protiv takvih pojava bori svaki fakultet posebno. Neki čak u svoje dvorane ugrađuju i uređaje za ometanje signala, no oni koji žele učestvovati u takvim radnjama uvijek pronađu način za prevaru.
Pa se tako na društvenim mrežama i internet oglasnicima reklamiraju uređaji poput "bubica za prepisivanje", uređaja protiv ometanja rada mobitela, satova za ispite, ali i servis bubica i opreme. A neki prilikom iznajmljivanja bubice nude besplatno i magnet pomoću kojeg se bubica može jednostavno izvaditi iz uha, koja je inače sićušna te se na drugi način teško vadi.
Na sarajevskom sveučilištu bave se i problemom plagiranja, a nedavno je održan i okrugli sto o temi plagiranja i autorskih prava.
Sve su ovo problemi koji postoji i izvan granica Bosne i Hercegovine, između ostaloga i u Hrvatskoj.