U ožujku je objavljeno kako je jedan Litvanac optužen za na e-mail prijevaru počinjenu protiv "dvije internet tvrtke iz SAD-a", koje u to vrijeme nisu bile imenovane.
Navodno su bile prevarene da pošalju preko 100 milijuna dolara na bankovne račune navodnog varalice, prenosi BBC.
I veliki padaju
A zatim je 27. 4. objavljeno kako su te dvije tvrtke Google i Facebook.
"Otkrili smo tu prijevaru protiv uprave našeg tima za prodaju i hitno obavijestili vlasti", izjavila je Googleova glasnogovornica. "Povratili smo naše fondove te smo zadovoljni što je ova stvar riješena."
No nisu objavili koliko su točno novca prebacili i kasnije povratili.
Kao ni Facebook, čija je glasnogovornica izjavila da je "Facebook povratio većinu fondova brzo nakon incidenta te da surađuje s policijom u ovoj istrazi".
Ciljane velike firme
"Ponekad osoblje (velikih firmi) misli da su dobro čuvani, da sigurnost nije dio njihovog posla", kaže James Maude iz tvrtke za cyber-sigurnost Avecto.
"No ljudi su najboli dio sigurnosnog sustava koje možete imati, zati ih morate i podučavati."
Dodao je kako su Avectovi klijenti naišli na pokušaje kada se preko hackiranih e-mail adresa viših djelatnika firme tražilo novčane uplate.
Sofisticiranost on-line prijevara u zadnje je vrijeme narasla, tvrdi se u zadnjem izvješću Europola. Kako bi se izbjegle prijevare, tvrtkama se savjetuje da pažljivo verificiraju svaki zahtijev za isplatom prije nego što ga autoriziraju.