Ali srećom one uskoro odlaze u ropotarnicu povijesti. A zamijenjuju ih črčkarije po ekranu i gestikulacije prstima.
Izgleda da je črčkanje za logiranje brže, lakše za zapamtiti te ujedno teže za hakirati od tipkanja standardne veliko slovo/malo slovo/simboli/brojevi kombinacije.
"Spriječavanje drugih da hakiraju vaš smartfon važan je problem, a postaje i još važniji jer ljudi nose svoje smartfone posvuda", kaže profesor Janne Lindqvist sa odjela za kompjuterski i elektronički inžinjering Rutgers sveučilišta.
"Dobivanjem pristupa nečjem telefonu istovremeno dobivate puno informacija o toj osobi te ju to čini ranjivom na puno različitih vrsta napada koji mogu imati financijske i druge reprekusije", dodaje profesor.
Vrata s touch-screenom umjesto brava s ključem
I u pravu je. Većina će nas priznati kako na telefonu drži puno osobnih podataka koji bi mogli ugroziti našu sigurnost. Čak i ako koristite samo Facebook, email i online aplikaciju za bankarenje netko vam može ukrasti identitet i počistiti račun.
Znanstvenici u Rutgersu proveli su istraživanje nad 91 čovjekom koristeći i tekstualne i gestikulirajuće lozinke. Otkrili su kako su oni koji su koristili gestiklirajuće trošili oko 40 posto vremena manje u stvaranju lozinki od onih koji su koristili tekstualne.
Zvuči dobro, a stručnjaci smatraju kako bi se to moglo proširiti i na tablete i touch-screen laptope, a možda čak i vrata s touch-screenom umjesto brava s ključem.
Rezultati istraživanja biti će predstavljeni ovog svibnja na međunarodnoj računalnoj konferenciji u Kaliforniji.