Izgleda da sada i Microsoft radi na nečem sličnom. Kompanija je već prijavila neke patente za svoj Projekt Glass. Radi se o naočalama za "proširenu stvarnost" sa zaslonom na kojem se mogu prikazati različite informacije. Prikazivat će vam se dok primjerice gledate nogometnu utakmicu, pa ćete vidjeti neke podatke o određenom igraču dok pratite situaciju na terenu.
U odnosu na Googleov prototip naočala, koje se na tržištu očekuju u narednih nekoliko mjeseci, Microsoft je u prijavi za patent usvojio nešto drugačiji pristup. Naime, Google Glass neće koristiti "proširenu stvarnost" – podatke i ilustracije koje će prekrivati stvarni svijet oko vas. Kao što smo mogli vidjeti, Google Glass je zapravo samo maleni ekran koji možete gledati s lijeve strane naočala prema gore.
Microsoftove naočale namjeravaju u punom smislu iskoristiti tehnologiju "proširene stvarnosti". One su više namijenjene za upotrebu tijekom događaja uživo, primjerice na sportskim natjecanjima ili koncertima, te nastoje poboljšati vaše iskustvo na način da vam na naočale projiciraju tekst i grafiku ili vam omoguće slušanje audija.
Naravno, ovo je samo jedan patent i tko zna što još priprema Microsoftov istraživački i razvojni odjel. Posebice u svjetlu činjenice da smo ovo ljeto već vidjeli mnoge fantastične stvari koje mogu Googleove naočale.
Izgleda da se Microsoft zaista snažno okreće prema hardverskom biznisu i gotovo je sasvim sigurno da ako projekt Google Glass pokaže makar i skroman uspjeh na tržištu, i iz Microsofta ćemo uskoro vidjeti nešto slično.
U svakom slučaju, oba koncepta su vrlo zanimljiva. Neki već smatraju da će upravo Googleove naočale ili ono na čemu Microsoft trenutačno radi, označiti kraj ere smartphonea kao dominantnog načina na koji ljudi pristupaju internetu i međusobno se povezuju.
Trend je očit jer su računala sve manja i manja i sve su bliža našim licima. Posjetimo, prvo su računala bila smještena u ogromnim sobama, zatim smo vidjeli stolna računala, potom prijenosnike, a nakon toga smartphone. U idućem koraku računala će biti na našim licima.
Nakon toga ih možemo očekivati u mozgu.
P.S. Ako Microsoft i Google rade na kompjutoriziranim naočalama, vjerojatno i Apple razmišlja o tome.