URUGVAJ U 89. MINUTI SLOMIO OTPOR EGIPTA: / Faraoni nemoćni bez Salaha, Suarez se propisno osramotio, Gimenez junak utakmice

Utakmicom između Urugvaja i Egipta odigrano je prvo kolu u skupini A.

15.6.2018.
16:10

Nogometaši Urugvaja pobijedili su Egipat sa 1-0 (0-0) u utakmici 1. kola skupine A Svjetskog prvenstva u Rusiji, koja je odigrana u petak u Jekaterinburgu.

Strijelac pobjedničkog pogotka bio je branič Atletico Madrida Jose Maria Gimenez, koji je u 89. minuti glavom zatresao mrežu odličnog egipatskog vratara El Shenawyja, nakon ubačaja Carlosa Sancheza.

Urugvaju ipak pobjedu nisu donijeli iznimni napadači Edinson Cavani i Luis Suarez, a potonji je mogao biti i tragičar utakmice jer je promašio tri ogromne prilike. Egipćani su bez svoga najboljega igrača Mohameda Salaha, uz veliku dozu sreće, držali "nulu" sve do minutu prije kraja. S obzirom na tijek utakmice i veliki broj propuštenih prilika, Urugvajci su potpuno zaslužili pobjedu u Jekaterinburgu. Unatoč najavama, za Egipćane nije nastupio najbolji igrač u Europi napadač Liverpoola Mohamed Salah. Utakmicu je odgledao s klupe, još uvijek nezaliječen od ozljede ramena zarađene na finalu Lige prvaka.

Na klupi je ostao i legendarni 45-godišnji golman Essam El-Hadary, koji će tako morati pričekati na počast postati najstariji igrač koji je ikad nastupio na mundijalima. Izbornik Cuper se odlučio za 16 godina mlađeg Mohameda El-Shenawyja, koji je sjajno čuvao svoja vrata sve do 89. minute i gola Gimeneza.

Prvi je zaprijetio Urugvaj preko Cavanija, čiji udarac u 8. minuti brani vratar El Shenawy, a u 24. minuti druga urugvajska zvijezda Suarez ne uspijeva s tri metra pogoditi vrata. To je bilo sve vrijedno spomena u prvom poluvremenu u kojem je Urugvaj jalovo napadao, a Egipćani su pokazali da su, i bez Salaha, ozbiljna reprezentacija, i taktički i fizički.

Drugo poluvrijeme započelo je velikom šansom Suareza, koga je lijepo uposlio Cavani, a napadač Barcelone s tri metra pogađa egipatskog vratara. Urugvajci su nastavili s napadima, dok Egipćani dobrih 20-tak minuta nisu došli ni do kaznenog prostora Južnoamerikanaca. U 72. minuti najveća prilika za Egipat - opasan šut uputio je Fathy, a Muslera je konačno dobio priliku da se zagrije. U sljedećem napadu ponovno Cavani prigrava Suareza koji se u presudnom trenutku spetljao pred vratima. U 81. minuti Elneny je neprecizan s desetak metara, a u 83. minuti egipatski vratar čudesno brani precizan i jak šut Cavanija s ruba kaznenog prostora. U 88. minuti Cavani iz slobodnog udarca pogađa desnu vratnicu. Napokon, u 89. minuti Urugvaj je došao do pobjede - s desne strane je ubacio je Sanchez, a najviše je skočio stoper Atletico Madrida Gimenez i glavom zakucao loptu u mrežu pored nemoćnog vratara za pobjedu koja Urugvaju vjerojatno donosi i prolaz skupine.

Nakon kompletiranog prvog kola u skupini A vodeća je Rusija koja je sa 5-0 na otvaranju svladala Saudijsku Arabiju. Urugvaj je drugi, također s tri boda, a treći Egipat i četvrta Saudijska Arabija su bez bodova. U 2. kolu igraju Rusija - Egipat i Saudijska Arabija - Urugvaj.

EGIPAT - URUGVAJ 0-1

Pred 27.000 gledatelja na Jekaterinburg Areni sudio je Kuipers (Nizozemska).

Strijelac: 0-1 Gimenez (89)

Nakon kompetiranog prvog kola u skupini A vodeća je Rusija koja je sa 5-0 na otvaranju svladala Saudijsku Arabiju. Urugvaj je drugi, također s tri boda, a treći Egipat i četvrta Saudijska Arabija su bez bodova.

UŽIVO:

Egipat - Urugvaj 0-1

Egipat: El Shenawy; Fathy, Gabr, Hegazy, Abdelshafi; Elneny, Hamed; Warda, Said, Trezeguet; Mohsen.

Urugvaj: Muslera; Varela, Godin, Gimenez, Caceres; Nández, Vecino, Bentancur, De Arrascaeta; Cavani, Suárez.

Kraj

89' GOOL Carlos Sanchez je ubacio iz slobodnjaka, a loptu je dočekao Gimenez i glavom je poslao u mrežu.

88' Kakva bomba! Cavani je iz slobodnog udarca s oko 20 metara snažnim udarcem zatresao vratnicu!

83' Cavani je fenomenalno tukao s vrha 16-erca, El Shenawy je nevjerojatno reagirao i izbio loptu u korner.

82' Egipat je obavio treću zamjenu, sada je jasno - Salah neće zaigrati na ovoj utakmici.

72' S druge strane Suarez je opet bio u sjajnoj prilici, izašao je sam pred El Shenawyja, ali je vratar uspio doći do lopte.

72' Ahmed Fathy snažno je tukao, ali Muslera je uspio zaustaviti njegov udarac.

70' Cavani je tukao iz teške situacija, ali je pogodio Caceresa u glavu.

65' Tribine zazivaju Salaha.

58' Sanchez je ušao umjesto Nandeza.

47' Odmah u nastavku Suarez je propustio još jednu priliku. Išao jedan na jedan sa vratarom, ali ga je spriječio El Shenawy odličnom obranom.

46' Utakmica se nastavila.

Drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena

45' Rasplamsala se igra u posljednjim trenucima prvog poluvremena.

32' Suarez je tukao iz slobodnjaka, no ispriječio mu se živi zid.

24' Velika prilika za Suareza. Nakon ubačaja iz kornera tukao je s dva metra pokraj gola.

Nakon ubačaja iz kornera tukao je no loptu je udario jako slabo i otišla je u vanjski dio mreže.

16' Said je ubacio iz prekida, Urugvajci su uspjeli očistili opasnost.

14' Suarez je tukao s desetak metara nakon ubačaja sa strane, ali je lopta otišla pokraj gola.

11' Trezeguet je bio u dobroj situaciji, ali je loše zahvatio loptu.

10' Još uvijek nije bilo većih opasnosti.

3' Traje početno odmjeravanje snaga.

1' Počela je utakmica. Stadioni nije ispunjen. Od 33 tisuće mjesta ispunjeno je oko 20.

13:07 - Egiptu je ovo prva utakmica na SP- u zadnjih 28 godina.

13.05 - Urugvaj nikada nije izgubio od afričkih reprezentacija.

12:54 - Stigli su sastavi. Kao što se može primijetiti Salaha nema u početnih 11 Egipta. On će susret započeti s klupe. Kao što je poznato napadač se ozlijedio u finalu Lige prvaka.