Karlović prvi put u karijeri slomio Melzera

Ivo Karlović plasirao se u 2. kolo prvog Grand Slam turnira sezone Australian Opena.

16.1.2012.
9:04

Uoči susreta 1. kola Australian Opena Melzer je protiv našeg tenisača imao čistih 4:0 u pobjedama. Međutim, svakoj seriji (uglavnom) kad-tad dođe kraj. Karlović je iznenađujuće lako slavio protiv Austrijanca, ujedno 31. nositelja, sa 7:6(3), 7:5 i 6:3 nakon dva sata igre. U prvom setu Melzer je bio opasniji tenisač od Karlovića koji je morao spašavati svoj servis u 9. gemu. Nakon što mu je to pošlo za reketom set je otišao u tie-break u kojem je jedan mini-break prednosti bio dovoljan da naš tenisač osigura tri set lopte (6-3). Iskoristio je prvu napravivši još jedan mini-break. Drugi set odlučen je u 11. gemu pri rezultatu 5-5 i servisu Austrijanca. Karlović je napravio break koji je nakon toga bez problema potvrdio što je ujedno značilo i uzimanje druge dionice meča. Nakon toga je Div sa Šalate pustio ruku i s dva oduzeta servisa odjurio do vodstva 4:1. U idućih 10-ak minuta je Karlović umalo zakomplicirao život izgubivši jedan break prednosti, ali se ipak pribrao i spasio 15-30 prvi rezultatu 4-3. Otišao je Hrvat na 5:3, te nije želio svojim servisom zaključiti meč već je po peti put u susretu oduzeo početni udarac Melzeru koji je u tome pripomogao s dvije dvostruke pogreške. Karlovića u 2. kolu čeka bolji iz susreta Argentinca Carlosa Berlocqa i Nizozemca Jesse Huta Galunga. Ukoliko preskoči i tu prepreku naš tenisač će vjerojatno u 3. kolu zaigrati protiv Rogera Federera.

Nakon što je Ivo Karlović, prošao pobjednički premijeru Australian Opena u tri seta, činilo se da će nešto kasnije sve ponoviti i Ivan Ljubičić. Vodio je 2:0 u setovima protiv Slovaka Lukasa lacka, a onda - potop.

No, na kraju je završilo posve neočekivano i slovački je tenisač Lukaš Lacko, 119. igrač na svijetu i igrač koji je glavni turnir ugledao nakon tri kola kvalifikacija, slavio sa 3:6, 4:6, 6:3, 6:4, 6:4. Bio je ovo drugi meč u karijeri 24-godišnjeg Lacka i Ljubičića (postavljen je bio za 28. nositelja u Melbourneu), te druga pobjeda Slovaka. Prije dvije godine, na Zagreb Openu, Lacko je dobio također jedan dugi i neizvjesni meč, tada sa 7-6(3), 5-7, 7-6(5). Ljubičić je u ponedjeljak u Melbourneu imao 2-0 u setovima (6-3, 6-4), te činilo se lagani put prema pobjedi. Imao je Ljubičić i break u trećem setu, ali je sredinom te dionice krenuo preokret. Lacko je dva puta lomio Ljubičića na servisu, smanjio na 2-1, a potom ostavio uglednijeg suparnika bez break-šanse u četvrtom setu. Početak odlučujućeg petog seta je bio posve izjednačen do 3-3 kada je Lacko opet napravio break i poveo 4-3. Odmah se nakon toga Ljubičić mogao vratiti u igru, ali je prosuo 15-40 i dvije break-lopte što je ujedno bila njegova posljednja šansa za kontakt sa suparnikom. Unatoč tome što je u protekla četiri dana odigrao tri kvalifikacijska meča Lacko je tako skupio snage za novo iskušenje, povratak od 0-2 u setovima i veliku pobjedu. Lacko je tijekom meča opalio čak 27 aseva, a Ljubičić tek trinaest. Slovak je iskoristio četiri od 11 break-prilika, a Ljubičić tri od osam. Meč je trajao tri sata i deset minuta. Karlović - Melzer (31) 7-6(3), 7-5, 6-3 Kamke - Hanescu 6-2, 6-1, 6-2 Del Potro (11) - Mannarino 2-6, 6-1, 7-5, 6-4 Kavčić - Ward 6-4, 6-3, 6-4 Riba - Montanes 7-6(2), 2-6, 6-4, 7-6(5) Anderson (30) - Nielsen 6-1, 6-2, 6-4 Almagro (10) - Kubot 1-6, 7-5, 6-3, 7-5 Cipolla - Davidenko 6-4, 4-6, 3-6, 6-2, 6-1 Lopez (18) - L. Mayer 7-6(5), 6-3, 7-6(2)