FINALE WIMBLEDONA / Alcaraz senzacionalno srušio Novaka Đokovića u pet nevjerojatnih setova

Tekstualni prijenos mogi ste pratiti na portalu Net.hr

16.7.2023.
17:11

Španjolski tenisač Carlos Alcaraz osvojio je Wimbledon nakon što je u finalu nakon skoro pet sati igre svladao Srbina Novaka Đokovića s 1-6, 7-6 (6), 6-1, 3-6, 6-4.

NJEGOVA FACA GOVORI SVE /

Ivanišević na iglama dok mladi lav lomi Đokovića, a ovaj viče: 'Gdje mi je nestala igra?'

Alcaraz je došao do drugog grand-slam naslova nakon osvajanja US Opena lani, a osvetio se Đokoviću za poraz u polufinalu Roland Garrosa u svibnju, kada ga je, prema vlastitom priznanju, "uništila velika trema i nervoza". Protiv Đokovića sada vodi s 2-1 u međusobnim srazovima.

Đoković je glatko dobio prvi set, a jedan od ključnih trenutaka meča zbio se u "tie-breaku" drugog seta kada je Đoković lošim bekendom upropastio loptu za 2-0 u setovima kod 6-5, da bi Alcaraz dobio još dva poena i izjednačio. Španjolac je potom prohujao trećim setom, ali se Đoković čudesno vratio u četvrtom. U petom setu Alcaraz je oduzeo servis Đokoviću za 2-1 i zadržao "break" dokraja za veliku pobjedu nad 16 godina starijim suparnikom.

Đoković nije uspio doći do 24. Grand Slam titule, te je propustio izjednaćiti apsolutni teniski rekord jer je 24 grand-slama osvojila Margaret Court, u rasponu od 1960. do 1973. godine. Đoković se nije uspio izjednačiti i po broju naslova u Wimbledonu s Federerom, koji ima osam naslova, a Đoković je ostao na sedam.

Alcaraz (20) je postao i najmlađi pobjednik Wimbledona još od 1986. godine, kada je trofej podignuo tada 18-godišnji Boris Becker.

Wimbledon, finale

TIJEK MEČA

Đoković - Alcaraz 2:3 (6:1, 6:7, 1:6, 6:3, 4:6)

19.50 Kraj meča. Alcaraz je suvereno održao svoj servis.

19.40 Alcaraz nakon nova dva gema vodi sa 4:3. Đoković mu mora oduzeti neki od sljedeća dva servisa da ostane u meču.

19.30 Oba igrača su sigurni na svojim servisima, 3:2 je za Alcaraza.

19.25 Ako to nije napravio prije deset minuta, sada je to Alcaraz učinio. Ima break prednosti i vodi sa 2:1 u odlučujućem setu. Đoković je strgao reket nakon izgubljenog servisa.

19.20 Strašan meč u finalu Wimbledona, imao je Đoković break loptu na servis Španjolca i veliku priliku, koju nije iskoristio. Trenutno je 1:1, izvukao se Alcaraz kao i Đoković u prijašnjem gemu.

19.15 Alcaraz je imao break loptu, ali Novak je osigurao osvajanje prvog gema posljednjeg seta na svom servisu.

19.05 Đoković se vratio u meč, napravio je još jedan break u četvrtom setu, za konačni rezultat 6:3.

19.00 Alcaraz je kod jedne izmjene pao na tlo, ali se ubrzo pridignuo i sa tri poena zaredom rezultat smanjio na 4:3 za Novaka.

18.50 Đoković nije iskoristio prve dvije break prilike, ali treća je bila sreća za Srbina. 40 godina nitko nije preokrenuo 2:1 u setovima u finalu Wimbledona, sada Novak vodi 3:2 u četvrtom setu i ima break prednosti.

18.35 Nakon prva tri gema, Alcaraz vodi sa 2:1. Đoković servira sljedeći.

18.25 Alcaraz je imao dvije break lopte, ali Đoković je s četiri poena zaredom zadržao svoj servis.

18.10 Dugački gem je više ostavio traga na Srbinu, krajnji rezultat trećeg seta je 6:1 za Alcaraza.

18.00 Nakon nevjerojatnih 26 minuta, koliko je trajao peti gem u trećem setu, Alcaraz je iskoristio osmu break priliku, te poveo sa 4:1.

17.40 Đoković se raspravlja sa sucem.

17.30 Alcaraz je Đokoviću na početku trećeg seta oduzeo servis i ima prednost u minulom setu.

U prvom setu Đoković je bio bolji sa 6:1, nakon čega mu je na početku drugog mladi Španjolac uzeo servis.

Novak se brzo vratio, te je o pobjedniku drugog seta odlučivao tie-break. Alcaraz je izjednačio na 1:1 u setovima.