Kvalifikacije za EURO / Hrvatice u dramatičnoj završnici izborile plasman na Euro: Kapitanović briljirala, Blažević odigrala utakmicu karijere

Francuska s 10 i Hrvatska sa šest bodova su iz skupine 4 prošle na EURO. Europsko prvenstvo održat će se krajem godine u Sloveniji, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedonij

24.4.2022.
19:31
HRS

Hrvatske rukometašice osigurale su plasman na EURO 2022 pobjedom u ključnoj kvalifikacijskoj utakmici u Poreču nad Češkom 33-30 (13-14).

U odlučujućoj utakmici u kojoj je Hrvatskoj igrala samo pobjeda, igračice Nenada Šoštarića imale su velikih problema s brzim Čehinjama, koje su prije nekoliko dana pobijedile i moćnu Francusku.

Veliki dio susreta protekao je u vrlo izjednačenoj borbi u kojoj niti jedna ekipa nije imala prednost od više od dva gola.

'To sam ja' /

Domagoj Duvnjak otvorio dušu na EHF-ovoj stranici: 'Djeda sam koštao puno novca zbog tog obećanja, ali nikad nije požalio'

U 48. minuti prije kraja Hrvatska dolazi do tri gola prednosti (24-21), a s tri razlike se ušlo u zadnjih pet minuta susreta (29-26). Tri minute prije kraja Milosavljević iznuđuje sedmerac i isključenje, a Blažević postiže gol za 31-28, da bi mlada Josipa Mamić dala ključni gol za 32-29 i osiguranje plasmana na europsku smotru.

Hrvatska ide dalje kao druga u skupini

Vratarka Ivana Kapitanović je imala ogromnih 20 obrana, Valentina Blažević je dala 11 golova, Dejana Milosavljević osam, a Ćamila Mičijević pet golova. Kod Čehinja je Iveta Korešova zabila devet golova.

Francuska s 10 i Hrvatska sa šest bodova su iz skupine 4 prošle na EURO.

Europsko prvenstvo održat će se krajem godine u Sloveniji, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji.

UŽIVO:

Hrvatska - Češka 33:30

60' Milosavljević stavlja točku na i, a Kapitanović upisuje 18. obranu na susretu

59' Sjajna hrvatska obrana zaustavlja Korešovu i sada je jasno da će naše rukometašice igrati na Euru. Ostalo je 30 sekundi do kraja, a one imaju plus dva

58' Sada je Kapitanović bila neoprezna. Davala je vodu suigračici, a Čehinje su s centra zabile. Josipa Mamić zabija za 3 razlike na dodavanje Mičijević

57' Opet Blažević pogađa sa sedam metara, a Kovarova ponovno vraća Češku na minus dva. Ipak s druge strane još jedan sedmerac koji zabija Blažević i Hrvatska ima igračicu više

56' Blažević neumoljiva sa sedam metara, ali Korešova odmah uzvraća.

54' Hrvatska s igračicom manje. Šoštarić zove time out. Kraljice šoka imaju sve u svojim rukama. Milosavljević nas iz sedmerca vodi na plus tri, ali Knedlikova brzo uzvraća

52' Mičijević se probudila i svojim petim pogotkom nas vodi u malo osjetniju prednost. Kapitanović svojom 16 obranom se promeće u prvo ime susreta

51' Jerbakova s jedne strane, Milosavljević s druge. Gol za gol, Hrvatska ima plus jedan

50' Sad su Hrvatice ušle u lošu fazu utakmice, a Veronika Mala bježi dva puta u kontru i smanjuje na minus jedan

47' Nakon lijepog križanja Mičijević vodi Hrvatsku na plus tri, a češki trener zove time out

45' Čehinje su napravile dvije vezane pogreške, a Milosavljević i Šenvald nas odvode na plus dva

43' Nekoliko napada se igra gol za gol i Hrvatska se drži u egalu

38' Kapitanović bilježi 14 obranu na susretu. Sada naša reprezentacija živi na njenim obranama. Mičijević pokušava na silu, ali ne prolazi te Veronika Mala bježi u kontru i opet vodi gošće na dva razlike. Na drugoj strani zabija Ana Debelić

35' Korešova sigurna sa sedam metara. Češka drži prednost od dva pogotka prednosti, ali Mičijević se budi i drugim pogotkom za redom drži Hrvatsku na životu

33' Kapitanović brani drugi sedmerac na utakmici i tako čuva kakvu takvu nadu za Kraljice šoka. Korešova stvara velike probleme našoj reprezentaciji

31' Počinje drugi dio. Čehinje u nastavak ulaze s minimalnom prednošću.

30' Čehinje s dva brza gola bježe, ali u posljednjim trenucima

28' Blažević drži Hrvatsku u igri. Dala je više od polovinu golova naše reprezentacije. Brani Kapitanović, a Debelić bježi u kontru i vraća nas u igru.

27' Nezadovoljan je izbornik Šoštarić. Loše igraju naše reprezentativke u obrani pa je Češka s igračicom manje zabila dva pogotka

26' Valentina Blažević realizira drugi sedmerac nakon prekršaja na Mičijević. Za sad ima 5/5. Knedlikova odmah uspjeva vratiti vodstvo za Čehinje.

23' Prvi time out hrvatske reprezentacije. Čehinje su serijom 3:0 okrenule rezultat u svoju korist pa je Nenad Šoštarić pozvao igračice na predah

20' Kapitanović svojom šestom obranom zaustavlja sedmerac, ali lopta se opet odbija Korešovoj u ruke koja zabija za minus jedan. Odmah u idućem napadu nova pogreška Hrvatske i novi sedmerac za Češku. Jerabkova zabija za izjednačenje

18' Najraspoloženija u našim redovima je Blažević koja svojim trećim pogotkom prekida gostujuću seriju. Uzvraća Kovarova, a odmah i Milosavljević za plus 2 Hrvatske

17' Čehinje ponovo koriste igračicu više te vežu dva pogotka i smanjuju zaostatak

14' Raspoložena je i Petra Kudlačkova, češka vratarka. Sad je zaustavila Petru Blažević te zadržala svoju ekipu na samo dva pogotka zaostatka. Sjajno radi hrvatska obrana, Mičijević ima već tri bloka.

12' Pavlović za Hrvatsku, Korešova za Češku. Hrvatska drži dva razlike

10' Milosavljević je zaradila prvo isključenje za Hrvatsku, a Češka nakon jedne tehničke pogreške dolazi iz kontre do minimalnog zaostatka

8' Kapitanović zaustavlja još dva napada gošći, a na tri razlike odlazimo nakon realiziranog sedmerca Valentine Blažević. Jerabkova iz koraka zabija za minus 2

5' Nova obrana Kapitanović, treća u samo pet minuta. Na drugoj strani Čehinje zarađuju prvo isključenje, a vrlo brzo realizira tu prednost Turk

3' Gošće su poravnale sa 7 metara, a na drugoj strani Debelić promašuje dobru priliku. Kapitanović upisuje svoju drugu obranu, a Stela Posavec još jednom Hrvatsku dovodi u vodstvo

1' Čehinje imaju prvi napad, ali Kapitanović brani prvi udarac gošći uz pomoć bloka. Na drugoj strani Mičijević zabija za vodstvo

0' Odsvirale su se himne obiju reprezentacija i utakmica može početi. U dvorani je između 1 300 i 1 500 navijača.

Ženska rukometna reprezentacija Hrvatske u nedjelju u 18 sati igra odlučujuću utakmicu za plasman na Europsko prvenstvo protiv Češke u porečkoj dvorani Žatika.

Naše su rukometašice u srijedu u vrlo važnom ogledu uzvratile Ukrajinkama za poraz iz prvog kruga te s 26:19 napravile korak prema plasmanu na Europsko prvenstvo. Ipak ta pobjeda je tek polovica posla u ovom reprezentativnom ciklusu, jer ih u nedjelju čeka reprezentacija Češke.

I Čehinje imaju šansu

Kraljice šoka su svoje iduće rivalke porazile u prvom ogledu s 26:24 te bi vjerojatno osigurale put na kontinentalnu smotru ako bi ponovile sličan rezultat. Situaciju u skupini je dodatno zakomplicirala iznenađujuća pobjeda Čehinja protiv Francuske u Plzenu. One su time došle do prvih bodova u skupini 4 i zadržale mogućnost osvajanja drugog mjesta koje donosi plasman na završni turnir Eura kojem će od 4. do 20. studenoga ove godine domaćini biti Slovenija, Sjeverna Makedonija i Crna Gora.

Hrvatsku reprezentaciju brinu i brojne ozljede no usprkos tome izbornik Nenad Šoštarić puca od optimizma.

"Bit ćemo dodatno oslabljeni, jer nema Krsnik koja ima povredu trbušnog zida te će biti tri do četiri tjedna odsutna. Vidjet ćemo što će biti s Ćamilom Mičijević međutim sve ostale koje su tu će dati sve od sebe i ja sam siguran da ćemo se mi veseliti", rekao je Šoštarić.

Jače za Ivetu Koresovu

Također, Šoštarić upozorava kako je Češka ipak jača no što je to bila u prvom susretu, jer se u reprezentaciju vratilo jedno jako ime.

"Češka je promijenila to što su doveli Ivetu Koresovu koja je njihova najbolja igračica u posljednjih desetak godina uz Jerabkovu. Ona se sad vratila u Češku, rodila i igra u Baniku iz Mosta. Ona je mozak njihove reprezentacije. U toj priči su malo jači i to je vidljivo iz toga što su jednoj Francuskoj zabile 31 gol, ma da je Francuska tu utakmicu zaista loše odigrala", rezimirao je izbornik te naposljetku istaknuo kako je vrlo optimističan uoči ovog susreta.

Utakmica između Hrvatske i Češke počinje u 18 sati, a tekstualni prijenos pratite na RTL.hr.