HRVATSKA - JAPAN 21-13 / Naši vaterpolisti nakon mučenja 'razbili' Japan, ali nisu uspjeli pobijediti s 11 golova razlike za izravan plasman u četvrtfinale

Tekstualni prijenos utakmice između Hrvatske i Japana na Svjetskom prvenstvu u vaterpolu mogli ste pratiti uživo na Net.hr.-u

25.6.2022.
17:39
Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatski vaterpolisti uvjerljivom igrom u drugom poluvremenu svladali su Japan sa 21-13 (4-3, 3-6, 7-2, 7-2) u utakmici posljednjeg, trećeg kola u skupini B Svjetskog prvenstva u Mađarskoj te osigurali najmanje drugo mjesto u svojoj grupi, što donosi plasman u osminu finala.

'KOJI VAM JE K***C?!' /

Izbornik nam je objasnio situaciju koju je vidjela i čula čitava Hrvatska: 'Ovo je jedna ozbiljna sportska utakmica, nije vjeronauk. Mi smo na misiji, nismo u kazalištu'

Za osiguranje izravnog plasmana u četvrtfinale Hrvatska je trebala pobjedu od najmanje 11 golova razlike, a prilika za to je propuštena u prvom poluvremenu nakon kojeg su Japanci vodili sa 9-7.

Najbolji strijelci u hrvatskoj reprezentaciji bili su Denis Harkov i Ivan Krapić sa po pet pogodaka, dok su po tri postigli Loren Fatović i Ante Vukičević. Vratari Marko Bijač i Toni Popadić imali su svaki po četiri obrane.

Japanske strijelce predvodio je Inaba s pet pogodaka, dok je vratar Tanamura sakupio sedam obrana.

Hrvatska je natjecanje u skupini završila s pet bodova. Tri boda ima Grčka uz utakmicu manje. Japan je treći sa dva boda, a Njemačka je bez bodova uz utakmicu manje.

Sjajan početak pa pad

Početak dvoboja bio je obećavajuć za hrvatsku reprezentaciju. Prvim golom na ovom turniru Ante Vukičević je donio vodstvo izabranicima Ivice Tucka, a samo 45 sekundi poslije Josip Vrlić je udvostručio prednost "Barakuda".

No, da neće biti lak zalogaj, Japanci su pokazali već u sljedeće tri minute kad su serijom od tri pogotka, od čega dva iz peteraca, došli do prvog vodstva na utakmici. Zahvaljujući pojedinačnom bljesku Rine Burića, koji je u završnici prve četvrtine dvaput "okrenuo" svog čuvara, Hrvatska je ipak prvu dionicu dvoboja završila s vodstvom od 4-3.

Drugu četvrtinu je obilježio "propuh" u hrvatskoj obrani i čak šest pogodaka u mreži Marka Bijača. Japanski vaterpolisti djelovali su brže u reakcijama, snažnim udarcima s vanjskih pozicija probijali su jednog od ponajboljih svjetskih vratara. S druge strane, u napadu nije bilo realizacije čak ni onda kad su hrvatski vaterpolisti ostajali sami ispred japanskog vratara Tanamure, pa je na poluvremenu Japan vodio sa 9-7.

Japanci se raspali u završnici

Rasplet druge četvrtine, nakon koje je bilo jasno da od pobjede sa 12 golova prednosti i osiguranja plasmana u četvrtfinale neće biti ništa, natjerao je hrvatskog izbornika na promjene. Vratra Bijača je zamijenio Popadićem, a hrvatska obrana postala je čvršća i pokretljivija. Konačno je proradila i lijeva strana u hrvatskom napadu, otkuda su počeli padati golovi u serijama. Triput je mrežu Japanaca zatresao Loren Fatović, a do prvog pogotka na turniru došao je i Luka Bukić. U osam minuta treće četvrtine hrvatski vaterpolisti postigli su jednak broj pogodaka (7) kao u prvom poluvremenu, a primili samo dva.

Trend iz treće dionice nastavljen je i u četvrtoj. Japanci  su postigli pogodak u prvoj i posljednjoj minuti tog dijela igre, a u preostalih sedam minuta Hrvatska je nanizala sedam pogodaka. Krapić je postigao tri, a Harkov i Vukičević po dva. Hrvatski vaterpolisti su u drugom poluvremenu nadigrali Japance sa 14-4 i da nije bilo tako porozne obrane u drugoj četvrtini, željenih +12 bili bi dostižni, iako bi s obzirom na broj postignutih pogodaka (21) i 11 golova razlike donijelo prvo mjesto i izravan plasman u četvrfinale.

Ovako, ne učine li njemački vaterpolisti iznenađenje u srazu s Grcima, Hrvatska će natjecanje u skupini završiti na drugom mjestu, što donosi utakmicu osmine finala protiv trećeplasirane reprezentacije iz skupine A, a to bi trebala biti Gruzija. Pobjednik tog dvoboja će u četvrtfinalu ići na reprezentaciju Srbije.

Svjetsko prvenstvo u vaterpolu, skupina B, 3. kolo

Mađarska, Debrecen, početak u 18 sati

Hrvatska - Japan 21:13 (4:3, 3:6, 8:2)

Hrvatska: Bijač, Burić, Fatović, Krapić, Lazić, Bukić, Vukičević, Žuvela, Marinić Kragić, Vrlić, Bašić, Harkov, Popadić

Japan: Tanamura, Adachi, Watanabe, Ogihara, Maita, Suzuki, Date, Takata, Arai, Inaba, Okawa, Araki, Fukushima

• Gotova je utakmica. Hrvatska je pobijedila s 21:13.
  • Japan stiže do svog 13. gola, Maita je ublažio poraz.
  • Harkov zabija, Hrvatska vodi 21:12.
  • Vukićević zabija svoj drugi gol za vodstvo 20:12. Još je jedna minuta do kraja.
  • Još jednom smo se obranili, ali ne uspijevamo odmah zabiti.
  • Popadić brani Arachiju, Krapić u napadu odmah zabija.
  • Krapić zabija za +6, još su tri munte do kraja.
  • Zabija Harkov novi gol za Hrvatsku, sada vodimo s pet golova razlike, Japanci su se raspali.
  • Krapić zabija nakon lijepe akcije naših vaterpolista, imamo +4.
  • Vukićević zabija 15. gol za Hrvatsku. Krasno mu je asistirao Harkov.
  • Nismo iskoristili napad i odmah primili gol. Inaba za 12:14.
  • Bukić brži od Araija, Hrvatska ima prvi napad u zadnjoj četvrtini.

____________________________________________________________________________

TREĆA ČETVRTINA

______________________________________________________________________________

• Bukić na kraju treće četvrtine nas odvodi na +3.
  • Fatović je neriješiva zagonetka za Japance. Opet imamo dva gola prednosti.
  • Inaba zabija iz peterca i vraća Japan na -1.
  • Treće isključenje za Burića, on je završio svoju priču u ovoj utakmici.
  • Kakav gol Krapića, evo nas na +2!
  • Popadić opet brani, Krapić u sljedećem napadu donosi vodstvo Hrvatskoj.
  • Harkov je siguran iz peterca. Vratili smo se iz zaostatka, evo nas na 10:10.
  • Fatović uzvraća i lijepim lobom smanjuje zaostatak.
  • Arai odmah vraća Japan na +2.
  • Popadić odmah brani, spasio nas je s igračem manje, a u sljedećem napadu Fatović smanjuje zaostatak na 8:9.
  • Počela je treća četvrtina, Tucak je promijenio golmana - Popadić je ušao umjesto Burića. Japanci imaju prvi napad.

______________________________________________________________________

DRUGA ČETVRTINA

• Gotova je druga četvrtina, Japanci idu na odmor s dva gola prednosti.
  • Ovo izgleda jako loše, hrvatski izbornik Tucak je bijesan.
  • Japan zabija, Adachi za 9:7.
  • Japanci opet u vodstvu, Arai je zabio.
  • Harkov ponovno zabija i izjednačuje na 7:7.
  • Harkov smanjuje na 7:6. To mu je prvi gol na ovoj utakmici.
  • Novi gol Japana, Oghikara zabija iz kontre za 7:5, jako loše Hrvatska izgleda u ovim trenucima.
  • Japanci se vratili u vodstvo, Okawa je pucao iz daljine, a lopta je okrznula blok i vara Bijača.
  • Kakav promašaj, Fatović je imao zicer, ali promašuje.
  • Žuvela odmah pogađa za novo izjednačenje.
  • Araki pogađa nakon loše reacije Hrvatske u obrani.
  • Nismo iskoristili prvi napad i Japanci odmah zabijaju za izjednačenje.
  • Počela je druga četvrtina, ponovno Hrvatska ima prvi napad.

______________________________________________________________

PRVA ČETVRTINA

• Konačno smo zabili, Burić pogađa za novo vodstvo Hrvatske.
  • Marinić Kragić je sam završio akciju i promašio, i dalje rezultat 3:3 stoji na semaforu.
  • Adachi promašuje, još su dvije minute do kraja prve četvrtine.
  • Burić lijepo pogađa za 3:3.
  • Inaba iz peterca za prvo vodstvo Japana, ne izgleda ovo dobro za Barakude.
  • Vukić pogađa vratnicu, dobili smo i isključenje. U sljedećem napadu Japana Bijač brani udarac Inabe.
  • Japanci zabijaju za izjednačenje, s dva brza gola stižu na 2:2. Sada je pogodio Inaba.
  • Nismo se uspjeli obraniti, Araki smanjuje na 2:1.
  • Obranili smo napad Japana, Vrlić u sljedećem napadu zabija za 2:0.
  • Ne zabijaju ni Japanci, obranili smo se s igračem manje, a u sljedećem napadu Hrvatska zabija za 1:0. Vukičević je zabio.
  • Ništa od prvog gola, Žuvela je zatresao vratnicu.
  • Počela je utakmica, Hrvatska ima prvi napad.

_____________________________________________________________________

Hrvatska vaterpolska reprezentacija u subotu protiv Japana od 18.00 igra posljednju utakmica skupine B na Svjetskom prvenstvu u Mađarskoj, a izbornik Ivica Tucak upozorava da će u gradu Debrecenu morati igrati drugačije negoli do sada. Hrvatskoj (remi protiv Grka, pobjeda nad Nijemcima) za prvo mjesto u grupi treba pobjeda od čak 12 golova razlike, jer su Grci razbili Japance s 11 golova razlike.

Tekstualni prijenos 3. kola skupine B SP-a u Mađarskoj između Hrvatske i Japana možete od 18.00 pratiti na portalu Net.hr

Prvo mjesto u skupini nosi izravan plasman u četvrtfinale, dok će druga i treća reprezentacija razigravati za četvrtfinale.

"Dojam mi se o Japancima pokvario neočekivano visokom pobjedom Grka nad Japanom. Tih 11 razlike je nešto što nismo očekivali. Međutim, Japanci, a vidjet ćete i sami, niti malo nisu bezazleni. To je jedna jedinstvena reprezentacija koja igra jedan takav posebni stil vaterpola, nevjerojatno koliko su brzi, okretni. Bit će to za nas nevjerojatno teška utakmica u fizičkim smislu. Oni igraju presing po cijelom bazenu, jure oko glava, čupaju. Djeluju mali, ali su fizički stvarno jaki. Igraju prljavo i moramo ih dobiti", rekao nam je Tucak i dodao:

"Bit će sigurno drugačiji način na koji smo igrali do sad i na koji igramo. Japanci, koliko vas drže u egalu, a to je bilo i na OI u onoj drugoj grupu i protiv Mađarske, Italije i Grčke, bili su tri četvrtine u egalu, da bi na kraju izgubili. Bitno je odmah otvoriti utakmicu na jedan pravi način, da ne dođemo u grč, probleme, nervozu. Japancima onda koncentracija polagano pada, kao i agresivnost. Ukoliko budemo imali situaciju kao i protiv Nijemaca kad smo promašivali zicere, kad nismo bili na nivou, e onda ćemo ući u velike probleme".

OVDJE možete pročitati čitav intervju s Tuckom.

Drugačiji pristup

Hrvatska će protiv Japana morati igrati drugačije nego do sada, što znači da će izabranici Ivice Tucka pokušat odigrati sa dva napadačka trokuta, jer Japanci igraju taj luđački presing po cijelom terenu i strašno su agresivni, što nam je i objasnio sam izbornik.

Ukoliko će naša reprezentacija u bazenu biti zgusnuta u napadačkoj formaciji tada će biti u ozbiljnim problemima. Morat će hrvatski vaterpolisti odvojiti ta dva trokuta, prvi trokut koji će prijem lopte od hrvatskog vratara učiniti sigurnim prema toj drugoj liniji u kojoj će tražiti da izoliramo hrvatskog centra sa dvojicom bočnih igrača koji će ubacivati lopte u prostor.

Japanci igraju na granici isključenja

Japan igra na granici isključenja, stoga neće biti lako i ako se spomenuto želi provesti u djelo, to će biti moguće jedino jakim fizičkim angažmanom, s puno proplivavanja, promjenama pozicija...

Nakon dva kola na vrhu naše skupine je Grčka sa tri boda i +11 gol-razlikom. Hrvatska je druga, također sa tri boda i +4 gol razlikom. Japan na trećem mjestu ima dva boda, dok je posljednja Njemačka, koja je bez bodova.

Za napomenuti kako Grčka protiv Njemačke igra u 19.30 sati.