BRAVO / Šah se igra na ZOI gluhih: Božinović donio Hrvatskoj prvu medalju

4.3.2024.
12:11
Privatni album

Hrvatski šahist Bogdan Božinović osvojio je srebrnu medalju u disciplini brzopoteznog šaha (blitz) i tako hrvatskoj reprezentaciji donio prvu medalju na Zimskim olimpijskim igrama gluhih, kojima je domaćin turski grad Erzurum od 2. do 12. ožujka.

NET.HR DONOSI /

Učlanili se u Dinamo prvi put krajem prošle godine, a već su u Skupštini: Jesu li Barišić i Hanžel 'instalirali' svoje ljude?

FIDE majstor i član hrvatske muške šahovske reprezentacije gluhih, odigrao je gotovo savršen turnir, na kojem je u 11 kola ostvario sedam pobjeda i četiri remija.

"Izuzetno sam sretan što sam osvojio olimpijsku medalju i što sam imao priliku vidjeti hrvatski barjak kako ponosno vijori na postolju! Iako je zlato izmaklo za dlaku, 'blitz' šah nije moja glavna disciplina pa sam više nego zadovoljan ovim izvanrednim rezultatom. Ponosno predstavljam Hrvatsku i veselim se daljnjim izazovima na putu prema vrhu", rekao je Božinović koji je osvojio pola boda manje od pobjednika, poljskog međunarodnog majstora Pawela Piekielnyja.

U konkurenciji od ukupno 61 igrača, osim Bogdana Božinovića, sudjelovala su još četvorica hrvatskih predstavnika. Branko Vujaković zauzeo je peto mjesto sa 7,5 bodova, Toni Vujčić je s istim brojem bodova bio sedmi, Goran Cechi se plasirao se na 16. mjesto sa 6,5 bodova, dok je Zlatko Klarić završio na 23. mjestu sa 6 bodova.

Jedina hrvatska predstavnica Ana Vuljanić također je ostvarila respektabilan rezultat i zauzela 16. mjesto u konkurenciji 33 šahistkinje sa 5,5 bodova iz 11 partija.

Osim ženske i muške reprezentacije u šahu, Hrvatsku će na ZOI gluhih u Erzurumu predstavljati i ženska reprezentacija u curlingu koja je na prošlim Igrama osvojila četvrto mjesto.

Spektakularnu FNC 15 priredbu iz Ljubljane možete gledati u prijenosu UŽIVO 30. ožujka na Voyo platformi.