Još je samo jedno kolo ostalo u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo u Ukrajini i Poljskoj. I dok se u nekim skupinama stvari rješavaju, u nekima su se još više zakomplicirale.

8.10.2011.
1:58

Azerbajdžan - Austrija 1:4 (Nadirov 73 / Ivaschitz 34, Janko 52, 62, Junuzović 90+1) Turska - Njemačka 1:3 (Balta 79 / Gomez 35, Müller 66, Schweinsteiger 86-11m) Belgija - Kazahstan 4:1 (Simons 40-11m, Hazard 43, Kompany 49, Ogunjimi 84 / Nurdauletov 86-11m)

Redoslijed: 1. Njemačka 27, 2. Belgija 15, 3. Turska 14, , 4. Austrija 11, 5. Azerbajdžan 7, 6. Kazahstan 3. Njemačka je u Istanbulu igrala na kontre i na kraju Hiddinkove izabranike slomila s 3-1. Mario Gomez i Thomas Müller su u 35. i 66. minuti sjajno reagirali i okrunili polukontre pogocima, a Turcima je stvarno malo značilo što su imali veći posjed lopte i konstantno "pleli" mrežu oko Manuela Neuera.

Na kraju su samo radovali u 79. minuti kada je Balta pogodio njemačku mrežu, ali se to ispostavio samo kao počasni pogodak.

Armenija - Makedonija 4:1 (Pizzelli 28, Mhitarjan 34, Gazarjan 69, Sarkisov 90+1 / Šikov 86) Slovačka - Rusija 0:1 (Džagoev 71)

Redoslijed: 1. Rusija 20, 2. Armenija 17, 3. Irska 15 (-1), 4. Slovačka 14, 5. Makedonija 7, 6. Andora 0 (-1). Nogometaši Armenije i dalje sanjaju san o nastupu na Europskom prvenstvu. Produljili su ga domaćom 4-1 pobjedom nad Makedonijom u srazu najizjednačenije, B-skupine eurokvalifikacija.

Makedonce su Armenci deklasirali pogocima naturaliziranog Brazilca Pizzellija, najboljeg ograča (iz Šahtara) Henrika Mhitarjana, Gevorga Gazarjana i Artura Sarkisova. Na 3-1 za Makedonce, koji su od 53. minute (tada 2-0 za domaće) igrali s igračem manje zbog isključenja Sumulikoskog, smanjio je Vanče Šikov.

Srbija - Italija 1:1 (Ivanović 26/ Marchisio 1) Sjeverna Irska - Estonija 1:2 (Davis 22 / Vasiljev 77-11m, 84)

Redoslijed: 1. Italija 25 (-1), 2. Estonija 16, 3. Srbija 15 (-1), 4. Slovenija 11 (-1), 5. Sjeverna Irska 9 (-1), 6. Farski otoci 4. Iznimno zanimljiva je skupina C u kojoj je Italija već ranije osigurala prvo mjesto. No, traje borba za drugo mjesto, a u petak je "kiksala" Srbija, ako se tako može okarakterizirati rezultat 1-1 u Beogradu protiv Italije. Na tom ogledu je već u 1. minuti za Italiju zabio Marchisio, igrač Juventusa, koji je prije samo šest dana zabio dva pogotka u derbiju Serije A Juventusa i Milana (2-0).

szólj hozzá: Serbia 1-1 Italy

No, taj remi je iskoristila Estonija koja je pobijedila Sjevernu Irsku u gostima 2-1, te sada Estonija na drugom mjestu ima bod više od Srbije. Vasiljev je zabio oba pogotka za Estoniju, no ta je reprezentacija svoje odradila u kvalifikacijama.

Oni sada moraju čekati rezultat utakmice Slovenije i Srbije u utorak. Svaki rezultat osim pobjede Srbije Estonce ostavlja na mjestu do Italije, ali treba reći da Slovencima, pak, taj susret nema nikakvog pravog rezultatskog značaja.

BiH – Luxemburg 5:0 Rumunija – Bjelorusija 2:2 Francuska – Albanija 3:0

Redoslijed: 1. Francuska 20, 2. BiH 19, 3. Rumunija 13, 4. Bjelorusija 13, 5. Albanija 8, 6. Luxemburg 4. Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine je u Zenici svladala Luksemburg sa visokih 5-0 i na taj način osigurala plasman u dodatne kvalifikacije za Euro 2012. Samo dvanaest minuta igre je trebalo domaćima da zatresu mrežu gostiju. Mensur Mujdža je sjajno ubacio sa desne strane, a Edin Džeko glavom zatresao mrežu za veliko slavlje prepunog stadiona.

Tri minute kasnije Ibišević je izborio slobodan udarac na nekih 25 metara od gola Jouberta, a Zvjezdan Misimović je sjajnim udarcem iz slobodnog udarca već tada potvrdio pobjedu domaće reprezentacije.

U 22. minuti je Ibišević izborio penal, a Zvjezdan Misimović je 20. golom u reprezentativnom dresu povisio rezultat na 3-0. Najljepšu akciju na utakmici Sušićevi su igrači odigrali u 36. minuti kada je Lulić sjajno probio lijevu stranu i ubacio za Miralema Pjanića koji volejom pogađa za 4-0. Na samom početku drugog poluvremena utakmice Haris Medunjanin je povisio rezultat na 5-0.

szólj hozzá: Montenegro-England 0-1 Young

Uprkos velikim problemima zbog ozljeda, Francuzi su ipak opravdali ulogu favorita i savladali Albance sa 3-0. Florent Malouda je u 11. minuti zabio prvi gol za Francuze, a u 38. minuti napadač MarseilleaLoic Remy povisuje na 2-0. U 67. minuti je rezervista Anthony Revelliere postavio konačnih 3-0 za izabranike Laurenta Blanca.

Finska - Švedska 1:2 (Toivio 3 / Larsson 8, Olsson 52) Nizozemska - Moldavija 1-0 (Huntelaar 40)

Redoslijed: 1. Nizozemska 27, 2. Švedska 21, 3. Mađarska 18, 4. Finska 9, 5. Moldavija 6, 6. San Marino 0. Nijemci i Španjolci su ranije osigurali plasman na Euro, a u petak je to učinila Nizozemska. S 1-0 su pobijedili Moldaviju, a jedini je strijelac bio Klaas-Jan Huntelaar koji je ujedno zabio već 11 pogodak u kvalifikacijama (u sedam utakmica). Najbolji je strijelac eurokvalifikacija.

Wales - Švicarska 2:0 Crna Gora - Engleska 2:2

Redoslijed: 1. Engleska 18, 2. Crna Gora 12, 3. Švicarska 8, 4. Wales 6, 5. Bugarska 5 Crna Gora je remijem protiv Engleske 2:2 izborila dodatne kvalifikacije, iako je nakon pola sata imala zaostatak od dva pogotka. Naime, izabranici Fabija Capella su poveli u 11. minuti preko Younga, a vodstvo je u 31. minuti povećao Bent.

szólj hozzá: Montenegro-England 0-2 Bent

Nadu crnogorcima je u 45. minuti vratio Zverotić, nakon asistencije Beqiraja. Posao u završnici susreta domaćinu je olakšao Rooney isključenjem u 74. minuti, a veliko slavlje Crnoj Gori donio je Delibašić u posljednjim trenucima susreta. Kako je Švicarska izgubila kod Walesa, sigurni su putnici u dodatne kvalifikacije.

Češka - Španjolska 0:2 (Mata 7, Xabi Alonso 23)

Redoslijed: 1. Španjolska 21, 2. Češka 10, 3. Škotska 8 (-1), 4. Litva 5, 5. Lihtenštajn 4. Španjolska je u Pragu pobijedila Češku 2-0, a sve je bilo gotovo nakon samo dvadesetak minuta. Zabili su Mata u 7. i Xabi Alonso u 23. minuti. Nemoćna Češka je bila posve inferiorna svjetskom i europskom prvaku.

szólj hozzá: Czech Republic 0-1 Spain

Sijevnula je s njihove strane tek poneka kontra, a priča je po njih praktički završila u 70. minuti kada je Hübschman dobio crveni karton. Otad pa do kraja češki nogometaši se praktički nisu sastali s loptom.