Gostovanje Hrvatske u Grčkoj pretvorilo se u pravi debakl i noćnu moru. Bilićevi momci su u ključnoj utakmici kvalifikacija za EURO 2012. godine izgubili s 2:0, a navijači su vrlo loše proveli!

8.10.2011.
0:56

Atena. Stadion: Georgios Karaiskakis. Sudac: Howard Webb (Engleska)

Strijelci: 1:0 - Samaras (71.'), 2:0 - Gekas (79')

Grčka: Tzorvas, Zaradoukas, Tziolis (od 62.' Fotakis), Samaras, Papadopoulos, Karagounis (od 87.' Makos), Salpingidis, Torossidis (od 45.' Vyntra), Gekas, Papastathopoulos, Katsouranis

Hrvatska: Pletikosa, Ćorluka (od 75.' Vida), Lovren, Šimunić, Strinić, Mandžukić, Vukojević, Modrić, Kranjčar, Jelavić (od 62.' Kalinić), Eduardo (od 56.' Perišič) Da su Hrvati znali što ih čeka u 'nabrijanoj Ateni', vjerojatno u Grčku ne bi niti putovali.

Na stadionu Georgios Karaiskakis dogodio se najgori mogući scenarij koji će svi zasigurno dugo pamtiti. Bilićevi momci su imali priliku pobjedom ostvariti izravan plasman na EURO 2012. godine, no u ključnoj borbi za odlazak u Poljsku i Ukrajinu izgubili su s 2:0 i sada plasman moraju rješavati u posljednjem kolu u utorak protiv Latvije u Rijeci.

Već u trećoj minuti moglo se naslutiti zlo kada su grčki huligani u neviđeno bezobzirnom napadu zasuli tribinu hrvatskih navijača stolicama, bakljama, Molotovljevim koktelom i topovskim udarom koji je jednom Hrvatu otkinuo prst, a sudac Howard Webb je na nekoliko minuta prekinuo susret.

Hrvatska je nakon nastavka utakmice dominirala na terenu, a najizgledniju priliku imao je Eduardo da Silva u 20. minuti kada je pokušao zaprijetiti s ruba šesnaesterca. Došao je Dudu do lopte na rubu kaznenog prostora i namjestio se na udarac, no njegov pokušaj su Grci blokirali.

Hrvati su u prvome dijelu napadali, ali bez izrazitih pravih prilika, dok su se domaćini branili i zaprijetili tek u 43. minuti kada je nakon ubacivanja s desne strane Salpingidis pokušao glavom sa 15 metara, ali bio je to lagani zadatak za Pletikosu.

Nastavak utakmice Grci su otvorili šansom Gekasa koji je odlično pucao glavom u 49. minuti. Nakon ubacivanja Zaradoukasa s lijeve strane, Gekas je ostao sam na pet metara od Pletikosom, ali njegov udarac išao je ravno u hrvatskog vratara.

Pravi šok uslijedio je u 71. minuti kada je Grčka povela. Povezali su dva udarca iz kuta, a nakon drugog Samaras je ostao nečuvan na 13 metara od našeg gola i lijevom nogom pogodio u kut Pletikosinog gola.

Osam minuta kasnije Hrvatska je dotučena drugim pogotkom domaćina. Ovog puta glavom je loptu u mrežu zakucao nečuvani Gekas koji je Grcima potvrdio pobjedu i širom otvorio vrata EURO-a.

Hrvate, pak, očekuju teški dani i nada da se u posljednjem kolu uz kiks Grka mogu dokopati prvog mjesta, inače će morati u dodatne kvalifikacije ako žele vidjeti Poljsku i Ukrajinu.

Osim ako ne pobijede Latviju s ogromnom gol-razlikom i ne odu na EURO kao druga najbolje plasirana reprezentacija iz svih skupina.

Susreti 10. kola (11. listopada): Hrvatska - Latvija Gruzija - Grčka Malta - Izrael

Ljestvica: 1. Grčka 21 bod 2. Hrvatska 19 3. Izrael 13 4. Latvija 11 5. Gruzija 10 6. Malta 1