Europska liga / Sevilla na krilima Ivana Rakitića u uraganske tri minute ugasila sve nade hrabrom Dinamu

Sevilla i Dinamo večeras u 21 sat igraju prvi dvoboj šesnaestine finala Europa lige. Tekstualni prijenos pratite na RTL.hr

17.2.2022.
22:00
profimedia.hr

U prvom susretu play-offa Europske lige nogometaši zagrebačkog Dinama su na stadionu Ramon Sanchez Pizjuan izgubili od Seville sa 1-3. Uzvrat je 24. veljače na stadionu Maksimir.

Sevilla je povela u 13. minuti golom Ivana Rakitića iz jedanaesterca. Izjednačio je Mislav Oršić u 41. minuti, a nažalost domaćin je do kraja poluvremena okrenuo rezultat s dva gola. Lucas Ocampos je u 44. zabio za 2-1, a dvije minute kasnije Anthony Martial je pogodio za 3-1.

Europska liga /

Atalanta i Porto do pobjede, Gvardiol skrivio penal protiv Sociedada

Rakitić iz sumnjivog penala doveo Sevillu u vodstvo

Dinamo je hrabro krenuo u susret. U petoj minuti "modri" su povukli brzu kontru, no Petković nije najbolje reagirao. Četiri minute kasnije Oršić je sjajno opalio s više od 20 metara, no Bono je obranio vršcima prstiju i odbio loptu u korner.

Nažalost, tri minute kasnije domaćin je poveo iz kaznenog udarca kojeg je mirno realizirao Ivan Rakitić. Bivši hrvatski reprezentativac je započeo akciju domaćina odlično uposlivši Anthonyja Martiala. Francuski napadač je pucao, Dominik Livaković je obranio, ali je na odbijenu loptu natrčao Papu Gomez kojeg je Livaković srušio.

Majstorija Oršića

Sevila je nakon postignutog gola zagospodarila terenom, ali bez konkretnih prilika, dok se Dinamo branio i vrebao priliku iz kontri. Jednu takvu hrvatski prvak je dočekao u 28. minuti, no Arijan Ademi je pucao preko gola. Međutim, u 42. minuti Dinamova akcija je pretvorena u izjednačenje. Petković je gurnuo loptu na desno krilo, Ristovski je ubacio, Diego Carlos je ostao kratak u skoku, a Oršić primio loptu prsima, te sjajno pogodio za 1-1.

Nažalost, Sevilla je munjevito odgovorila s dva brza gola. Nakon kornera u 44. minuti lopta se odbila do Rakitića koji je uputio centaršut u kazneni prostor, lopta se odbila do Ocamposa koji je iz voleja prevario Livakovića za 2-1. Lopta je na putu do gola pogodila Petkovića i prevarila vratara.

Munjevite tri minute

Samo dvije minute kasnije već je bilo 3-1 nakon brze kontre domaćina. Gomez je uposlio Martiala, a francuski napadač je pucao i pogodio.

Dinamo je u 54. minuti mogao smanjiti, ali iz dva pokušaja "modri" nisu uspjeli zabiti. Prvo je Lauritsen pucao glavom, a Bono sjajno reagirao, a potom je Jurić s dva metra pogodio ležećeg golmana Seville.

Od 57. minute za Dinamo je prve minute dobio i reprezentativac Azerbajdžana Mahir Emreli koji je u Maksimir stigao ove zime iz poljske Legije. Samo dvije minute kasnije Emreli je bio u odličnoj poziciji, mogao je pucati ili dodati, no previše je čekao i izgubio loptu.

Sevilla je u 69. minuti imala sjajnu priliku za četvrti pogodak, no ovoga puta je Livakovića zaustavio Ocamposov udarac. U završnici je pao ritam i do kraja više nije bilo previše uzbuđenja.

UŽIVO

Europska liga

Prva utakmica osmine finala

Stadion: Ramón Sánchez Pizjuán

SEVILLA - DINAMO 3-1

90' + 4' Gotov je dvoboj u Sevilli. Dinamo je poražen s 3:1

90' Igrat će se 4 minute sudačke nadoknade. Sevilla je sakrila loptu Dinamu i zagrebačka momčad ne može ozbiljnije ugroziti vratara Bona

86' Solidan pokušaj Oršića s ruba kaznenog prostora kroti vratar Bono

85' Izlazi junak utakmice Ocampos, a ulazi legenda Seville Jesus Navas kojem je ovo prvi nastup nakon 3 mjeseca. Obojica su dobili ovacije

80' Velika šansa Seville nakon lijepe polukontre. Nesyri puca glavom, ali Moharami se baca i spašava u zadnji trenutak

76' Izlaze Petković i Ristovski, ulaze Špikić i Moharami

73' Opet iz daljine prijeti Ocampos, ali zamalo preko Livakovićevih vrata

70' Izašao Bočkaj, ušao Štefulj

69' Sjajna prigoda Španjolaca. Ocampos je zavrtio obranu Dinama i lukavo pucao u prvi kut, ali ovog puta Livaković spreman

67' Nakon dugo vremena prijeti i Sevilla. Solidno ubacivanje u Dinamov kazneni prostor En-Nesyri šalje visoko preko vrata

61' Izlaze Martial, Haddadi i Fernando, a ulaze En-Nesyri, Delaney i Torres

60' Lijepa akcija Dinama. Ademi i Emreli izlaze 2 na 1 s defanzivcem Seville, ali kapetan Plavih ulazi u nepotreban dribling i propada još jedna izgledna prilika

57' Nova pogreška Dinamove obrane. Livaković pogrešno ispucao, ali srećom po Plave na mjestu je bio Lauritsen. Ulazi Emreli umjesto Jurića.

53' Dinamo propušta veliku šansu. Nakon Lauritsenovog šuta glavom brani Bono, odbijanac dolazi do Jurića koji pogađa vratara Seville u nogu

52' Novi korner za Dinamo. Acuna i Petković se pokoškali u kaznenom prostoru i zaradili po žuti karton. Opet korner za Dinamo, ali bez opasnosti.

51' Izlazi ozlijeđeni Rekik, a ulazi Gudelj. Dinamo ima već drugi korner u drugom dijelu

50' Opasan ubačaj ovog puta uputio Oršić, ali Petković ne stiže na drugoj vratnici

49' Jurić okrenuo Rekika, koji se ozlijedio, ali opasan ubačaj Dinamovog napadača u posljednji trenutak čisti obrana Seville

46' Počinje drugo poluvrijeme. Izlazi Theophile, ulazi Lauritsen. Sevilla bez promjena. Rakitić je odigrao fantastično prvo poluvrijeme.

48' Završilo je prvo poluvrijeme. Dinamo je platio danak padu koncentracije pred kraj poluvremena

46' Još jedan gol za Sevillu! Nakon brze kontre Španjolci bježe u kontru s puno igrača i prebrojavaju Dinamovu obranu nakon čega Martial buši Livakovića! Ademi traži prekršaj na Bočkaju u začetku akcije

44' Gol za Sevillu! Nakon odbijanca u kaznenom prostoru Dinama Ocampos puca iz voleja, a lopta se od Petkovića prevarila Livakovića

42' Gooool! Ristovski zavrnuo sjajan centaršut, a Oršić majstorski primiruje loptu prsima i probija Sevillinog vratara

40' Dinamo opasno živi. U nekoliko navrata su Sevillini ofenzivci bili u dobrim prilikama da ugroze Livakovića no na sreću u udarcima nedostaje preciznosti

38' Rakitić i Gomez ne daju mira Dinamovoj obrani. Naš veznjak vuce konce, a Gomez agilnošću stalno izmiće pozornosti Dinamove obrane

35' Oršić primio loptu s desne strane napada, a onda je iz poluvoleja napucao na tribine. Propala solidna šansa za Plave

33' Dinamo se malo stabilizirao, ali i dalje ne uspjeva ugroziti vrata Seville

27' Arijan Ademi u solo prodoru dolazi na 25 metara od gola, ali udarac leti daleko preko gola

25' Opasno je u Dinamovom kaznenom prostoru. Prizemnu loptu s lijeve strane u posljednjem trenutku spašava kapetan Arijan Ademi.

21' Dinamo po oduzimanju lopte vrlo dobro izlazi sve do 30-ak metara od Sevillinog gola no imaju problema sa zadnjim pasom tako da ne uspjevaju ugroziti vrata Španjolaca.

16' Igra se u visokom ritmu. Dinamovi napadači griješe u samoj završnici, a s druge strane Livaković brani lijep udarac Munira

12' Rakitić siguran s bijele točke! 1:0 za Sevillu

11' Jedanaesterac za Sevillu. Sumnjiv kazneni udarac za Španjolce. Sevilla je pobjegla u kontru, a nakon sjajnog dodavanja Rakitića, Livaković brani prvi udarac napadača Seville, ali u nastavku akcije ruši Munira. Usporena snimka budi sumnju da je bilo kontakta

10' Oršić sjajnim udarcem s 18 metara gađa gornji kut Sevillinog gola, ali vratar Bono krajnjim naporom vadi loptu ispod grede. Dva vezana korenera za Zagrepčane, ali bez opasnosti

5' Dinamo je preko Ristovskog brzo izašao u kontru. Lopta je došla do Petkovića koji ne uspjeva gurnuti Oršića u šansu.

3' U početnom ispitivanju snaga Sevilla nešto više ima loptu u nogama, ali nema ozbiljnijih šansi. Dinamo u duplom bloku čeka na centru

0' Sve je spremno za prvi sučev zvižduk. Dinamo u žutim dresovima, Sevilla u bijelim.

Sevilla: Bono - Kounde, Carlos, Rekik, Acuna - Rakitić, Fernando, Gomez - Ocampos, Martial, Munir

Dinamo: Livaković - Theophile-Catherine, Šutalo, Franjić - Ristovski, Ademi, Gojak, Bočkaj - Jurić, Petković, Oršić

20.42 - "Imali smo komplikacija, morali smo mijenjati jer je Ivanušec otpao. Pokušali smo napraviti sve da ga osposobimo, ali nismo uspjeli", kazao je pomoćni trener Dinama Alen Peternac uoči utakmice za Arena Sport.

20.35 - Deni Jurić je neočekivano uskočio na Ivanušecovo mjesto. Kopić se nada da će on adekvatno zamijeniti mladog Dinamovog reprezentativca.

19.37. Stigli su sastavi, Ivanušeca nema u momčadi

"Ivanušec je nakon utakmice protiv Gorice osjetio bol u aduktoru te je podvrgnut intenzivnom terapijskom programu s ciljem da nastupi protiv Seville. Nakon jučerašnjeg treninga bilo je jasno da Luka još uvijek osjeća posljedice ozljede te neće moći nastupiti", javili su iz Dinama

Nakon dugog čekanja došao je i dan kad Dinamo u Sevilli traži pozitivan rezultat u prvoj utakmici šesnaestine finala Europske lige protiv šesterostrukog osvajača ovo natjecanja. Utakmica se igra na Estadio Ramón Sánchez Pizjuánu s početkom u 21 sat.

Dinamo je do plasmana u play off došao kao drugoplasirani u skupini iza West Hama, ali ispred bečkog Rapida i Genka. Modri su poraženi od Engleza u Zagrebu i Rapida u Beču, ali za prolaz dalje su im bile dovoljne pobjede protiv Genka i West Hama u gostima te protiv Rapida na Maksimiru te remi protiv belgijske momčadi kod kuće.

Sevilla koja je u ovom dvoboju ogroman favorit sudeći po kladioničarskim prognozama do nokaut faze Europske lige je došla osvojivši treće mjesto u svojoj skupini Lige prvaka iza Salzburga i francuskog Lillea. Inače, Sevilla je najuspješniji klub u povijestu Kupa UEFA i Europske lige sa čak šest titula, a trenutno su drugoplasirana momčad Primere iza Reala.

Trener Seville se pribojava Oršića i Petkovića

Sevillin trener Julen Lopetegui je na jučerašnjoj konferenciji za medije komentirao Dinamo i njegove jake strane.

On je jako nahvalio zagrebačku momčad, a u više navrata je spomenuo kvalitetu i bogato europsko iskustvo Kopićeve ekipe. Posebno je impresioniran Dinamovim ofenzivnim dvojcem.

"Oršić i Petković su najzanimljiviji igrači. Opasni su, mogu zabiti i dodati iz više različitih situacija. Odigrali su već bezbroj utakmica na ovom nivou."

BBB-ovci okupirali andaluzijsku prijestolnicu

Dok se Sevilla i Dinamo pripremaju za prvi ogled, navijači zagrebačkog kluba okupirali su andaluzijsku prijestolnicu.

U slobodnoj je prodaju do srijede ostalo više od deset tisuća ulaznica no Sevilla je danas obustavila internetsku prodaju karata. Navodno su Španjolci otkrili da navijači Dinama kupuju ulaznice putem interneta na Sevillinoj stranici što je potencijalno veliki problem za organizatore.

Naime, Španjolci žele spriječiti miješanje domaćih i gostujućih navijača. Inače, Dinamovih će ultrasa na Pizjuanu biti najmanje 1 700, a možda i više.

Policija demantirala medije, danas ipak neredi u Sevilli

Jučer je španjolski medij ABC Sevilla objavio kako su Bad Blue Boysi demolirali izlog trgovine no policija ih je demantirala poručivši kako to nije točno.

"Sinoć su u centru grada neki građani, uplašivši se Dinamovih navijača koji su onuda prolazili u manjim grupama, zvali policiju. No ništa se ozbiljnije nije dogodilo. Na izlogu jedne papirnice je bilo razbijeno staklo, vjerojatno ga je netko razbio slučajno u alkoholiziranom stanju", rekao je glasnogovornik policije u Sevilli za Hinu.

Usprkos jučerašnjem demantiju, danas stižu nove informacije o incidentima u koje su uključeni hrvatski navijači. Pojavila se snimka na portalu Eldesmarque za koju Španjolski novinari tvrde da prikazuje kako Boysi demoliraju kafić u Sevilli.

Video možete pogledati ovdje.

''Tijekom jutra su radili štetu i napali jednog čovjeka. Svjedoci koji su sve vidjeli ne znaju zbog čega je došlo do sukoba. Na snimci se vidi kako navijači iz Hrvatske bacaju stolove i druge predmete, kaže jedan od ljudi s lica mjesta