CHELSEA U FINALU: / Kovačić i društvo srušili Eintracht nakon velike drame; Englezi ispisali povijest

Prvi put ikad sva četiri finalista u Ligi prvaka i Europskoj ligi su iz jedne zemlje

9.5.2019.
23:01

Nogometaši Chelsea i Arsenala izborili su nastup u finalu Europske lige koje će se održati 29. svibnja na Olimpijskom stadionu u Bakuu. Englezi će tako imati sva četiri predstavnika u finalima europskih kupova jer će u završnom susretu Lige prvaka 1. lipnja u Madridu igrati Liverpool i Tottenham. Chelsea je izborio finale nakon što je u Londonu nakon izvođenja jedanaesteraca pobijedio Eintracht sa 4-3, nakon što su obje utakmice završile rezultatom 1-1, dok je dok Arsenal prošao Valenciju s dvije pobjede. Na svom travnjaku je slavio sa 3-1, a u uzvratu na Mestalli sa 4-2.

TOPNICI RASTJERALI ŠIŠMIŠE: /

Aubameyang hat-trickom uveo Arsenal u finale

Chelsea i Eintracht su odigrali čvrstu utakmicu s mnogo trke koja je razriješena tek izvođenjem jedanaesteraca nakon što su obje utakmice razriješene rezultatom 1-1. Chelsea je poveo u 28. minuti golom Rubena Loftusa-Cheeka, a izjednačio je Luka Jović u 49. minuti. Kako više nije bilo golova pitanje putnika u Baku odlučeno je udarcima s kreča, a junak je postao Kepa Arrizabalaga obranivši udarce Hintereggera i Paciencia, dok je Kevin Trapp obranio samo jedan kazneni udarac i to Azpilicueti.

Kovaćić i Rebić od prve minute

Mateo Kovačić je odigrao cijeli susret za domaći sastav, dok je Ante Rebić za goste igrao do 90. minute.

Prvi priliku na Stamford Bridgeu imali su gosti u 14. minuti kada je Danny Da Costa sjajno opalio iz voleja, a Kepa Arrizabalaga vrhunskom obranom spriječio vodstvo gostiju. Uzvratio je Olivier Giroud u 23. minuti pucavši iz blizine, no Kevin Trapp je obranio. Pet minuta kasnije 'Bluesi' su poveli. Eden Hazard se sjajnim potezom riješio 'pratnje', a potom dubinskom loptom uposlio Loftusa-Cheeka koji je utrčao u kazneni prostor i lijepim udarcem svladao njemačkog vratara.

Gosti su u drugom poluvremenu zaigrali daleko aktivnije i agresivnije i već u 49. minuti su izjednačili, a pogodak i to već deseti u ovom natjecanju zabio je Luka Jović. Kako do kraja susreta više nije golova susret je ušao u produžetke.

Luiz izbio s crte

U prvih 15 minuta Eintracht je imao dvije sjajne prilike, a oba puta je pucao Sebastien Haller, no njegove udarce s gol crte izbacivali su David Luiz i Davide Zappacosta. U 100. minuti je Kostić probio po strani i oštro ubacio u kazneni prostor gdje je Haller ne baš najbolje pucao, a njegov udarac s crte je izbacio Luiz. Bila je to sjajna prilika, možda i najbolja za Eintracht na utakmici. Haller je pucao i u 105. minuti, nakon ubačaja iz kornera, a ovoga puta domaća vrata je spasio Zappacosta. U 112. minuti opasno je zaprijetio Emerson, ali je Trapp sjajno obranio.

Prilikom izvođenja jedanaesteraca za Chelsea su zabili Barkley, Jorginho, David Luiz i Hazard, a kod Eintrachta su precizni bili Haller, Jović i De Guzman.

Drugo finale Chelseaja

Chelsea će drugi put u povijesti igrati u finalu Europske lige. Do finala je londonski sastav stigao i 2013. kada je u završnom susretu u Amsterdamu pobijedio Benficu.

Londonski sastav je ovom utakmicom produžio i rekordni niz bez poraza u Europskoj ligi na 17 utakmica. Posljednji poraz 'Bluesi' su doživjeli 11. travnja 2013. na gostovanju kod Rubina (2-3), no prošli su dalje jer su u prvoj utakmici slavili sa 3-1.

Eintracht je lovio prvo europsko finale u posljednjih 39 godina nakon što je 1980. osvojio Kup Uefa protiv Borussije Moenchengladbach.

UŽIVO

Chelsea - Eintracht 1-1 (1-1)

Chelsea: Kepa, Azpilicueta, Christensen, Luiz, Palmieri, Kovačić, Jorginho, Loftus-Cheek, Hazard, Willian, Giroud

Eintracht: Trapp, Da Costa, Abraham, Hinteregger, Falette, Hasebe, Rode, Rebić, Gačinović, Kostić, Jović

Valencia - Arsenal 2-4 (1-3)

Arsenal: Čech; Sokratis, Koscielny, Monreal; Maitland-Niles, Xhaka, Torreira, Kolašinac; Ozil Lacazette, Aubameyang

Valencia: Neto, Piccini, Paulista, Garay, Gayà, Wass, Parejo, Coquelin, Guedes, Gameiro, Rodrigo

Penali

Kraj

117' Azpilicueta je zabio gol, ali mu je poništen zbog prekršaja.

115' Zappacosta je tukao pod prečku, ali Kevin Trapp je odličnom obranom zaustavio njegov pokušaj.

111' Emerson je tukao iskosa, Trapp je obranio i spasio Eintracht.

106' Nastavila se utakmica.

Drugi produžetak

Kraj prvog produžetka

105+2' Sebastien Haller se našao u prilici, ali njegov udarac glavom je blokiran.

100' David Luiz sjajnom je reakcijom izbio loptu s gol crte. Sebastien Haller je pucao, a Brazilac je izbio s gol linije.

97' Sijevnula je kontra Chelseaja, međutim, posljednji pas presjekla je obrana Eintrachta.

91' Nastavila se utakmica.

Prvi produžetak

Kraj

90+ Produžeci će se igrati u Londonu.

92' Rebić je napustio igru.

89' GOOL Aubameyang je stavio točku na'i u Valenciji.

85' Jonathan de Guzman je izveo slobodan udarac, ali je pogodio živi zid.

78' Davide Zappacosta opaons je tukao, Trapp je zaustavio njegov pokušaj. Traje okupacija gostujućeg gola.

69' GOOL Arsenal je opet zabio. Pierre-Emerick Aubameyang vratio je vodstvo Topnicima.

62' Rebić je tukao iz daljine, ali je lopta završila daleko od gola.

58' GOOL Novi pogodak u Valenciji. Kevin Gameiro zabio je za 2-2.

51' GOOL Arsenal je poveo 2-1. Alexandre Lacazette je bio strijelac.

49' GOOL Jović je primio loptu u 16-ercu, Kepa nije imao šanse jedan na jedan.

46' Utakmice su se nastavile.

Drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena

28' GOOL Chelsea je poveo. Ruben Loftus-Cheek završio je akciju sjajnim udarcem u donji desni kut.

23' Giroud je bio u odličnoj šansi, tukao je iz blizine, ali Kevin Trapp je uhvatio loptu.

17' GOOL Arsenal je zabio. Pierre-Emerick Aubameyang vratio je stvari na početak.

14' Velika šansa za Eintracht. Kepa je zaustavio sjajan udarac koji je uputio Danny da Costa u desne rašlje.

11' GOOl Valencia - Arsenal 1-0. Rodrigo je poslao loptu za Gameira, koji nije imao težak posao.

10' Chelsea dominira na otvaranju, ali još nije stvorio niti jednu priliku.

1' Jović je tukao nakon centaršuta iz kornera, ali preslabo za domaćeg vratara.

1' Počele su utakmice.

19:48 - Stigli su sastavi. U Valenciji vlada ludnica.