RAPSODIJA MODRIH / Bijeli 'ubijeni' u prvom poluvremenu na Maksimiru: Fantastični Dinamo se poigrava s Hajdukom

Najveći hrvatskii derbi, okršaj Dinama i Hajduka, mogli ste pratiti na portalu Net.hr

26.2.2023.
16:56

U najvećem derbiju hrvatskog nogometa Dinamo je na stadionu Maksimir pred 14.000 gledatelja u susretu 23. kola SuperSport HNL-a pobijedio Hajduk sa 4-0 pobjegavši najbližem pratitelju na čak 11 bodova prednosti.

RATOBORNI NAVIJAČI /

Ipak nije prošlo bez izgreda na Maksimiru: Policija otkrila koliko je navijača privela već do kraja prvog poluvremena

Bio je to treći prvenstveni ogled ove dvije momčadi u aktualnoj sezoni. Prvi je završio 4-1 pobjedom Dinama u Zagrebu, a drugi u Splitu rezultatom 1-1. Ovoga puta "Modri" su slavili sa 4-0 ostvarivši najuvjerljviju pobjedu u derbiju od kolovoza 2016. kada su također slavili sa 4-0. Strijelci su bili Arijan Ademi (8), Martin Baturina (10) i Luka Ivanušec (38, 64).

Hrvatski prvak je fantastično otvorio susret i već nakon deset minuta igre je vodio sa 2-0. "Modri" su poveli u osmoj minuti pogotkom kapetana Arijana Ademija. Dino Perić je ubacio u kazneni prostor do Ademija koji je primio loptu pored Ferra i Gerga Lovrencsica, okrenuo se, te sa pet, šest metara pogodio za vodstvo.

Samo tri minute kasnije Martin Baturina je povećao prednost. Ademi je gurnuo do Baturine koji je odmah pucao, lopta je dodirnula Marka Capana i preko Karla Sentića završila u mreži.

Šokirani gosti su prvi put zaprijetili u 12. minuti, pucao je Agustin Anello, ali je to bio lagani plijen za Livakovića. Bilo je to jedino uzbuđenje pred domaćim vratima u prvih 45 minuta.

Dinamo nije posustajao i u 38. minuti Luka Ivanušec je treći put zatresao gol splitskog sastava. Bila je to sjajna kontra domaćina. Baturina je odličnom loptom na drugoj strani pronašao Ivanušeca koji je krasno od stative pogodio za 3-0.

Livaja nije izdržao

Hajdukov trener Ivan Leko je u poluvremenu napravio tri zamjene, u svlačionici su ostali Marko Livaja, Gergo Lovrencsics i Marko Capan, a ušli su Jan Mlakar, Dino Mikanović i Lukas Grgić. Podsjetimo, Livaja, najbolji igrač Hajduka bio je upitan uoči utakmice zbog viroze. Međutim, u igri gostiju ništa se bitnije nije promijenilo. Dinamo je i dalje dominirao i u 63. minuti vidjeli smo četvrti poogdak, a ponovo je strijelac bio Ivanušec.

Dinamo je brzo izveo aut, a Petković sjajnim dodavanjem pronašao Ivanušeca na lijevoj strani. Dinamov krilni igrač je primirio loptu i pogodio u rašlje za 4-0.

Prvu ozbiljnu priliku na utakmici gosti su imali u 72. minuti, nakon Krovinovićevog prodora pucao je Marco Fossati, ali je Livaković odlično reagirao. U posljednjim trenucima zaprijetio je i Mlakar, ali je Livaković je obranio i taj udarac.

Hajdukovac ušao u povijest

Dodajmo kako je za Hajduk od prve minute sa 16 godina i dva dana zaigrao Luka Vušković izjednačivši rekord Marka Dabre, do sada najmlađeg debitanta u HNL-u. Dabro je još 2013. godine, također sa 16 godina i dva dana, zaigrao za Cibaliju u prvenstvenoj utakmici.

6. Luka Vušković - 6 milijuna eura

Dinamo se ovom pobjedom udaljio Hajduku na velikih 11 bodova, a hrvatski prvak ima i susret manje. "Modri" vode na ljestvici sa 55 bodova, Hajduk ima 44, a trećij je Osijek sa 35 bodova.

SuperSport HNL, 23. kolo, Stadion Maksimir

Dinamo - Hajduk 4:0

Dinamo: Livaković; Ristovski, J. Šutalo, Perić, Ljubičić; Mišić, Špikić, Baturina, Ademi, Ivanušec; Petković

Hajduk: Sentić - Ferro, Melnjak, Vušković - Lovrencsics, Capan, Fossati, Anello - Pukštas, Krovinović - Livaja

90' + 2' Gotova je utakmica, Dinamo je deklasirao Hajduk 4:0.

90' Igrat će se još dvije minute sudačke nadoknade.

82' Čačić povlači iz igre Mišića i Perića, a uvodi Bulata i debitanta Maura Perkovića.

80' Dim se rasčistio i utakmica je nastavljena.

77' Prekid utakmice zbog bakljade sa navijača Dinama sa sjeverne tribine.

71' Hajduk opasno zaprijetio nakon dugo vremena. Fosatti pucao s ruba šesnaesterca, Livaković se ispružio i skrenuo loptu u korner.

68' Puno promjena na Maksimiru. Kod Hajduka Benrahou mijenja Anella, a u momčadi Dinama izlaze Ivanušec, Špikić i Petković, a u igru ulaze Menalo, Drmić i Rukavina.

64' GOOOL Ivanušec je zabio za 4:0. Nakon brzo izvedenog auta Petković je proigrao Ivanušeca koji se sjurio po lijevoj strani i snažno raspalipo u rašlje. Sentić nije imao šanse.

56' Nova opasnost pred golom Hajduka. Ristovski je nisko ubacio, Špikoić pucao,m a lopta od bloka odlazi u korner.

50' Nova opsnost pred golom Hajduka. Ljubičić je pao u šesnaestercu, ali ništa od petnala. Bel je samo odmahnuo rukom.

47' Prvi je pokušao u nastavku Hajduk. Krovinović je ubacuio s preko 30 metara pred gol Dinam, ali nije to bilo opasno.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvih 45 minuta na Maksimiru.

37' Ivanušec je savršenu loptu Baturine pretvorio u pogodak.

35' Dinamo poptuno dominira utakmicom.

30' Prvi u bilježnicu glavnog suca ide Dino Perić.

29' Ljubičić puca u blok Pukstasa.

28' Nakon malog zatišja, nova šansa za Dinamo. Nakon sjajne kombinacije, Ivanušec šalje loptu pored stative.

23' Ademiju lopta odlazi preko noge. Nije ovo bila stvarna prijetnja za Sentića.

20' Bad Blue Boysi su poslali poruku gostima.

18' Već peti prekršaj gostiju.

17' Nakon uraganskog početka, tempo utakmice se malo smirio.

12' Baturina krasno dribla i šutira u blok.

10' Baturina je završio sjajnu akciju Dinama, početak iz snova za DInamo. Ademi je asistent.

9' Hajduk je odmah zaprijetio sa centra preko Amerikanca Anella.

8' Ademi zabija za prednost Dinama, sjajno se okrenuo i ljevicom pogodio u drugi kut Sentića.

4' Velika prilika za Dinamo, Ivanušec je pucao točno u Sentića.

1' Počela je utakmica na Maksimiru, pahulje lete zrakom.

14.45 Trenutno je niska brojka Torcide na jugu, vjerojatno zbog vremenskih neprilika nisu mogli doći u punom broju, iako su kupili 3200 karata.

14.30 BBB- i su grudama dočekali igrače Hajduka, šesnaesterac gostiju je na zagrijavanju bio pun snijega.

13.30 Prometna nesreća i vremenske neprilike otežavaju dolazak Hajdukovih navijača u Zagreb. Torcida je zapela u tunelu kod Prezida zbog prometne nesreće šlepera.

13.18 MUP je na svom Twitter profilu objavio sigurnosne upute.

Modri u taj dvoboj ulaze kao prvoplasirana momčad na tablici sa šest bodova više i utakmicom manje od drugoplasiranog Hajduka te bi pobjedom napravili veliki korak prema obrani naslova. Hajduk će na Maksimiru morati ići na pobjedu ako želi zadržati korak u utrci za prvo mjesto.

Veliki kadrovski problemi za Leku

Trener Hajduka, Ivan Leko, nalazi se u velikim problemima. Već od prije ne može računati na Chidozieja Awaziema, Tonija Borevkovića, Dominika Prpića, Anthonyja Kalika, Lukasa Grgića, Lovru Kalinića i Josipa Eleza. A jučer je stigla i vijest kako Marko Livaja već tri dana nije trenirao s ostatkom momčadi zbog povišene temperature, a u Zagreb je otputovao osobnim automobilom odvojen od ostatka momčadi kako ne bi zarazio još kojeg igrača.

Trener Dinama, Ante Čačić, na press konferenciji uoči derbija izrazio je želju za time da Livaja igra u ovom susretu.

"Volio bih da Livaja igra, vjerujem da hoće, derbi se ne propušta samo tako. On je jako važan za Hajduk. Ne možemo njegovu kvalitetu i učinak. Morat ćemo obratiti pozornost na njega. Ponavljam, derbi bez Livaje bio bi krnji", rekao je Čačić dan uoči susreta.

Splićani stižu na bijeli Maksimir

U subotu navečer krenuo je padati gusti snijeg i vrlo brzo se počeo hvatati na automobilima, cestama i livadama. Napadao je i na Maksimiru, a travnjak se čisti od samoga jutra i sklanja se snijeg kako bi uvjeti za igru bili što bolji.

Kasnije bi tijekom utakmice mogao pasti novi snijeg, a predviđa se da bi se to moglo dogoditi tijekom drugog poluvremena.

Invazija Torcide

Torcida je najavila invaziju na južnu tribinu gdje se očekuje oko 3000 navijača, koliko su i ulaznica dobili na raspolaganje, no vrijeme bi im ipak moglo pomrsiti planove.

Kolona vozila zaustavila se na području Muškovca u Zadarskoj županiji, a prekinut je i promet na državnoj cesti Obrovac-Gračac (DC27), zbog prometne nesreće, što dodatno otežava putovanje, piše Dalmatinski portal.

A oni pripadnici Torcide koji su već stigli u Zagreb, dočekala je policija.

Policija dočekuje Torcidu kod Lučkog

Što se Dinamovih navijača tiče, Sjever dolje je u potpunosti rasprodan, a od 14 sati očekuje se velika koreografija Bad Blue Boysa. Skoro pa da je rasprodan i zapad dolje, a karata je još ostalo u prodaji.

Livaja u prvih 11?

Livaja je jako upitan za ovaj susret, a nagađanja su možda i potvrđena jer je Hajduk u svojoj najavnoj grafici utakmice na društvenim mrežama dao naslutiti kako će u prvih 11 biti Nikola Kalinić.

S druge strane, Slobodna Dalmacija javlja kako je Livaja bolje: "Marko Livaja je bolje, nije imao fibru jutros, ni sinoć, a hoće li se pojaviti u sastavu, u prvih 11 teško je decidirano reći."

Dinamo: Livaković - Ristovski, Šutalo, Perić, Ljubičić - Mišić - Menalo, Baturina, Ademi, Ivanušec - Petković

UŽIVO OD 15 SATI

Dinamo - Hajduk 0:0

0' Čeka se početak susreta.