RIJEKA SVLADALA LOKOMOTIVU I OBRANILA NASLOV POBJEDNIKA KUPA: / Halilović donio Riječanima veliku pobjedu

Finalna utakmica odigrat će se pred praznim tribinama zbog epidemioloških mjera

1.8.2020.
22:30
Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Nogometaši Rijeke osvojili su Hrvatski nogometni kup svladavši u finalu u Šibeniku Lokomotivu s 1-0 (0-0).

Pogodak vrijedan trofeja postigao je Tibor Halilović u 76. minuti.

Rijeci je ovo šesti osvojeni kup, dok je Lokomotiva i dalje bez trofeja, uz dva poraza u finalu.

Riječani su u tvrdoj utakmici slavili golom Halilovića, iako je Lokomotiva imala bolje šanse na utakmici. No, presudilo je iskustvo Riječana, koji su u zadnje četiri godine čak triput osvajalo pokal.

U vrlo opreznom prvom poluvremenu, gotovo i bez ijedne poluprilike, Lokomotiva je u 42. minuti skoro stigla do gola, ali je udarac Tolića obranio nogama vratar Pandur.

Skupi promašaji Lokosa

U drugom dijelu igrao se puno bolji nogomet, a već na početku, u 52. minuti Kastrati je pogodio vratnicu. U 63. minuti, nakon prekršaja Escovala nad Kastratijem, sudac Pejin je dosudio kazneni udarac, ali je nakon intervencije VAR-a promijenio odluku i svirao samo slobodni udarac.

U 76. minuti Rijeka je zabila iz prve prave šanse i nakon duge akcije u kojoj je Pavičić pronašao Tibora Halilovića, a ovaj sam s deset metara lako pogađa mrežu.

Osam minuta prije kraja Grbić brani opasan udarac Čolaka glavom, a u 93. minuti igrač Lokomotive Jakić je pogodio gredu u zadnjoj šansi za promjenu rezultata.

Hrvatski nogometni kup, finale

Subota, 20.30

Rijeka - Lokomotiva 1:0

Rijeka: Pandur, Galović, Velkovski, Escoval, Štefulj, Lončar, Pavičić, Halilović, Braut, Čolak, Andrijašević

Lokomotiva: Grbić, Čeliković, Kolinger, Mersinaj, Karačić; Cokaj, Jakić, Uzuni, Tolić, Kastrati, Tuci

HNK Rijeka - NK Lokomotiva Zagreb Rezultati uživo

90'+5' Gotova je utakmica, Rijeka je osvojila Kup!

90'+1' Nova vratnica Lokomotive, sada ju je pogodio Jakić.

87' Nova sjajna šansa za Čolaka i još jedna fenomenalna obrana Grbića.

83' Mogla je sada Rijeka povećati vodstvo. Čolak je ostao sam nakon ubačaja i pucao prema golu Lokosa, ali Grbić sjajno brani.

76' GOL Rijeka je povela protiv Lokomotive, strijelac je Halilović koji je svladao Grbića snažnim udarcem.

63' Escoval je srušio Kastratija, nakon čega su igrači Lokomotive tražili jedanaesterac. Aktivirao se VAR i videoanaliza je pokazala da faul nije bio unutar šesnaesterca tako da su Lokosi dobili samo slobodni udarac na opasnoj poziciji. Izveo ga je Tolić, ali puca iznad gola.

55' Puno je bolje Lokomotiva ušla u nastavak, Riječani mogu biti sretni što je rezultat 0:0.

51' Sada je Lokomotiva bila jako blizu vodstva. Kastrati je nakon dodavanja Uzunija pogodio vratnicu.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45' + 4' Gotovo je prvo poluvrijeme.

45' Tražili su sada Riječani kazneni udarac nakon što je Mesrinaj nogom zahvatio Andrijaševića u vlastitom šesnaestercu, ali sudac se nije oglasio.

43' Velika prilika za Lokomotivu koja je mogla povesti u završnici poluvremena. Kastrati je prošao po boku i ubacio u sredinu, a Uzuni pucao, ali Pandur brani.

40' Nije pretjerano kvalitetna utakmica na Šubićevcu, obje ekipe su jako oprezne i ne žele ulaziti u rizike.

29' Gužva pred golom Lokomotive. Činilo se da bi tu moglo biti nešto opasnije, ali se ništa nije izrodilo iz toga.

20' Lokosi su pokušali uzvratiti, Uzuni je pucao ali niti to nije bilo precizno.

13' Prva izglednija prilika. Pucao je glavom prvi topnik Rijeke Čolak, ali njegov udarac odlazi iznad gola.

7' Sada je Lončar uputio udarac prema golu Lokomotive, ali ne ide to u okvir.

Finale Hrvatskog nogometnog kupa došao je pogledati i bivši izbornik Vatrenih Slaven Bilić

6' Mirno je počelo, nije bilo opasnosti pred niti jednim golom.

1' Počela je utakmica na Šubićevcu.

19.40 Stigli su sastavi momčadi koje će izaći na teren u Šibeniku.

U subotu će se na stadionu Šubićevac u Šibeniku (20.30 sati) odigrati finale Hrvatskog nogometnog kupa između branitelja naslova Rijeke i novog doprvaka Lokomotive. Rijeka će pokušati osvojiti svoj šesti trofej u Kupu, a treći u posljednje četiri sezone, dok se Lokomotiva nada sezonu u kojoj je izborila nastup u kvalifikacijama za Ligu prvaka okruniti prvim naslovom u 106-godišnjoj povijesti.

TOMIĆ I ROŽMAN U BORBI ZA POSLJEDNJI TROFEJ SEZONE: /

'Želimo do povijesnog rezultata. Bila bi mi čast to napraviti u rodnom Šibeniku'

U četiri međusobno odigrane prvenstvene utakmice ove sezone Rijeka i Lokomotiva ostvarile su identičan rezultat, svaka je momčad upisala po jednu pobjedu uz dva remija, a kako ih je i na konačnoj ljestvici Prve HNL dijelio samo jedan bod za očekivati je izuzetno neizvjesnu utakmicu.

Nema pritiska

"Osjećamo se ugodno, nemamo pritisak i uživamo u velikim trenucima. Bilo bi sjajno kada bi ovu iznimno uspješnu sezonu, kao viceprvaci lige, okrunili s prvim trofejem u povijesti kluba, a meni osobno bi bila posebna čast osvojiti prvi trofej u rodnom Šibeniku. Imamo snage i energije za to i ostvariti", optimističan je uoči subotnjeg finala trener Lokomotive GoranTomić.

Jedini dosadašnji nastup u finalu Kupa Lokomotiva je imala 2013. godine kada je također završila kao drugoplasirana u prvenstvu, no nakon dvije utakmice s ukupnih 5-4 uspješniji je bio splitski Hajduk.

Simon Rožman

"Naglasio sam da smo tamo gdje smo željeli biti i zadovoljan sam u kakvom smo stanju došli do zadnje utakmice. Mogu pohvaliti igrače za rad tijekom cijele sezone i stvarno bih htio da nas se na zadnjoj utakmici nagradi. Ispred nas je jako dobra Lokomotiva, brza s dobrom tranzicijom, kontinuirani u napadu… Ali mislim da smo se dobro pripremili za njih, izbacili smo najbolje ekipe na putu do finala", rekao je Rožman.

Rijeka preko Dinama i Osijeka

Rijeka je na putu do finala u četvrtfinalu svladala Dinamo, dok je u kontroverznom polufinalu prije dva mjeseca izbacila Osijek. Obje te pobjede ostvarila je na Rujevici. Rožman je Rijeku preuzeo u rujnu prošle godine kada je zamijenio Igora Bišćana, a u slučaju pobjede u subotu slovenski stručnjak stigao bi do drugog trofeja u trenerskoj karijeri, prije tri je godine osvojio Slovenski kup s Domžalama.

Goran Tomić

Od 2016. godine odlučeno je kako će se finala Kupa igrati u različitim gradovima diljem Hrvatske, pa je nakon Osijeka (016), Varaždina (2017), Vinkovaca (2018) i Pule (2019) red stigao i na Šibenik. Nažalost, odlukom Izvršnog odbora Hrvatskog nogometnog saveza od 20. srpnja dvoboj na Šubićevcu igrat će se bez gledatelja kako bi se rizik od zaraze koronavirusom sveo na minimum.