RAPSODIJA PLAVIH /

• Sjajni Dinamo pobijedio u najskupljoj utakmici u povijesti kluba i odjurio u Ligu prvaka

Tijek uzvratne utakmice playoffa Lige prvaka između Qarabaga i Dinama mogli ste pratiti na Net.hr-u

28.8.2024.
14:45
Marko Lukunic/PIXSELL

Dinamo se plasirao u Ligu prvaka nakon pobjede nad azerbajdžanskim Qarabagom ukupnim rezultatom 5:0 iz dvije utakmice. Plavi su su u uzvratnom susretu završnog pretkola kao gosti u Bakuu svladali Qarabag sa 2-0 (1-0) te tako sigurno obranili 3-0 prednost ostvarenu u prvoj utakmici prije osam dana u Zagrebu.

BRAVO, PLAVI! /

Dinamo u dalekom Azerbajdžanu ušao u Ligu prvaka, ovako je izgledala utakmica sezone

Dinamo je poveo lijepim golom Marka Pjace (32), a konačni rezultat postavljen je autogolom Silve (53-ag).

Qarabag - Dinamo

0:2 (ukupni rezultat 0:5)

Qarabag: Kochalski, Matheus Silva, Mustafazada, Medina, Cafarqulijev, Romao, P. Andrade, L. Andrade, Benzia, Zoubir , Juninho

Dinamo: Nevistić, Pierre-Gabriel, Theophile, Mmaee, Pjaca, Mišić, Sučić, Ogiwara, Baturina, Petković, Kulenović

Trener Dinama Sergej Jakirović na teren je poslao momčad s dvije promjene u odnosu na prvu utakmicu prije tjedan dana u Zagrebu. Nema ozlijeđenog Stefana Ristovskog i Arbera Hoxhe, a od prve miunute kreću  Takuya Ogiwara i Sandro Kulenović, koji je u napadu krenuo od prve minute s Brunom Petkovićem.

Azerbajdžanci su odmah krenuli vrlo agresivno kako bi na početku prisilili Plave na pogrešku i stigli do brzog gola, no Dinamo se dobro branio i nije dozvolio izgledniju šansu. U petoj minuti Andrade je probio Dinamovu obranu i stigao jako blizu gola, no Mišić ga je dobro ispravio i zaustavio. Nakon toga je Silva ubacio, a MMaee skrenuo loptu koja je došla jako blizu gola, ali Mišić je to na kraju očistio.

Azeri su nakon toga nastavili s pritiskom, a u 21. minuti Dinamo je kreirao najopasniju šansu do tada. Baturina je prošao kroz sredinu, stigao do ruba šesnaesterca i pucao, a lopta prolazi malo pored stative. U 30. minuti su Azeri imali sjajnu šansu, slobodan udarac sa samog ruba šesnaesterca nakon što je Ogiwara srušio Silvu, no na sreću Plavih Qarabag iz toga nije uspio kreirati opasniju šansu.

A dvije minute nakon toga Dinamo je poveo. Nakon sjajne akcije fenomenalan gol je zabio Marko Pjaca koji je prevario svog čuvara i s ruba šesnaesterca pogodio za 0:1. Šest minuta nakon oga Pjaca je ponovno slično pucao, ali sada su ga domaćini uspjeli blokirati. U samoj završnici poluvremena, u 44. minuti, domaćini su imali najbolju šansu - Benzia je ubacio i pronašao Juninha, a on pucao glavom s pet metara, no udarac je otišao iznad gola.

Odmah na početku drugog poluvremena Dinamo je opasno zaprijetio, Petković se izborio za udarac s ruba šesnaesterca i pucao, a njegov udarac je od bloka završio u korneru. U 48. su Plavi imali još jednu dobru šansu, Mišić je ubacio iz kornera, Kulenović bio najviši u skoku, no nije dobro zahvatio loptu. Ubrzo nakon toga domaćini su uzvratili - Andrade je probio stranu i ubacio, a Juninho pucao glavom s pet metara, ali neprecizno.

A u 53. minuti Dinamo je zabio novi gol i stigao na milimetar do Lige prvaka. Bernauer je dubinskom loptom sjajno pronašao Sučića koji puca s kojih desetak metara, a golman Qarabaga brani, no lopta se odbija do Silve koji je šalje u vlastiti gol. Nakon toga Qarabag je propustio još jednu dobru šansu, a potom stao i Plavi su mirno kontrolirali utakmicu.

Tempo utakmice je u završnici pao, a prva ozbiljnija šansa dogodila se u 82. minuti kada je opasno pucao Bayramov, a Nevistić to zaustavio. U samoj završnici utakmice Qarabag je ostao s desetoricom nakon što je Medina dobio drugi žuti i do kraja susreta više nije bilo izglednijih prilika.

_______________________________________________

Rekordna zarada

Dinamo je prolaskom u skupine Lige prvaka dobio garantiranu zaradu od 34 milijuna eura, bez obzira na rezultate u grupnoj fazi.

Već su zaraditi 4,29 milijuna eura, samo činjenicom da su se našli u play-offu Lige prvaka.

Kulenović junak prve utakmice

Dinamo je na Maksimiru slavio 3-0. Za 1-0 je u 29. minuti zabio Marko Pjaca, da bi u nastavku, u 75. i 80. minuti mrežu gostiju tresao Sandro Kulenović.

Ždrijeb Lige prvaka

Dinamo će se naći u ždrijebu za novu sezonu Lige prvaka koji će se održati u četvrtak 29. kolovoza u Monaku.

Novi format Lige prvaka

Umjesto 32 momčadi podijeljene u osam skupina po četiri momčadi, sada imamo 36 momčadi koje će čine jedinstvenu ligu.

Momčadi su podijeljene u četiri jakosne skupine, a automatizirani softver će nasumični izvući osam protivnika za svaku momčad, nakon čega će biti poznato koje četiri utakmice će pojedina momčad igrati kod kuće, a koje četiri u gostima.