MAKSIMIRSKA KRTICA, LEGENDARNI WEMBLEY I SUBAŠIĆEVA BRAVURA: / Prisjetite se najvećih pobjeda protiv Engleske i Španjolske

Hrvatska je i protiv Engleske i Španjolske upisala velike pobjede u svojoj nogometnoj povijesti.

24.1.2018.
14:59
Sanjin Strukic/PIXSELL i ADRIAN DENNIS / AFP

Protivnici Hrvatske u nogometnoj Ligi nacija ove godine bit će europski velikani Engleska i Španjolska.

HRVATSKA IZVUKLA BRUTALNU SKUPINU U LIGI NACIJA: Vatrenima prijete Engleska i Španjolska! Pogledajte i ostale grupe novog UEFA-inog natjecanja

Legendarni Wembley i maksimirska krtica

Hrvatska je protiv Engleske prvu utakmicu odigrala 1996. kada je prijateljski dvoboj završio bez pogodaka. U novom prijateljskom susretu 2003. godine bolji su bili Englezi rezultatom 3:1.

Prvi dvoboj s Engleskom na velikom natjecanju odvio se 2004. godine na Europskom prvenstvu u portugalskom Lisabonu. Poveli su Vatreni golom Nike Kovača u petoj minuti, ali golom Scholesa, i s dva Rooneyja, Engleska preokreće utakmicu i preuzima vodstvo. Smanjio je Tudor u 73., a konačnih 4:2 za Englesku postavio je Frank Lampard.

U kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2008., na domaćem terenu Hrvatska je slavila s 2:0. Prvi zgoditak bio je djelo Eduarda, a drugog gola se zasigurno svi sjećaju. Potvrdu pobjede Vatrenima donijela je tada "krtica". Garry Neville je vraćao loptu vrataru, Paul Robinson je krenuo na ispucavanje, ali lopta nezgodno odskače i ulazi u mrežu nesretnih gostiju.

Druga utakmica tih kvalifikacija zasigurno je jedna od najvećih pobjeda u povijesti hrvatske reprezentacije. Na kultnom Wembleyju u rezultatski nebitnoj utakmici za Kockaste, Vatreni predvođeni izbornikom Slavenom Bilićem šokirali su englesku javnost s pobjedom 3:2. Mladen Petrić postigao je pobjedonosni pogodak u 77. minuti koji je zapečatio sudbinu Engleza te spriječio njihov odlazak na EP.

Engleska se osvetila za nevjerojatan poraz u sljedećem ciklusu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Slavili su na gostovanju u Hrvatskoj s 4:1, a kod kuće s još uvjerljivijih 5:1.

Niz prijateljskih utakmica i dva velika susreta na Europskim prvenstvima

Hrvatska je pobijedila Španjolsku 1994. godine u prvoj prijateljskoj utakmici 2:0. Protiv druge reprezentacije iz naše skupine odigrali smo utakmicu i 1999. godine. U prijateljskom dvoboju Furija je svladala Hrvatsku s 3:1. Sljedeće godine odigrali smo novu utakmicu bez natjecateljskog naboja koja je završila 0:0.

Ciklus prijateljskih nastavili smo i 2006. kada smo izgubili 1:2, a prvu utakmicu na velikim natjecanjima odigrali smo na Europskom prvenstvu 2012. godine. Bilićeva Hrvatska sjajno se nosila s favoriziranim Španjolcima, ali golom Navasa u samoj završnici susreta koji je postavio konačnih 1:0, oprostila se od daljnjeg natjecanja. Naši navijači i dalje pamte odličan priliku Rakitića glavom kod rezultata 0:0, ali Casillas je bio siguran na vratima.

Nezaboravnu pobjedu, kao i protiv Engleske, Hrvatska ima i protiv Španjolske. Hrvatska nogometna reprezentacija osvojila je prvo mjesto u skupini D na Euru Francuskoj nakon što je u susretu trećeg kola u Bordeauxu svladala branitelja naslova 2:1 (1:1).

Španjolska je povela golom Alvara Morate u sedmoj minuti, na 1:1 poravnao je Nikola Kalinić u 45., da bi pobjedu za prvo mjesto Hrvatskoj osigurao Ivan Perišić u 88. minuti. Junak je bio i Danijel Subašić, koji je u 72. minuti obranio 11-erac Sergiju Ramosu.

21. lipnja 2004, Lisabon: Hrvatska - Engleska 2-4 (Niko Kovač 5, Igor Tudor 74/ Paul Scholes 40, Wayne Rooney 45, 68, Frank Lampard 78)

Kvalifikacije za EURO 2008 - 11. listopada 2006, Zagreb: Hrvatska - Engleska 2-0 (Eduardo 61, Gary Neville 69-ag) 21. studenoga 2007, London: Engleska - Hrvatska 2-3 (Niko Kranjčar 8, Ivica Olić 14, Mladen Petrić 77/ Frank Lampard 56-pen, 65)

Kvalifikacije za SP 2010 - 10. rujna 2008, Zagreb: Hrvatska - Engleska 1-4 (Mario Mandžukić 78/ Theo Walcott 26, 59, 82, Wayne Rooney 63) 9. rujna 2009, London: Engleska - Hrvatska 5-1 (Frank Lampard 7-pen, 59, Steven Gerrard 18, 66, Wayne Rooney 77/ Eduardo 71)

Prijateljske utakmice - 24 .travnja 1996, London: Engleska - Hrvatska 0-0 20. kolovoza 2003, Ipswich: Engleska - Hrvatska 3-1 (David Beckham 10-pen, Michael Owen 51, Frank Lampard 80/ Ivica Mornar 77)

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA

EURO 2012, utakmica u skupini - 18. lipnja 2012, Gdanjsk: Hrvatska - Španjolska 0-1 (Jesús Navas 88)

EURO 2016, utakmica u skupini - 21. lipnja 2016, Bordeaux: Hrvatska - Španjolska 2-1 (Nikola Kalinić 45, Ivan Perišić 87/ Morata 7)

Prijateljske utakmice - 23. ožujka 1994, Valencia: Španjolska - Hrvatska 0-2 (Robert Prosinečki 6, Davor Šuker 52) 5. svibnja 1999, Sevilla: Španjolska - Hrvatska 3-1 (Engonga 33, Hierro 48-pen, Daniel Garcia 84/ Davor Šuker 9) 23. veljače 2000, Split: Hrvatska - Španjolska 0-0 7. lipnja 2006, Ženeva: Španjolska - Hrvatska 2-1 (Mariano Pernía 62, Fernando Torres 90/ Pablo Ibáñez 14-ag)