Reprezentacija BiH je u Zenici s 3:1 pobijedila Grčku, a Edin Džeko je zabio dva gola. Izrael je kod kuće vodio protiv Portugala sve do 93. minute kada su Ronaldo i društvo 'izvukli' 3:3.

22.3.2013.
19:40

Ogroman korak prema Brazilu napravila je reprezentacija Bosne i Hercegovine. Nogometaši Safeta Sušića su u Zenici svladali najvećeg konkurenta za prvo mjesto Grčku s 3:1.

Prvi i treći pogodak domaćih, u 29. i 54. minuti, bili su gotovo jednaki: u oba je navrata Zvjezda Misimović nabacio iz slobodnog udarca, a Edin Džeko zabijao glavom. Vedad Ibišević je zabio drugi gol za BiH, pospremivši loptu u mrežu nakon što je Misimović promašio penal.

Theofanis Gekas je u sudačkoj nadoknadi samo ublažio poraz Grka na Bilinom polju.

Podsjetimo, BiH je već igrala u Grčkoj i izborila remi (0:0), pa sa sadašnja tri boda prednosti ima prilično komfornu situaciju. Na ruku joj je išao i remi Slovačke protiv Litve (1:1).

Reprezentacija Finske šokirala je aktualne svjetske i europske prvake Španjolce, odigravši 1:1 na njihovom terenu u Gijonu.

Furija je previše samouvjereno ušla u utakmicu što joj se na koncu osvetilo. Nakon prvog poluvremena bez pogodaka, izabranici Vicentea del Bosquea su poveli u 49. minuti kada je David Silva nabacio iz kornera, a Sergio Ramos, u svojoj 100. utakmici za reprezentaciju, zabio glavom. No, u 79. minuti se za veliku senzaciju pobrinuo napadač Schalkea Teemu Pukki.

Prvi je to put nakon 1982. godine da Španjolska nije pobijedila na svom terenu u dvije službene utakmice zaredom. Podsjetimo, u listopadu je odigrala 1:1 protiv Francuske koja je preuzela vodstvo u skupini nakon rutinske pobjede protiv Gruzije (3:1) u Parizu. Strijelci za Tricolore su bili Olivier Giroud, Mathieu Valbuena i Franck Ribery. Francuska i Španjolska će se sudariti u utorak u Parizu i to bi mogla biti odlučujuća utakmica u borbi za prvo mjesto.

Portugal je u Izraelu poveo već u 2. minuti kada je Bruno Alves glavom pospremio u mrežu ubacivanje Fabija Coentraa iz kornera i u tim se trenucima činilo da će gosti opravdati status favorita.

No, domaćini u potpunosti preokreću susret već do poluvremena. U 24. minuti zabio je Tomer Hemed ljevicom iz okreta s nekih 11, 12 metara prizemnim udarcem, a u 40. minuti je Eden Ben Basat s desetak metara topovski zakucao loptu u bliži gornji kut nakon izgubljene lopte Portugala na sredini terena i sjajnog proigravanja Eytana Tibija.

Novi šok za Portugal uslijedio je u 70. minuti kada je Null Gershon glavom zakucao loptu u mrežu nakon injertne reakcije gostujuće obrane po ubacivanju iz kornera. Dvije minute kasnije Helder Postiga je nakon lijepe asistencija Cristiana Ronalda vratio Portugal na samo gol zaostatka.

Rezultat se nije mijenjao do treće minute sudačke nadoknade kada je Coentrao iz blizine pospremio jedan odbijanac, nakon što je prethodno Hugo Almeida glavom uzdrmao gredu.

Ljestvicu skupine F predvodi Rusija s maksimalnih 12 bodova iz četiri utakmice, dok Izrael i Portugal imaju po osam bodova iz pet susreta.

Skupina A: Hrvatska - Srbija 2:0 (Mandžukić 23, Olić 37) Makedonija - Belgija 0-2 (De Bruyne 26, Hazard 62-11m) Škotska - Wales 1-2 (Hanley 45+2 / Ramsey 72-11m, Robson-Kanu 74)

Redoslijed: 1. Belgija 13 (5), 2. Hrvatska 13 (5), 3. Wales 6 (5), 4. Srbija 4 (5), 5. Makedonija 4 (5), Škotska 2 (5).

Skupina B: Bugarska - Malta 6-0 (Tonev 6, 38, 68, Popov 47, Gargorov 55, Ivanov 78) Češka - Danska 0-3 (Cornelius 57, Kjaer 67, Zimling 82)

Redoslijed: 1. Italija 10 (4 utakmice), 2. Bugarska 9 (5), 3. Češka 5 (4), 4. Danska 5 (4), 5. Armenija 3 (3), 6. Malta 0 (4).

Skupina C: Kazahstan - Njemačka 0-3 (Schweinsteiger 20, Götze 22, Müller 74) Austrija - Farski otoci 6-0 (Hosiner 8, 20, Ivanschitz 28, Junuzović 77, Alaba 78, Garics 82) Švedska - Irska 0-0

Redoslijed: 1. Njemačka 13 (5 utakmica), 2. Švedska 8 (4), 3. Irska 7 (4), 4. Austrija 7 (4), 5. Kazahstan 1 (5), 6. Farski otoci 0 (4).

Skupina D: Andora - Turska 0-2 (Inan 30, Burak Yilmaz 45) Nizozemska - Estonija 3-0 (Van der Vaart 47, Van Persie 72, Schaken 82) Mađarska - Rumunjska 2-2 (Vanczak 16, Dzsudzsak 71-11m / Mutu 68-11m, Chipciu 90+2)

Redoslijed: 1. Nizozemska 15 (5 utakmica), 2. Mađarska 10 (5), 3. Rumunjska 10 (5), 4. Turska 6 (5), 5. Estonija 3 (4), 6. Andora 0 (5).

Skupina E: Slovenija - Island 1-2 (Novakovič 34 / Sigurdsson 55, 78) Norveška - Albanija 0-1 (Salihi 67)

Redoslijed: 1. Švicarska 10 (4 utakmice), 2. Albanija 9 (5), 3. Island 9 (5), 3. Norveška 7 (5), 5. Slovenija 3 (5), 6. Cipar 3 (4).

Skupina F: Izrael - Portugal 3-3 (Hemed 24, Ben Basat 40, Gershon 70 / Bruno Alves 2, Postiga 72, Fabio Coentrao 90+3) Luksemburg - Azerbajdžan 0-0

Redoslijed: 1. Rusija 12 (4 utakmice), 2. Portugal 8 (5), 3. Izrael 8 (5), 4. Sjeverna Irska 3 (4), 5. Azerbajdžan 3 (5), 6. Luksemburg 2 (5).

Skupina G: Lihtenštajn - Latvija 1-1 (Polverino 17 / Cauna 30) Slovačka - Litva 1-1 (Jakubko 40 / Šernas 19) BiH - Grčka 3-1 (Džeko 29, 54, Ibišević 36 / Gekas 90+2)

Redoslijed: 1. BiH 13 (5), 2. Grčka 10 (5), 3. Slovačka 8 (5), 4. Litva 5 (5), 5. Latvija 4 (5), 6. Lihtenštajn 1 (5)

Skupina H: Moldavija - Crna Gora 0-1 (Vučinić 79) Poljska - Ukrajina 1-3 (Piszczek 18 / Jarmolenko 2, Gusev 7, Zozulja 45) San Marino - Engleska 0-8 (Della Valle 12-ag, Oxlade-Chamberlain 29, Defoe 35, 77, Young 39, Lampard 42, Rooney 54, Sturridge 70)

Redoslijed: 1. Crna Gora 13 (5), 2. Engleska 11 (5), 3. Ukrajina 5 (4), 4. Poljska 5 (4), 5. Moldavija 4 (5), 6. San Marino 0 (5)

Skupina I: Španjolska - Finska 1-1 (Ramos 49 / Pukki 79) Francuska - Gruzija 3-1 (Giroud 45+1, Valbuena 47, Ribery 61 / Kobahidze 71)

Redoslijed: 1. Francuska 10 (4), 2. Španjolska 8 (4), 3. Gruzija 4 (5), 4. Bjelorusija 3 (4), 5. Finska 2 (3)