KRAJ: / Dinamo u Finskoj napravio odličan posao

Nogometaši Dinama u otputovali su u Helsinki s jednom velikom željom, da ostvare što bolji rezultat uoči uzvrata na Maksimiru za tjedan dana i otvore vrata mogućeg prolaska u 4.

27.7.2011.
12:37

Helsinki. Stadion: Finnair Stadium. Gledatelja: 11.000. Sudac: Libor Kovarik.

Strijelci: 1:0 - Ring (13.'), 1:1 - Rafinha (19.'-a.g.), 1:2 - Sammir (76.')

HJK: Wallen, Ring, Rafinha, Sadik (od 78.' Litmanen), Lindström, Bah, Ojala, Riihilahti, Pukki (od 82.' Pelvas), Sumusalo, Zeneli (od 62.' Sorsa).

Dinamo: Kelava, Vrsaljko, Vida, Tonel, Ibanez, Leko, Badelj, Alispahić (od 69.' Kovačić), Sammir (od 89.' Callelo), Beqiraj (od 59.' Rukavina), Krstanović

Kraj utakmice. Dinamo je u Finskoj pobijedio 2:1 i tako ostvario odličan rezultat pred uzvrat u Maksimiru sljedeći tjedan.

90' + 2 - Ibanez zaprijetio iz slobodnog udarca. Dinamo je dobio priliku da iz slobodnog udarca sa 25 metara poveća svoje vodstvo, ali udarac Ibaneza uspio je zaustaviti vratara HJK-a.

89' - Izašao strijelac vodećeg pogotka za Dinamo. U posljednjim minutama susreta Jurčić je dao priliku Callelu, koji je zamijenio Sammira.

86' - Rukavina mogao potvrditi pobjedu. Nakon ubacivanja Ibaneza s lijeve strane, u sredini je do lopte došao Rukavina, ali je njegov udarac glavom prošao pokraj gola.

82' - Posljednja zamjena u finskoj momčadi. Trener HJK-a iz igre je izvadio Pukkija, a u igru je uveo Pelvasa.

78' - Ušao legendarni Litmanen. Umjesto Sadika u igru je posljednjih desetak minuta ušao Jari Litmanen.

78' - Požutio Pukki. Pogodak Dinama unio je dodatnu nervozu među igrače HJK-a, a najbolji pokazatelj toga je neoprezni start Pukkija zbog čega je dobio žuti karton.

76' - GOOOOOL za Dinamo. Lijepu akciju igrača Dinama koju je pokrenuo kapetan Milan Badelj, odlično je završio Sammir, koji je rutinirao pogodio pokraj vratara HJK-a.

71' Krstanović prijeti sa 20 metara. Izborio se napadač Modrih za udarac sa 20 metara, ali pogodio je točno u vratara domaćih.

69' Ušao 17-godišnji Mateo Kovačić. Umjesto Alispahića posljednjih 20-ak minuta u Helsinkiju dobio je Mateo Kovačić.

67' - Kelava ponovno spasio Dinamo. Pukki je nabacio sa lijeve strane, Tonel je u sredini zakasnio sa reakcijaom i lopta je došla do Sadika. Odličnom reakcijom Kelava je uspio spriječiti novo vodstvo Finaca.

62'- Prva izmjena kod Finaca. Umjesto Zenelija u igru je ušao Sorsa.

59' - Rukavina umjesto Beqiraja. Umjesto Crnogorca u igri je Ante Rukavina.

58' - Prilika za Badelja. Pucao je kapetan Dinama sa ruba šesnaesterca, lopta je pogodila braniča HJK-a, ali ju je krajnjim naporom uspio vratar HJK-a odbiti u korner.

56' - Sadik pucao, Kelava spasio Dinamo. Nakon udarca iz kuta Badelj je krivo procijenio jednu loptu, ali udarac Sadika odlično je obranio Kelava.

55' - Bah pogodio vratnicu. Igrač HJK-a pucao je iz voleja sa 20 metara vrlo loše, ali lopta je čudno putanjom završila na vratnici.

51' - Pukki zaprijetio Kelavi. Finci su se orijentirali na kontre, a iz jedne takve Pukki je pucao sa ruba 16 metara, ali vratar Dinama je uspio to zaustaviti.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme. U nastavak su prvi sa centra krenuli Finci.

.mcrmeebo { display: block; background:url("http://widget.meebo.com/r.gif") no-repeat top right; } .mcrmeebo:hover { background:url("http://widget.meebo.com/ro.gif") no-repeat top right; } http://widget.meebo.com/mcr.swf?id=oTtgzoDcjT

Kraj prvog dijela. Sudac je odmah po isteku 45. minute odlučio odsvirati kraj prvog poluvremena.

44' - Krstanović zakuhao pred golom HJK-a. Napadal Modrih odlično je navukao na sebe dvojicu igrača i iskosa s desne strana pucao, a golman domaćina uspio je samo odbiti loptu. Ipak, Beqiraj je bio prespor pa je ispred njega Rafinha uspio izbiti loptu.

40' - Požutio i Beqiraj. Još jedan nepotrebni žuti karton dobili su nogometaši Dinama. Beqiraj je izgubio jednu loptu na pred vratima HJK, a zatim bez razloga srušio strijelca pogotka za HJK, Ringa.

39'- Ibanezu žuti zbog simuliranja. Zbog simuliranja na rubu kaznenog prostora domaćina, žuti karton dobio je Ibanez.

38' - Na tribinama i 50-ak navijača Dinama. Podršku Modrima došlo je dati i 50-ak naših ljudi koji žive u Skandinaviji.

37' - Prilika za Beqiraja. Loptu u prostor za Beqiraja poslao je Alispahić, ali je Crnogorac iskosa sa lijeve strane uputio vrlo loš udarac.

32' - Rafinha pucao pokraj gola. Branič HJK odlučio je oprobati svoj udarac sa 20 metara iskosa sa desne strane, ali prošlo je to pokraj desne vratnice.

30' - Požutio je Alispahić. Zbog neopreznog starta na 40 metara od gola Dinama požutio je veznjak Modrih, Alispahić.

27' - Dinamo primirio igru. Uspjeli su nogometaši Krune Jurčića primiti malo loptu i zagospodariti sredinom terena.

22' - Finci ponovno prijete. Nakon prekida sa lijeve strane, HJK je napravio novu gužvu pred vratima Kelave, ali ovog puta je vratar Dinama dobro reagirao i odbio loptu u korner.

19' - GOOOOL za Dinamo. Beqiraj je nabacio sa desne strane, a branič Finaca Rafinha je jako loše reagirao i pospremio je loptu u vlastitu mrežu. Dinamo se tako nakon samo šest minuta uspio vratiti u utakmicu.

13' - GOOOOOL za HJK. Veliku grešku Kelave, koji je izletio nepotrebno na 16 metara iskoristio je napadač domaćina Ring. Lijepo je prihvatio jednu dugu loptu i prebacio istrčalog vratara Modrih za vodstvo HJK-a.

11' - Sammir pucao sa 20 metara. Svoj udarac oprobao je i Dinamov Brazilac, ali njegov udarac sa 20 metara nije stvorio veće probleme vrataru HJK-a.

8' - Ring zaprijetio Kelavi. Još jednom su Finci priprijetili vratima Modrih, ali Kelava je udarac Ringa odbio u korner. Nakon kornera obrana Dinama otklonila je opasnost.

6' - Leko zaprijetio Fincima. Prvu priliku za Dinamo imao je Jerko Leko, ali njegov udarac obranio je vratar domaćina.

3' - Prva prilika za Fince. Domaćini su prvi došli do prilike za pogodak, ali udarac Pukkija uspio je obraniti Kelava.

1' - Utakmica u Helsinkiju je već počela, međutim navijači Dinama i svi nogometni zaljubljenici pred malim ekranima još ne mogu pratiti susret jer se čeka da se uspostave satelitske veze s Finskom.

Trener Dinama Kruno Jurčić bio je vrlo optimističan uoči odlaska u Finsku te je najavio kako već u Finskoj želi riješiti pitanje prolaska u 4. pretkolo. Na teren će poslati istu momčad koja je vrlo uspješno prošla prvaka Azerbajdžana, pa će tako najveća opasnost po gol Helsinkija biti napadački dvojac Beqiraj-Krstanović.

Argentinac Cufre još uvijek nije zaliječio svoju ozljedu pa tako nije našao svoje mjesto ni na klupi.

'Ovdje znaju kako su u Dinamu dočekali ždrijeb, da su u Zagrebu komentirali 'kako su izvukli loto’. Mogu vam otkriti da se na to gleda s malim podsmijehom', upozoravaju novinari iz Helsinkija.

Dinamo u 18 sati igra još jednu od onih 'utakmica godine' koje modri moraju odraditi na putu do Lige prvaka. No, hoće li Dinamo zaista 'odraditi' Fince, kao što misle u zagrebačkom klubu?

Gazda Zdravko Mamić je prije polaska pričao kako očekuje pobjedu, a slično misle i treneri Dinama, koji su nakon jedne odgledane utakmice zaključili da prvak Finske nije ništa bolji od Neftçija.

Helsinki je od Partizana izgubio i u gostima...

Možda tome i je tako, no to vam sigurno neće reći skromni Finci, koji iznimno cijene Dinamo, ali i s podsmijehom gledaju na 'lako ćemo' pristup zagrebačke momčadi.

"Igrali smo lani s Partizanom, koji je također dobra momčad s Balkana. No, sad igramo prvu utakmicu kod kuće, pred punim stadionom, i to je ono što me čini optimistom. Znamo da je Dinamo odlična momčad, nedvojbeno i favorit, ali ja mislim da možemo napraviti veliki rezultat. Što bi me zadovoljilo? Da ne primimo gol u prvom susretu, da u Zagreb odemo s prednošću od 1:0 ili 2:0", kaže Helsinkija trener Antti Muurinen, koji smatra da se pred rasprodanim stadionom Sonera njegova momčad itekako ima čemu nadati.

... i kod kuće

Finski novinari također su iznenađeni optimizmom ljudi u Dinamu.

"Ovdje znaju kako su u Dinamu dočekali ždrijeb, da su u Zagrebu komentirali 'kako su izvukli loto’. Mogu vam otkriti da se na to gleda s malim podsmijehom, ovdje je sve više optimista koji vjeruju da HJK može preskočiti i Dinamo", izjavio je jedan od kolega s dalekog Sjevera za Sportske.

Jedna od legendi finskog nogometa, Jari Litmanen, neće zbog ozljede zaigrati od prve minute, ali za očekivati je da će dobiti svoju minutažu, primjerenu ozlijeđenom 40-godišnjaku velikog znanja i srca.

"Osjećam da bi se moglo dogoditi nešto veliko, naši mladi igrači imaju priliku to napraviti", najavio je Litmanen.

Zanimljiva je i opaska napadača Berata Sadika koji je usporedio snagu Partizana i Dinama.

"Partizan? Dinamo je bolji od Partizana, to je najbolja balkanska momčad!"