gube li kompas? / FIFA pokrenula istragu protiv Walesa i Sjeverne Irske jer su simbolom maka odali počast stradalim borcima

Image
Foto: Patrick Seeger/DPA/PIXSELL

Velški navijači su koreografiju napravili za vrijeme utakmice protiv Srbije, a Sjeverni Irci za vrijeme ogleda protiv Azerbajdžana

23.11.2016.
19:20
Patrick Seeger/DPA/PIXSELL
VOYO logo

Disciplinska komisija Međunarodne nogometne federacije (FIFA) pokrenula je istragu protiv nogometnih saveza Walesa i Sjeverne Irske jer su njihovi navijači na tribinama napravili koreografiju s cvijetom maka.

Velški navijači su koreografiju napravili za vrijeme utakmice protiv Srbije, a Sjeverni Irci za vrijeme ogleda protiv Azerbajdžana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potez FIFA-e ogorčio je čelnike oba saveza koji smatraju kako u "Zurichu gube kompas".

"Prijetim nam kazna jer su naši navijači nosili cvijetove makova, te napravili koreografiju s velikim cvijetom. Ne mogu vam kazati koliko sam razočaran," kazao je izvršni direktor Velškog nogometnog saveza (FAW) Jonathan Ford. Navijači su nosili cvijet maka kao simbol počasti za stradale u Prvom svjetskom ratu. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ford je dodao kako je FAW poštovao FIFA-ina pravili i igrači za vrijeme utakmice nisu nosili makove na dresovima kao što su učinili Englezi i Škoti zbog čega je FIFA pokrenula postupak protiv ta dva saveza.

Njegov kolega iz Belfasta poručio je kako će se sjevernoirski savez "žestoko braniti"

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije dva tjedna FIFA je pokrenula postupak i protiv Engleske i Škotske nakon što su njihovi reprezentativci tijekom utakmice kvalifikacija za SP 2018. godine na dresovima nosili cvijet maka - u spomen na poginule vojnike.

"Pokrenuli smo disciplinske postupke zbog toga. Ne možemo komentirati niti nagađati o ishodu postupka," poručili su iz krovne nogometne organizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

FIFA je uoči utakmice, koju su Englezi dobili 3-0, upozorila da bi nošenje maka na majicama imalo političku, vjersku i komercijalnu poruku, što je u suprotnosti s pravilima FIFA-e koja takve simbole izričito zabranjuje.

Engleski i škotski savezi FIFA-inu odluku su nazvali skandaloznom. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Utakmica između engleske i škotske reprezentacije igrala se 11. studenog kada se u Velikoj Britaniji obilježava Dan sjećanja na sve pale vojnike (Armistice Day).

Na Dan sjećanja ili Dan makova (Poppy Day) obilježava se završetak prvog svjetskog rata, točnije primirje koje je 11. studenog 1918. Njemačka potpisala sa silama Antante i tako okončala neprijateljstva na Zapadnom frontu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo