SUPERKUP / Dinamo minimalnom pobjedom do prvog trofeja u sezoni, derbi obilježile tenzije

U subotu od 20 sati utakmicom Superkupa na Maksimiru novu sezonu u hrvatskom nogometu otvaraju Dinamo i Hajduk, a tijek dvoboja pratite na portalu Net.hr

15.7.2023.
17:12
Matija Habljak/PIXSELL

Nogometaši Dinama po osmi put su osvojili trofej hrvatskog Superkupa, aktualni prvak svladao je na domaćem terenu pobjednika Kupa Hajduk s minimalnih 1-0 (0-0).

IZGUBIO ŽIVCE /

Ivanu Leki 'pukao' film nakon jedne sudačke odluke na Maksimiru: Sudac mu pokazao crveni karton

Pobjednik ovogodišnjeg Superkupa odlučen je u 52. minuti, a tada je jedini pogodak na utakmici postigao Martin Baturina. Dinamo je time obranio naslov pobjednika u ovom natjecanju, u ovo vrijeme prošle godine također je bio bolji od Hajduka, tom prilikom na jedanaesterce. Dinamo je osvojio osmi Superkup u povijesti, dok je Hajduk ostao na pet. Jednom je hrvatski Superkup osvojila Rijeka.

Otvorena utakmica

Pravih uzbuđenja na samom startu susreta nije bilo. Dinamo je imao kontrolu lopte te je polako pleo mrežu oko svog suparnika, dok su se Splićani orijentirali na obranu i izlazak prema naprijed kroz kontranapade. Prvi je udarac u takvom razvoju događaja imao igrač Dinama Dario Špikić u 10. minuti, bez ikakve opasnosti.

No, prava opasnost pred vratima Hajduka dogodila se u 13. minuti. Petković je odlično asistirao za Baturinu čiji je udarac krajnjim naporom, nogom, odbio gostujući vratar Lučić. Vrlo brzo nakon toga zaprijetio je i Hajduk. Mlakar je pucao nakon kornera, ali preko vrata.

Utakmica se potom otvorila, odlučnije je zaigrao i Hajduk, a oba su sastava kreirala nekoliko dobrih napada. No, ni tada se rezultat nije mijenjao. Novu veću šansu opet je imao Baturina u 40. minuti. Pucao je s vrha šesnaesterca, ali pored vrata, dok je na samom kraju prvog dijela opasno prijetio Hajduk, ali su svi udarci Splićana blokirani.

Drugo poluvrijeme

U nadoknadi prvog poluvremena burno je na odluku suca Bela reagirao trener Hajduka Ivan Leko koji je za to dobio crveni karton.

Nastavak je počeo odličnom šansom Hajduka. Nakon proigravanja Melnjaka iskosa je pucao Dajaku, ovoljetno splitsko pojačanje, ali je lopta prošla pored vrata.

Dinamo je poveo u 52. minuti nakon polukontre domaćina. Bulatovu ubačenu loptu Petković je primirio i spustio za Baturinu koji je, malo iskosa, s 12-13 metara pogodio mrežu Hajduka za vodstvo domaćina.

Primljeni pogodak dodatno je razbudio Hajduk koji je u 63. i 64. minuti imao dvije vrlo dobre prilike. Prvo je Čuić, s dva metra udaljenosti, glavom pucao preko grede, a potom je Pukštas zaprijetio, ali ni on nije pogodio cilj.

U istom ritmu se igralo sve do kraja. Hajduk je pokušavao doći do pogotka, izjednačenja i jedanaesteraca. U igru su ušla i nova splitska pojačanja, Moufi i Odjidja-Ofoe, ali relativno lako je Dinamo odbijao napade i sačuvao minimalnu prednost.

Dinamo i Hajduk opet će se, na istom stadionu, sresti u petak 21. srpnja, u dvoboju prvog kola nove prvenstvene sezone.

Superkup, stadion Maksimir

Dinamo - Hajduk

1-0 (Baturina 52')

Dinamo: Livaković - Ristovski, J. Šutalo, Perić, Ljubičić - Bulat, Mišić - Špikić, Baturina, Ivanušec - Petković

Hajduk: Lučić - Sigur, Šarlija, Ferro, Melnjak - Pukštas, Krovinović - Dolček, Benrahou, Dajaku - Mlakar

90+8' Kraj dvoboja.

96' Bulat je povukao kontru, te dodao Marinu koji puca u blok.

91' Ćuić puca s ruba kaznenog prostora, brani Livaković.

90' Osam minuta nadoknade će se igrati.

89' Antonio Marin mijenja Ivanušeca.

86' Ivanušec šutira točno u Lučića.

84' Trostruku promjenu radi Igor Bišćan. Izašli su Mišić, Ristovski i Špikić, a na terenu su Menalo, Sučić i Moharrami.

81' Zagužvalo se na sredini terena, Livaković i Sahiti su dobili žute kartone nakon naguravanja, Lekin pomoćnik Ćustović je također zaradio javnu opomenu.

78' Hajduk kontinuiranim napadima pokušava izjednačiti.

73' Vrijeme za okrijepu igrača zbog velike vrućine.

69' Iskusni Odjidja-Ofoe dobiva priliku za debi, Pukštas napušta travnjak.

67' Bruno Petković izlazi, ulazi Fran Topić.

65' Pukštas je zaprijetio glavom, lopta je prohujala iznad vratnice.

64' S dva metra je Čuić pucao glavom preko gola nakon kornera.

63' Čuić i Sahiti su ušli umjesto Dajakua i Sahitija.

61' Špikić je sa šest metara pucao iz dobre prilike, blokira Šarlija.

54' Opet je Baturina "letio" terenom, što je zaustavio Sigur koji je dobio žuti karton zbog prekršaja.

52' Povukao je Baturina sjajnu kontru koju je nakon dodavanja Petkovića i odlično završio, ovaj puta je Lučić ostao prekratak.

51' Još jedan pokušaj Baturine ide preko vrata.

48' Fantastična prilika za Leona Dajakua, išao je sa Livakovićem "oči u oči" te pucao pokraj desne stative iz velike prilike.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45+4' Kraj prvog dijela.

45+1' Skandalozna završnica prvog dijela. Nakon promijenjene odluke Darija Bela oko evidentnog prekršaja Dolčeka na Ivanušecu Leko je bio jako iznerviran. Sudac Bel pokazao mu je žuti karton, a nakon dodatnih prigovora, dobio je još jedan, što znači isključujući crveni karton. Nije se Leko odmah zaputio prema svlačionici nego se još htio raspravljati.

45' Dvije minute sudačke nadoknade.

43' Ivanušec šutira s ruba šesnaesterca pokraj lijeve stative.

42' Tri puta zaredom puca Hajduk, sve blokiraju domaći.

40' Baturina je izbacio Krovinovića i pucao sa ruba kaznenog prostora, lopta ide kraj vratnice.

36' Benrahou je katapultirao jednu loptu sa 25 metara prema maksimirskom jugu.

34' Posjed lopte je dvije trećine vremena na strani Dinama.

29' Predah za igrače zbog vrućine na Maksimiru, vrijeme je za okrijepu.

24' Marko Bulat je pokušao dva puta iznenaditi Lučića, blokiraju ga oba puta igrači Hajduka.

21' Prijete Krovinović i Pukštas, nije bilo potrebe za reakciju Livakovića. Hajduk je uzeo inicijativu.

17' Zaprijetio je i Hajduk nakon udarca iz kuta, Mlakarov udarac glavom završava na gornjem dijelu mreže.

13' Petković je majstorski namjestio Baturini fantastičnu priliku, ali Lučić je krajnjim naporom obranio nogom situaciju jedan na jedan.

10' Špikić puca u blok Hajdukove obrane, udarac je iz kuta za Modre.

5' Traje početno ispitivanje snaga, bez većih prilika.

1' Počela je utakmica.

19.45 - Evo kako Maksimir izgleda nekoliko minuta prije početka utakmice.

17.45 - Torcida je stigla na Lučko gdje ih je dočekala policija. Fotografije pogledajte ovdje.

17.05 -  Ovo su informacije koje jednostavno morate znati prije današnjeg derbija. Više pročitajte ovdje.

17.00 - Dinamo je tijekom subote objavio kako je rasprodao ulaznice za tribine zapad gore i zapad dolje, te je pojedničanih ulaznica ostalo samo za tribinu sjever gore.

17.00 - Derbi su najavili i trener. Što je rekao Igor Bišćan pročitajte ovdje, a što Ivan Leko ovdje.

16.30 - Poštovani čitatelji Net.hr-a, dobrodošli na naš portal. U iščekivanju smo najvećeg derbija hrvatskog nogometa, u kojem će Dinamo i Hajduk od 20 sati na Maksimiru odlučiti o pobjedniku Superkupa.

Novi MMA spektakl, FNC Armagedon, očekuje nas u subotu, 22. srpnja, a prijenos uživo moći ćete pratiti putem PLAY Premium platforme.