TRILER U MARSEILLEU: / Portugal bez ijedne pobjede u 90 minuta u polufinalu Eura!

Portugal je prvi polufinalist Europskog prvenstva. U četvrtfinalu je s bijele točke bio bolji od Poljske i s 5:3, nakon što je utakmica završila 1:1 izborio ulazak među najbolje četiri momčadi.

30.6.2016.
21:45

Portugal u pet utakmica na Euru, nije ni jednom slavio 90 minuta, nakon tri remija u skupini, u produžetku je izbacio Hrvatsku, a s bijele točke bio bolji od Poljske.

Drugi najbrži gol u povijesti Eura

Poljska je povela već nakon minutu i 39 sekundi igre golom Roberta Lewandowskog koji je postigao drugi najbrži pogodak u povijesti europskih prvenstava. Rekord i dalje drži bivši ruski reprezentativac Dimitri Kiričenko koji je na EP-u 2004. u Portugalu u susretu protiv Grčke zabio pogodak nakon 67 sekundi susreta. Izjednačio je Renato Sanches u 33. minuti.

U nastavku susreta više nije bilo golova pa je susret ušao u produžetke, a kako niti u dodatnih pola sata nije bilo golova putnik u polufinale je dobiven izvođenjem jedanaesteraca. Više znanja i sreće imali su Portugalci koji su realizirali svih pet udaraca s bijele točke. Za Portugal su bili precizni Cristiano Ronaldo, Sanchez, Moutinho, Nani i Quaresma, dok su kod Poljske zabili Lewandowski, Milik i Glik, a ključnim se pokazao promašaj Blaszczykowskog kome je Rui Patricio obranio udarac.

Pet utakmica bez pobjede nakon 90 minuta

Zanimljivo, bio je to već peti susret Portugala na ovom prvenstvu koji je nakon 90 minuta igre završio bez pobjednika. Portugalci su remizirali sve tri utakmice u skupini, a bez pobjednika u 90 minuta je završio i njihov dvoboj osmine finala protiv Hrvatske. Nažalost, Cristiano Ronaldo i društvo su u produžetku slomili 'Vatrene', a sada i Poljsku nakon kaznenih udaraca.

U 109. minuti susret je nakratko prekinut jer je jedan od navijača utrčao na teren. Redari su ga brzo ulovili, pa je utakmica nastavljena.

Portugal čeka boljeg iz dvobojoa Belgija - Wales

Portugal će u polufinalu igrati protiv pobjednika susreta Belgija - Wales koji je na rasporedu 1. srpnja u Lilleu. Preostala dva četvrtfinalna ogleda su ovoga vikenda. U subotu se u Bordeauxu sastaju Italija i Njemačka, a u nedjelju u Saint Denisu igrat će Francuska i Island.

Portugal peti put u polufinalu

Portugal je u svom sedmom nastupu na europskim prvenstvima čak peti put stigao do polufinala, a zanimljivo svih sedam puta je izborio barem četvrtfinale. No, od dosadašnja četiri nastupa u polufinalima Portugalci su samo jednom stigli do finala. Na EP-u 2004. kojeg su organizirali, no u finalu su izgubili od senzacije turnira Grčke. Na svjetskim prvenstvima Portugal je nastupio šest puta, a najdalje je stigao 1966. godine osvojivši treće mjesto, te 2006. kada su bili četvrti.

Poljacima ostaje utjeha kako su ulaskom u četvrtfinale ostvarili najveći uspjeh na europskim prvenstvima.

Poljska - Portugal 3:5 (1:1)

POLJSKA: Fabianski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec, 98), Grosicki (Kapustka, 82) - Milik, Lewandowski.

PORTUGAL: Rui Patricio - Cédric Soares, Pepe, José Fonte, Eliseu - João Mario (Quaresma, 80), Carvalho (Pereira, 96), Sanches - Adrien Silva (Moutinho, 73) - Nani, Cristiano Ronaldo.

STRIJELCI: 1-0 Robert Lewandowski (2), 1-1 Renato Sanches (33).

SUDAC: Felix Brych (Njemačka)

STADION: Velodrome

GLEDATELJA: 64.000

Rezultati i raspored susreta s Europskog nogometnog prvenstva u Francuskoj:

ČETVRTFINALE

Poljska - Portugal 3-5 11m 1-1 (Lewandowski 2 / Sanchez 33)

Kraj utakmice!

5. serija - Quaresma pogađa, gotovo je! Portugal u polufinalu!

4. serija - Nani pogađa, Blaszczykowski promašuje! Obranio je Rui Patricio!

3. serija - Joao Moutinho pogađa, Glik pogađa

2. serija - Renato Sanches pogađa; Milik pogađa

1.serija: Ronaldo pogađa; Lewandowski pogađa

Kraj 2. produžetka

120' - Završio je i drugi produžetak bez promjene rezultata, o polufinalistu će odlučiti jedanaesterci.

117' - Ekipe kao da čekaju kraj

109' - Bez veće prigode, ali jedan je navijač uspio utrčati u teren, za njim su krenula barem desetorica zaštitara.

106' - Još 15 minuta nas dijeli od produžetaka. Poljaci su s bijele točke izbacili Švicarsku u osmini finala.

Kraj 1. produžetka

105' - Gotov je 1. produžetak, i dalje je 1:1.

102' - Odlična prilika za Poljsku, nakon što je, neobično, Lewandowski ubacio, ali u sredini nije bilo ni jednog njegovog suigrača da tu loptu pospremi u gol

100' - Dobra prilika za Milika, koji je šutirao s ruba 16-erca, ali preko portugalskih vratiju

98' - Ulazi Tomas Jodlowec, izašao je Maczynski, izbornik Nawalka ima još jednu izmjenu

96' - Treća zamjena u Portugalu, ulazi Danilo, izlazi William Carhvalho

94' - Ronaldu je poljski braniči oduzeli loptu u driblingu.

91' - Počeo je 1. produžetak. Ronaldo je ponovno loše reagirao na ubačaj.

Kraj 2. poluvremena

90+3' - Igrat će se produžeci. Portugal je u osmini finala igrao produžetke s Hrvatskom, a Poljska je tek nakon jedanaesteraca izbacila Švicarsku.

90+2' - William Carvalho dobio je žuti karton, profesionalno je faulirao Krychowiaka u potencijalno opasnoj polukontri.

90+1'. Igra se prva od tri minute sudačke nadoknade, Portugalcima se smiješi drugi produžetak za redom, nakon što su pogotkom u 117. minuti izbacili Hrvastku

90' - Pepe je bio u skoku, ali je označeno, s pravom, zaleđe

88' - Žuti karton za Kapustku, koji je nagazio Nanija

85' - Odlična lopta za Ronalda, koji ju je loše zahvatio i promašio veliku priliku. Lijepo ga je pronašao Moutinho

82' - Izlazi Grosicki, asistent večeras za gol, ušao je Kapustka

81' - Umalo je Jedrzejczyk zabio autogol, ali lopta je prošla pored lijeve vratnice.

80 - Ušao je Ricardo Quaresma, strijelac pogotka koji je izbacio Hrvatsku. Izašao je Joao Mario.

79' - Glavom ravno u ruke Fabianskog. Pokušao je Eliseu.

73' - Izlazi Adrien Silva, ulazi Joao Moutinho, prva izmjena za Portugal

69' - Milik je s lijeve strane, iz blizine, želio iznenaditi Rui Patricija, ali je portugalski vratar uhvatio loptu

65' - Žuti karton za Kamila Glika koji je faulirao Ronalda

64' - Pokušao je Cedric odličnim udarcem iz daljine, ali je lopta prošla pored lijeve vratnice.

56' - Prošla je kontra Portugala, sjurio se Ronaldo po lijevoj strani, probao šutirati, ali pogodio je vanjski dio mreže.

51' - Fabianski je nekako, s nesigurnošću, uspio uhvatiti loptu u skoku, na koju je krenuo Ronaldo.

49' - Pokušao je Lewandowski glavom, na ubačaj Piszczeka s desne strane, ali je portugalski vratar lako ukrotio taj udarac.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvoj poluvremena

45' - Gotovo je prvo poluvrijeme, Poljska - Portugal 1:1, prednost koju je Poljacima donio Lewandowski u 2. minuti, poništio je Sanches u 33.

42' - Jędrzejczyk je dobio žuti karton, neće moći igrati u sljedečoj utakmici ako Poljska uđe u polufinale. Napravio je prekršaj nad Carvalhom.

33' - GOOOOOL! Renato Sanches! Gol portugalskog tinejdžera u sjajnoj akciji nakon povratne lopte Nanija, pomogao je i "odbijanac" od poljskog igrača za 1:1. Ne čudi što je Bayern za 18-godišnjaka platio čak 35 milijuna Benfici.

30' - Zvižduci za Ronalda koji je loše odglumio pad u sudaru s Pazdanom, u poljskom 16-ercu.

28' - Prvi pravi pokušaj za Ronalda, imao je prostora, ali je šutirao ravno u Fabianskog

22' - Poljska dominira, sad je Milik pokušao iznenaditi Rui Patricija.

17' - Lewandowski je raspoložen za igru, driblingom se oslobodio svojih čuvara, ali pucao ravno u portugalskog vratara.

10' - Portugalac Nani izborio se za poziciju za šut, ali su ga izblokirali su ga poljski braniči.

5' - Lewandowski je zabio gol nakon 1:40 minuta, što je drugi najbrži gol u povijesti Eura, najbrži na ovom prvenstvu. Rekord po najbrže postignutom pogotku drži Rusija s Eura 2004, zabio ga je Dmitrij Kiričenko nakon samo 67 sekundi igre protiv kasnijih prvaka Grčke.

2' - GOOOOL! Poljska vodi! Robert Lewandowski prekinuo je post na Euru, zabio nakon 645 minuta. Sjajno je iskoristio ubacivanje s lijeve strane Kamila Grosickog, udarcem deset metara iz sredine zatresao mrežu Rui Patricija.

1' - Počela je utakmica na Velodromeu, prvo četvrtfinale ovog Eura. Sudi Nijemac Felix Brych.

20:45 - Portugal je u sjajnoj formi otkako ih vodi Fernando Santos. U 11 natjecateljskih utakmica imaju omjer od osam pobjeda i tri remija.

20:30 - Ronaldo je zabio na ovom Euru dva pogotka, oba protiv Mađara u skupini, ali je najbolji strijelac Portugala u povijesti, na drugom mjestu je Pauleta (47), a zabio je i više golova od ostatka momčadi.

20:15 - Fernando Santos odlučio je ubaciti Renata Sanchesa od 1. minute, pa je 18-godišnji igrač Bayerna, rođen 18. kolovoza 1997. postao najmlađi starter Portugala na velikim natjecanjima. Nadmašio je Ronalda.

20:00 - Objavljeni su sastavi obje momčadi:

19:30 - Poljska je najneefikasnija momčad od svih koji su se plasirali u četvrtfinale sa samo tri gola u četiri utakmice. Najbolji strijelac euro-kvalifikacija Robert Lewandowski s 13 golova, u Francuskoj se još nije upisao u strijelce, punih 643 minute na Euru.