FERENCVAROS - DINAMO 0:4: / Rapsodija Modrih u Budimpešti, Olmo i društvo utišali 20 tisuća Mađara i došli na korak do Lige prvaka

Hrvatski prvak osigurao je sudjelovanje u skupini europskog natjecanja, samo je pitanje hoće li igrati Ligu prvaka ili Europsku ligu

13.8.2019.
21:51
Slavko Midzor/PIXSELL

Nogometaši zagrebačkog Dinama plasirali su se u posljednje, 4. pretkolo Lige prvaka zahvaljujući visokoj 4-0 (1-0) gostujućoj pobjedi protiv mađarskog Ferencvarosa u uzvratnoj utakmici 3. pretkola igranoj u utorak u Budimpešti.

Uz 1-1 iz prve utakmice prije tjedan dana u Zagrebu Dinamo je prošao dalje s ukupnih 5-1.

Strijelci za Dinamo bili su Ademi (16), Petković (47), Olmo (55) i Gojak (79).

Olmo i Ademi predvodili Modre

Hrvatski je prvak do prednosti u uzvratu stigao zahvaljujući novom odličnom potezu Španjolca Olma koji je iz teške situacije uspio ubaciti loptu u kazneni prostor domaćih u koji je pravovremeno utrčao kapetan Ademi i smireno svladao Dibusza.

KAKVO DODAVANJE DANIJA OLMA! /

Španjolac pokazao zašto ga želi pola Europe, a majstorsku egzekuciju kapetana tek morate vidjeti

Domaći su uspjeli zagospodariti terenom samo u završnici prvog poluvremena, a tada je i stigla njihova najbolja prilika za izjednačenje. Ipak, udarac Sigera sa 20-ak metara na isteku sudačke nadoknade zaustavila je vratnica.

Dinamo je pitanje konačnog pobjednika riješio početkom drugog poluvremena. Oršić je u 47. minuti prošao po lijevom krilu i uposlio Petkovića koji je u padu sa sedam-osam metara pogodio bliži kut suparničkog gola. U tom je trenutku bilo jasno kako Ferencvarosu treba čudo, odnosno tri uzastopna postignuta pogotka, za preokret.

A da domaći niti ne pomišljaju na preokret pobrinuli su se Olomo i Ademi. Ponovno je Španjolac odlično vidio utrčavanje svog kapetana u suparnički kazneni prostor, uslijedila je povratna lopta Ademija na vrh kaznenog prostora odakle je Olmo pogodio sam donji desni kut nemoćnog Dibusza.

Moglo je biti i 5:0

Konačnih 4-0 postavio je Gojak nakon pogreške mađarskog vratara. Dibusz nije uspio ukrotiti udarac Majera sa 25 metara, lopta se odbila na 16 metara do Gojaka koji ju je proslijedio u mrežu.

Imao je Dinamo priliku i za peti pogodak no Petković je u 89. minuti promašio kazneni udarac kojega je izborio Oršić.

Protiv Rosenborga za LP

Dinamo će u 4. pretkolu igrati protiv norveškog Rosenborga koji je i u uzvratnom susretu 3. pretkola, ovoga puta na svom terenu, svladao slovenski Maribor sa 3-1 te tako s ukupnih 6-2 izborio prolazak dalje.

Prvu utakmicu Dinamo i Rosenborg će igrati u Zagrebu 21. kolovoza, dok je uzvrat u Trondheimu 27. kolovoza. oba dvoboja počet će u 21 sat. Ukupni pobjednik dvoboja Dinama i Rosenborga nastupit će u natjecanju po skupinama Lige prvaka.

FERENCVAROS - DINAMO 0-4

Ferencvaros: Divusz - Lovrencsics (C), Blažič, Dvali, Čivić - Siger, Škvarka - Kharatin - Nguen, Signević, Zubkov

Dinamo: Livaković - Stojanović, Perić, Dilaver, Leovac - Ademi (C), Moro - Hajrović, Olmo, Oršić, Petković

Ferencvárosi TC - GNK Dinamo Zagreb Rezultati uživo

90' Kraj utakmice, Dinamo je u play-offu Lige prvaka!

89' Petković je promašio jedanaesterac. Sreća da će taj promašaj moći brzo zaboraviti jer pogodak nije bio nužan Dinamu.

88' JEDANAESTERAC Bit će penal za Dinamo nakon što je Oršić srušen u šesnaestercu.

83' Dobar pokušaj Majera, pucao je s 20 metara, ali bilo je to malo previsoko.

79' GOL Amer Gojak je strijelac! Prvo je Majer pucao s 25 metara, vratar Ferencvaroša obranio, a odbijenu loptu Gojak pospremio u mrežu!

73' Dinamo dominira i nakon trećeg pogotka, Modri izgledaju puno ambicioznije i opasnije od mađarske ekipe.

70' Iz igre je izašao Arijan Ademi, do sada najbolji igrač utakmice i apsolutni heroj Modrih.

68' ISKLJUČENJE Ferencvaroš ima igrača manje. Drugi žuti karton zaradio je Eldar Ćivić!

65' Najbolja šansa Ferencvarosa u drugom poluvremenu, pucao je Nguen, ali Livaković nije imao posla.

63' Pokušaj Olma iz daljine, ali to ide visoko iznad gola.

60' Mađari u posljednjih pet minuta izgledaju potpuno razbijeno i ne uspijevaju sastaviti akciju.

55' GOL Dinamo ima 3:0 i na milimetar je do playoffa za Ligu prvaka. Olmo je strijelac nakon lijepe akcije i duplog pasa s Ademijem.

48' Oršić je ponovno prošao, ali ova akcija nije bila uspješna poput prethodne.

47' GOL Dinamo vodi 2:0 i na korak je do prolaza u doigravanje Lige prvaka. Oršić je prošao po boku i asistiro Petkoviću koji sigurno zabija.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

45'+2' Kraj prvog poluvremena.

45'+1' Najopasniji pokušaj Ferencvaroša! Siger je odlično pucao, ali stativa je spasila Dinamo!

45' Igrat će se jedna minuta sudačke nadoknade.

43' Mađari u posljednje vrijeme napadaju gotovo isključivo preko desnog boka i niti jedan takav pokušaj nije bio opasan.

41' Opasno ubacivanje nogometaša Ferencvarosa s desnog boka, ali nije to bilo opasno.

38' U posljednjim minutama nije bilo uzbudljivosti. Nogometaši Ferencvarosa izgledaju puno napetiji od dinamovaca, što je potpuno razumljivo s obzirom na rezultat.

30' Dinamo kontrolira utakmicu nakon vodećeg gola, Mađari ne uspijevaju opasnije zaprijetiti.

Dinamo je poveo nakon dva majstorska poteza, a gol možete vidjeti .

28' Hajrović je sada dobio žuti karton, negugo nakon što je javnu opomenu zaradio i Ademi.

25' Dinamo je imao slobodni udarac. Modri su se odlučili na kombinaciju nakon koje je s dvadesetak metara pucao Hajrović, ali nije precizan.

23' Sada je Ferencvaroš imao napad za koji se činilo da bi mogao biti jako opasan za Modre, ali nogometaši mađarske ekipe su se spetljali i ništa od toga.

21' Dobar ulazak Leovca s lijeve strane u šesnaesterac Ferencvarosa, ali nije precizan.

17' Dinamo ima rezultat koji ga vodi u playoff Lige prvaka i pjesma Boysa još je glasnija.

16' GOL Dinamo vodi. Arijan Ademi je pogodio s 12 metara nakon fantastične asistencije Danija Olma!

12' Na Groupama Areni je izvrsna atmosfera, a od navijačkih skupina glasniji su Bad Blue Boysi čija se pjesma glasnije čuje.

10' Livaković je najbolji igrač Dinama. Sada je sigurno uhvatio jedan ubačaj s boka i spriječio opasnu situaciju.

8' Novi bijeg Nguena koji puca iz veće daljine, ali Livaković je ponovno spreman.

7' Dobar prodor Oršića po boku, ali ubacivanje u sredinu nije precizno.

Osim na terenu, zanimljivo je i na tribinama Groupama Arene.

4' Dinamo uzvraća, Harović je opasno pucao sa 16 metara, ali vratar Ferencvarosa Divusz brani.

2' Ferencvaros je prvi imao opasnu priliku. Nguen je izbio sam pred Livakovića, ali vratar Modrih brani.

1' Počela je utakmica.

19.35 Igrači Dinama istrčali su na travnjak u Budimpešti na zagrijavanje.

18:44 - Theophilea su svi najavljivali u prvih 11, ali na kraju nije u početnom sastavu.

16:30 - Nagađa se kako će biti i promjena u napadu, trebao bi započeti Gavranović, a Petković će na klupu.

16:22 - Trener Dinama Nenad Bjelica istaknuo je u ponedjeljak da očekuje da njegovi igrači budu sto posto koncentrirani i hrabri u uzvratnoj utakmici 3. pretkola Lige prvaka protiv mađarskog Ferencvarosa, a uoči odlaska u Budimpeštu najavio je kako će promjena u sastavu ipak biti. Prije posljednjeg treninga nije htio otkriti koga će izostaviti, ali nagađanja već postoje.

"Ne znam kako će oni igrati, ali ja vodim računa samo o tome da moja ekipa izađe sto posto koncentrirana i hrabra. Mi možemo prednost anulirati i u prvoj, ili u zadnjoj minuti", rekao je Bjelica uoči treninga na Groupama Areni u Budimpešti, pa nastavio: "U dobroj smo formi, bez obzira na zadnja dva remija. Doveli smo u Budimpeštu 20 igrača koji su spremni i voljni igrati, svi bi htjeli nastupiti. Nema mjesta kalkulaciji, za nas sutra igra samo pobjeda. Tako ćemo ući u utakmicu i vjerujem da ćemo na kraju slaviti".

Marko Prpic/PIXSELL

Bit će promjena

Izmjena će vjerojatno biti, a od prve minute trebali bi, u odnosu na zagrebačku utakmicu, započeti Dilaver i Theophile kao stoperi, a gotovo sigurno je da će Moro zaigrati umjesto Gojaka koji se nije baš iskazao u prvoj utakmici. Na koncu nagađa se kako će biti i promjena u napadu, trebao bi započeti Gavranović, a Petković će na klupu, odnosno na desnom beku gdje bi Pinto trebao zamjeniti Stojanovića.

Prvi susret u Maksimiru završio je 1-1 i Dinamov trener ponovio je da je Ferencvaros kvalitetna momčad: "Igramo s jako dobrim protivnikom. Igraju dobar nogomet, imaju dobre pojedince i kvalitetni su kao ekipa".

U utorak u 20 sati očekuje se puna Groupama Arena i prava navijačka atmosfera.

"Imamo iskustvo iz prošlih utakmica, u Astani, Bernu, Lisabonu, gdje je bilo na stadionu i više navijača nego što će sutra biti ovdje. Imamo puno igrača koji su igrali u ovakvom ugođaju i vjerujem da nam to neće predstavljati problem. Naviknuti smo na dobru atmosferu, radujemo se tome, kao i dobrom terenu. Teren je u perfektnom stanju i to nam može pomoći da odigramo dobru utakmicu", kazao je Bjelica.