NOVI HLADNORATOVSKI OBRAČUN? /

Neka Igre počnu! Iako se najmanje priča o sportu

Image
Foto: AP Images

Iako su Zimske olimpijske igre u Sočiju svijetu trebali ponuditi sliku međunarodne sloge u punom sjaju, te žestoka nadmetanja, ali samo na sportskim borilištima, samo otvaranje bit će u sjeni terorističkih prijetnji, politikanstva i - nesigurnosti.

7.2.2014.
13:01
AP Images
VOYO logo

Posebnom ceremonijom u petak popodne bit će otvorene XXII. Zimske olimpijske igre u omiljenom ljetovalištu najmoćnijeg čovjeka Rusije Vladimira Putina koji na obali Crnog mora ima svoju rezidenciju. Upravo činjenica da je grad domaćin u biti omiljeno ljetovalište (!) Rusa i stranih turista prva je neobičnost ovog zimskog sportskog summita.

Iako su ZOI u Sočiju obećavale međunarodnu slogu u punom sjaju te žestoku sportsku konkurenciju, samo otvaranje bit će u sjeni terorističkih prijetnji, politikanstva i - nesigurnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovo 3000 sportaša iz 88 zemalja sudjelovat će na ovim Igrama u koje su Rusi 'ulupali' vrtoglavnih 40 milijardi eura, učinivši ih najskupljima u povijesti.

Image
Foto: AP Images

Uoči početka ZOI najviše se pričalo o sigurnosnom aspektu, pogotovo nakon dvaju bombaških napada u Volgogradu u prosincu, no sami sportaši, popratno osoblje i gosti tvrde da je danas Soči najsigurniji grad u svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preko 40.000 pripadnika specijalnih postojbi, vojske i policije čuva sudionike Igara, oko šire gradske zone napravljen je sigurnosni prsten kroz koju ne može 'ni muha proći', a 'veliki brat', odnosno kamere u olimpijskom selu i okolici nadgledaju svaki korak, svaki pokret...

Image
Foto: AP Images

Naravno, Amerikancima ni to nije dovoljno. Većina njih zamolila je rodbinu i prijatelje da ne dolaze u Soči, američka snowboard reprezentacija je čak angažirala vlastite zaštitare, a američka mornarica je pozicionirala dva vojna broda u Crnom moru za slučaj da će biti potrebna hitna evakuacija!

I to je najbolji primjer međusobnog 'povjerenja' između Rusa i Amerikanaca, koji domaćinima zamjeraju kako ne žele dijeliti informacije o potencijalnim prijetnjama, no Putin ih uvjerava da će sve biti u najboljem redu.

Image
Foto: AP Images

Najmoćniji čovjek Rusije, kako piše US Today, za sigurnost Igara osmislio je sličnu strategiju kojom su Sovjeti porazila Hitlera - riječ je o tzv. slojevitom pristupu obrani u dubinu. Ili pojednostavljeno, pristao je na žrtve izvana sigurnosnog prstena (čitaj: ostatak Rusije) kako bi zaštitio ono najbitnije, samu olimpijsku zonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči Igara bilo je i drugih problema. Po dolasku u olimpijsko selo neki su se požalili na uvjete i loš smještaj, no hrvatska delegacija je dojavila kako je zasad sve super. Pa to možda možemo pripisati 'razmaženosti' ili lošoj sreći pojedinaca i grupa koje su dobile 'baš tu' sobu s potrganim zavjesama, lošim instalacijama ili (pre)kratkim krevetima.

Image
Foto: AP Images

ZOI u Sočiju postale su poznate i po privlačenju pozornosti pitanjem koji nema izravne veze sa sportskim natjecanjima. Ruski predsjednik je koncem lipnja potpisao zakon koji osuđuje "propagandu" homoseksualne orijentacije među malodobnicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj je zakon potaknuo oštre reakcije aktivista za prava homoseksualaca diljem svijeta i pozive na bojkot Zimskih olimpijskih igara. Ti isti aktivisti sada planiraju prosvjede diljem svijeta, pogotovo na društvenim mrežama, kako bi ukazali na "drakonski zakon koji je usmjeren diskriminiranju LGBT populacije".

Američki predsjednik Barack Obama i njegov potpredsjednik Joe Biden odlučili su zbog toga ne prisustvovati svečanosti otvaranja, ali su zato poslali delegaciju u kojoj će biti poznati olimpijci homoseksualne orijentacije - hokejašica Caitlin Cahow i klizač Brian Boitano, dok je teniska prvakinja Billie Jean King u posljednji čas otkazala odlazak u Sočiji zbog bolesti majke.

I to je bila (in)direktna poruka američke administracije što misle o donesenom anti-gay zakonu, a situaciju je dodatno pogoršao i sam Putin rekavši uoči Igara da se navijači, sportaši i novinari homoseksualne orijentacije nemaju čega bojati u Sočiju pod uvjetom da djecu ostave na miru!

Image
Foto: AP Images

Rusi ni ovu priliku nisu propustili da Amerikacima 'natoče' zbog hladnoratovskih razmirica iz 1980. godine. Tako je u najnovijem izdanju magazina ruske zrakoplovne kompanije Aeroflot cijeli jedan dio posvećen povijesti zimskih olimpijskih igara, no one koje su održane na američkom tlu dobile su malu ili nikakvu recenziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ZOI u Salt Lake Cityju spomenute su s tek nekoliko rečenica koje su uglavnom opisivale klizački skandal i dopinške afere. Još su gore prošle ZOI u Lake Placidu održane 1980.

"ZOI u Lake Placidu bile su jedne od najlošije organiziranih u povijesti", počinje paragraf posvećen tom summitu zimskih sportova, a u nastavku se dodatno obrazlaže kako većina borilišta nije bila dovršena na vrijeme, a olimpijsko selo je napravljeno kao zatvor (u što je doista kasnije prenamijenjeno).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Amerikanci su Igre iskoristili kako bi vodili kampanju za bojkot Ljetnih olimpijskih igara u Moskvi. Unatoč nepovoljnom psihološkom okruženju, sovjetski sportaši su se iskazali na borilištima", zaključuje se u tekstu.

I da, ako ste se pitali, u Sočiju će se odvijati sportska natjecanja, bez obzira što se uoči XXII. Zimskih olimpijski igara najmanje pričalo o sportu.

Neka igre počnu!

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo