KAKVA LEGENDA / Znate li kojim se sportom bavio Ćiro Blažević prije nogometa? 'Bosanac koji je pobijedio Slovenca'

Bilo je to 1952. godine na Palama, gdje je Blažević kao predstavnik juniorske selekcije Travnika osvojio prvo mjesto u skijaškom trčanju na 10 kilometara.

8.2.2023.
8:17
Armin Durgut/PIXSELL

Ćiro je od malih nogu pokazivao interes prema sportu, pa se počeo baviti skijaškim trčanjem. Kao 15-godišnjak nastupio je na republičkom prvenstvu na Jahorini, a 1952. na državnom prvenstvu na slovenskom Pohorju u utrci na šest kilometara bio je pobjednik u konkurenciji mlađih omladinaca. To je bila prva titula za jednoga natjecatelja iz BiH, a Ćiro je u utrci nadmašio favoriziranoga Slovenca Seknea.

Ćiro Blažević je nekoliko tjedana prije smrti na svom Facebooku objavio fotografije kojima se prisjetio anegdote iz mladosti kada je umjesto nogometnih ostvarivao skijaške uspjehe i postao "prvi Bosanac koji je pobijedio Slovence u skijanju".

"Poslao mi je danas jedan prijatelj sliku s Vlašića. Tu sam napravio prve skijaške korake i odatle sam sa svega 17 godina otišao osvojiti državno prvenstvo u Sarajevo… Do tada je bilo nezamislivo da to osvoji bilo tko drugi osim Slovenaca, a onda se - samo u flanel košulji na sebi - pojavio vaš Ćiro. Lagao bih kada bi vam rekao da me emocije nisu preplavile dok sam gledao ovu snježnu ljepotu", napisao je Ćiro uz dvije fotografije - ovu koju je primio od prijatelja i staru na kojoj kao dječak s brojem 14 jurca po snijegu.