BRILJANTNA FINALNA IZVEDBA / Francuzi prvi put zasjeli na krov Europe!

Utakmica je odlučena u posljednjih pet i pol minuta igre u prvom poluvremenu kada je Francuska serijom 21-3 zaostatak 29-31 pretvorila u prednost 50-34.

22.9.2013.
22:43
Igor Kralj/PIXSELL

LJUBLJANA - Francuska muška košarkaška reprezentacija po prvi je put u povijesti osvojila naslov europskog prvaka. U finalu Eurobasketa u Ljubljani Francuska je svladala Litvu sa 80-66 (19-22, 31-12, 18-16, 12-16).

U drugom poluvremenu Francuzi su uspijevali održavati visoku prednost i napokon osvojiti zlato. Prije dvije godine u Litvi su bili srebrni nakon 85-98 poraza od Španjolaca u finalu. Litvi je ovo drugo srebro s Eurobasketa, drugi su bili i 1995., a naslov su osvajali tri puta (1937, 1939, 2003).

Najefikasniji u reprezentaciji Francuske bio je NicolasBatum sa 17 koševa, sve je postigao u prvom poluvremenu, BorisDiaw je dodao 15 za pobjednike, dok su Litvu predvodlili Linas Kleiza sa 20 i MantasKalnietis sa 19 ubačaja.

Brončanu medalju osvojila je reprezentacija Španjolske koja je u susretu za treće mjesto svladala Hrvatsku sa 92-66 (23-18, 24-18, 16-12, 29-18). Hrvatska tako nije uspjela osvojiti treće odličje s Eurobasketa, ostala je na dvije bronce osvojene 1993. i 1995.